DISINFO REPORT – 117. týždeň

Vitajte pri čítaní 117. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Vypuknutie vojny medzi Srbskom a Kosovom či nutná „denacifikácia“ Balkánu. O čom hovoria dezinformátori?

Podľa nového zákona by každá osoba so srbskými dokladmi prekračujúca štátnu hranicu mala dostať dočasný kosovský „občiansky preukaz“, ktorý by slúžil ako náhrada osobných dokladov. Nariadenie v radoch srbskej menšiny vyvolalo nespokojnosť. Krátko po tom, čo o vypuknutí protestov začali informovať médiá, sa sociálne siete zaplnili množstvom dezinformácií. Na jednej z fotiek je vidieť zástup ozbrojených vojakov strážiacich cestu, ktorí mali podľa autora príspevku „s Božou pomocou ochraňovať kosovských Albáncov”. Žiadna takáto operácia však potvrdená nebola. Viac v článku.

Známy americký konšpirátor Alex Jones klamal o masakre v Sandy Hook. Pozostalým musí zaplatiť niekoľkomiliónové odškodné

Obrázok: Wikimedia Commons

Jones takmer bezprostredne po incidente v Sandy Hook začal vo vysielaní svojho internetového rádia špekulovať o možnom zinscenovaní masakra. Zavraždené deti, ich rodičov, učiteľov aj zasahujúcich policajtov označil za najatých hercov. Traumatizovaní rodičia zavraždených detí, ktorí si museli okrem obrovskej životnej tragédie prejsť vyhrážkami a obťažovaním, žalujú Jonesa vo viacerých štátoch USA. Aktuálnym verdiktom súd nariadil Jonesovi uhradiť rodičom zavraždeného školáka odškodné vo výške 49,3 milióna dolárov. Viac v článku.

Českom sa šíria dezinformácie o vzniku požiaru v národnom parku České Švajčiarsko

Na sociálnych sieťach sa o požiari v Českom Švajčiarsku šíria dezinformácie. Patrí medzi ne napríklad tvrdenie, že Česko nemá dostatok techniky a vrtuľníkov na hasenie požiaru, pretože ich vláda „rozdala“ Ukrajine. Podľa Richarda Stojara, analytika z Centra bezpečnostných a vojenských štúdií z Univerzity obrany v Brne, však táto informácia nie je pravdivá. Vojenské vrtuľníky, ktoré Česko darovalo Ukrajine, sú totiž vhodnejšie na iné účely a na letecké hasenie sa bežne nepoužívajú. Viac v článku.

Koncept vonkajšieho nepriateľa ako hlavný nástroj ruskej propagandy

Jedným z najefektívnejších spôsobov šírenia propagandy a dezinformácií je démonizácia opozičného tábora. Ruská federácia na tento účel využíva naratív, v rámci ktorého vykresľuje západné mocnosti ako elity bažiace po moci. V prvom rade dodáva Putinovmu režimu stabilizujúci prvok a hnev spoločnosti zo zlej ekonomickej situácie tak zámerne smeruje na západné elity, nie na Moskvu samotnú. V druhom rade môžeme pozorovať aktívnu podporu krokov Kremľa vo veci intervencie na Ukrajine. V očiach verejnosti totiž ide o porážku démonizovaného Západu, ktorý je podľa nej zodpovedný za úpadok Ruska. Viac v článku.

Rusko intenzívne šíri dezinformácie v Afrike, z potravinovej krízy viní Západ

Ruský minister zahraničných vecí počas posledného júlového týždňa navštívil viaceré africké krajiny. Rusko sa tak snaží ešte intenzívnejšie presadiť svoj príbeh o tom, prečo útočí na Ukrajinu, a zároveň ukázať, že má stále spojencov vo svete. Okrem toho ruskí diplomati v posledných mesiacoch usilovne pripravovali vo viacerých krajinách pôdu pre uchytenie tvrdení Moskvy, že nedostatok obilia a hnojív v Afrike nie je v žiadnom prípade vina Kremľa. Moskva obviňuje Západ. Konkrétne tvrdí, že nedostatok potravín spôsobili západné sankcie voči Rusku. Viac v článku.

Európske snahy pomôcť Ukrajine vo vojne sa stávajú hlavným terčom prokremeľskej propagandy na Slovensku

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

 • Prokremeľská propaganda sa snaží zdiskreditovať spojencov Slovenska. Dezinformátori presadzujú najmä naratív o skrytých úmysloch USA a Veľkej Británie, ktorých zámerom je poškodiť Európsku úniu, a teda aj Slovensko.
   
 • Zameriavajú sa najmä na sankcie voči Rusku, ktoré výrazne ovplyvňujú ruskú ekonomiku. Dezinformátori sa však snažia vyvolať dojem, že sankcie škodia len členom EÚ, nie Ruskej federácii.
   
 • Rôzni aktéri kritizujú aj nedávne rozhodnutie európskych lídrov obmedziť spotrebu zemného plynu. Tvrdia, že aj toto rozhodnutie poškodí len európske štáty. V skutočnosti však zabráni Putinovi vydierať Európsku úniu.
   
 • Proruskí propagandisti vidia alternatívu k postupu Západu v maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi. Orbánove vyhlásenia kritizujúce Európsku úniu, sankcie a poskytovanie zbraní Ukrajine sú masovo zdieľané na dezinformačných webových stránkach. Viac v reporte.

DSA vstupuje do platnosti. Regulovať bude obsah na sociálnych sieťach

Akt o digitálnych službách (DSA) EÚ prvýkrát zavádza pravidlá do oblasti moderovania obsahu na sociálnych sieťach. Akt zároveň výrazne zvyšuje transparentnosť, prikazuje platformám hodnotiť, čo sa deje na ich platformách a mitigovať riziká, ktoré na nich vznikajú.

Čo znamená harmonizácia prístupu štátov Únie k nelegálnemu online obsahu? V čom spočíva inovácia DSA? Ako môže opatrenie zaručiť väčšiu bezpečnosť v online priestore a proti akému nelegálnemu obsahu bude bojovať? Aké nové úlohy vyplývajú z DSA pre veľmi online platformy a čo im hrozí v prípade ich nesplnenia? Ako do procesu formulovania DSA vstúpila ruská agresia na Ukrajine?

Na otázky v novej epizóde odpovedá predseda Európskej platformy regulačných orgánov Ľuboš Kukliš.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Krátko z domova a zo sveta

 • Od posledných zmanipulovaných volieb Bielorusko podniká množstvo propagandistických operácií. Minsk viacerých aktivistov a novinárov odsúdil za údajné šírenie dezinformácií, hoci išlo v mnohých prípadoch o snahu zabrániť šíreniu bieloruskej propagandy.
   
 • Rusko šíri na Ukrajine fámy, ktoré majú šíriť strach a rozptyľovať políciu tým, že ich bude musieť vyšetrovať. Ide o zdanlivo nevinné fámy ako napríklad údajné zajatie ruských vojakov.
   
 • V dôsledku hladomoru spôsobeného vojnou na Ukrajine je v Európe predpokladaný nárast počtu prichádzajúcich utečencov z krajín tretieho sveta. Z predchádzajúcich utečeneckých kríz sa dá predpokladať dramatický nárast dezinformačných naratívov aj zo strany Ruska. 
   
 • Rusko na okupovaných územiach prevzalo kontrolu nad internetom. Zablokovali prístup na Facebook, Instagram a Twitter, ako aj na ukrajinské spravodajské weby a ďalšie zdroje nezávislých informácií.
   
 • Severná Kórea vyhlásila víťazstvo vo svojom boji s Covid-19. Sestra Kim Jong-una naznačila, že vírusom sa nakazil aj jej brat, pričom uviedla, že bol medzi desiatkami miliónov Severokórejčanov, ktorí dostali „horúčku“.
 •  

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk