Európske snahy pomôcť Ukrajine vo vojne sa stávajú hlavným terčom prokremeľskej propagandy na Slovensku (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 31. júl 2022)

Na Slovensku sa prokremeľská propaganda snaží zdiskreditovať spoločné kroky Európskej únie a jej spojencov. Šíria sa falošné naratívy o sankciách voči Rusku. Rôzni dezinformační aktéri sa snažia vyvolať dojem, že sankcie slúžia len záujmom USA a pre Európu sú sebazničujúce.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Prokremeľská propaganda sa snaží zdiskreditovať spojencov Slovenska. Dezinformátori presadzujú najmä naratív o skrytých úmysloch USA a Veľkej Británie, ktorých zámerom je poškodiť Európsku úniu, a teda aj Slovensko.
  • Zameriavajú sa najmä na sankcie voči Rusku, ktoré výrazne ovplyvňujú ruskú ekonomiku. Dezinformátori sa však snažia vyvolať dojem, že sankcie škodia len členom EÚ, nie Ruskej federácii.
  • Rôzni aktéri kritizujú aj nedávne rozhodnutie európskych lídrov obmedziť spotrebu zemného plynu. Tvrdia, že aj toto rozhodnutie poškodí len európske štáty. V skutočnosti však zabráni Putinovi vydierať Európsku úniu.
  • Proruskí propagandisti vidia alternatívu k postupu Západu v maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi. Orbánove vyhlásenia kritizujúce Európsku úniu, sankcie a poskytovanie zbraní Ukrajine sú masovo zdieľané na dezinformačných webových stránkach.

Prokremeľská propaganda sa snaží zdiskreditovať spojencov Slovenska

Spochybňovanie spojencov a partnerov Slovenska sa zdá ako účinný nástroj propagandy Kremľa, ktorá sa snaží ovplyvniť verejnú mienku v prospech Ruska. Diskreditácia spojencov môže eventuálne viesť k spochybňovaniu ich úmyslov, spoločných krokov aj samotného postoja k vojne na Ukrajine.

Propagandisti využívajú klasické dezinformačné naratívy, ktoré sa objavujú už dlhší čas. Vojnu na Ukrajine sa snažia vykresliť ako konflikt medzi USA a Ruskom. USA majú údajne nútiť Európsku úniu uvaľovať sankcie, ktoré ju len poškodzujú, ale samotné USA budú z nich profitovať, napríklad vývozom amerických zbraní alebo skvapalneného plynu (LNG).

Ďalším falošným naratívnom je aj to, že Európska únia bola do vojny na Ukrajine zatiahnutá USA a Veľkou Britániou. Nechýba ani tvrdenie, že nie je v záujme Západu, aby vojna skončila, práve naopak, predlžuje sa dodávaním zbraní.

Len pred pár dňami Ukrajina zaradila bývalého slovenského premiéra Roberta Fica, súčasného lídra opozičnej strany SMER-SD, na čiernu listinu osôb, ktoré propagujú naratívy v súlade s ruskou propagandou. Ukrajinská strana zaradila Fica na zoznam pre kritizovanie sankcií aj pre tvrdenia, že sa nedá preukázať zodpovednosť Ruska za vojnu na Ukrajine. Robert Fico však propaguje viac falošných naratívov. V súčasnosti je jedným z najsledovanejších politikov na slovenskom Facebooku a teší sa rastúcej priazni v prieskumoch verejnej mienky. Jeho tvrdenia teda môžu mať značný vplyv na verejnú mienku na Slovensku.

Vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach často spochybňuje spojencov a partnerov Slovenska. „Tisíckrát som tvrdil, že sankcie proti Rusku sú sebazničujúce, že vojna na Ukrajine vyhovuje len a len Spojeným štátom, a že to Spojené štáty posilní,tvrdí v jednom videu. Ďalej argumentuje, že USA vnútili Európskej únii protiruské sankcie s úmyslom poškodiť EÚ, lebo ani USA, ani Veľká Británia po odchode z Únie nemajú záujem o silné postavenie EÚ.

Naratív, že Európska únia, a teda aj Slovensko, sa nechali zatiahnuť do vojny na Ukrajine pod vplyvom USA, sa vyskytuje takmer vo všetkých zahraničnopolitických vyhláseniach či online príspevkoch Roberta Fica. Svoje meno na čiernej listine propagandistov obhajuje tým, že „každý, kto má iný názor ako ukrajinský prezident, je zločinec. Taká je liberálna demokracia, aj na Slovensku.“ Snaží sa vytvoriť naratív, že každý, kto má iný názor, je umlčaný či dokonca uväznený. 

Naopak tých, ktorí podporujú Ukrajinu, ako je napríklad slovenská vláda a prezidentka, obviňuje zo servilnej politiky a kopírovania zahraničnej politiky USA. Ministra obrany Jaroslava Naďa opakovane označuje za vojnového štváča.

Sankcie a energetika ako hlavné témy dezinformácií

Prokremeľské naratívy označujú spoločné kroky európskych štátov za sebazničujúce. Ako dôkaz používajú pád Borisa Johnsona vo Veľkej Británii či demisiu talianskeho premiéra Maria Draghiho. Európska únia sa stala, spoločne s USA, hlavným terčom útokov a väčšina dezinformácií a falošných naratívov sa zamierava na témy sankcií a energetiky. Cieľom je zmierniť verejnú mienku voči Rusku a prípadne oslabiť akcieschopnosť opatrení Únie.

Stálym kritikom Európskej únie a jej rozhodnutí je aj Ján Baránek, politický analytik a šéf agentúry Polis. Ten kritizuje protiruské sankcie, snaží sa vytvoriť dojem, že Rusku sankcie neubližujú a tvrdí, že najviac budú trpieť európske štáty. Baránek pri svojom hodnotení však používa oveľa ostrejší slovník a západných lídrov nazýva „veľkými idiotmi”. Nedávno bol zverejnený rozhovor s Beránkom v diskusnej relácii média eReport, ktorá si často pozýva hostí s „alternatívnymi“ názormi. Rozhovor odvtedy dosiahol viac ako 165-tisíc pozretí.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický vidí protiruské sankcie ako príčinu všetkých ekonomických problémov v Európe. Oslabenie eura na úroveň dolára je podľa neho dôsledok „nepremyslených a neúčinných sankcií EÚ voči Rusku“ a tvrdí, že „EÚ zavedením sankcií prestrelila jednu nohu a chystá sa prestreliť si aj tú druhú“. Prestrelením druhej nohy myslí najnovšie rozhodnutie európskych lídrov znížiť spotrebu zemného plynu o 15 %.

Ozvala sa aj krajne-pravicová časť slovenských politikov. Europoslanec Milan Uhrík situáciu hodnotí ironicky slovami: „Nerozumiem, prečo nám priatelia z USA nepredávajú plyn a naftu lacnejšie, ako nepriatelia z Ruska.“ Zároveň poznamenáva, že európske vlády nechali z Európy urobiť „bojisko pre americké záujmy“.

Dezinformačná rádiová stanica Slobodný vysielač zdieľala článok, v ktorom autor argumentuje, že všetky spoločné kroky EÚ, vrátane „idiotských balíkov sankcií“ vedú do slepej uličky, na konci ktorej nás neodvratne čaká už len „chudoba, choroba a smrť“.

Pozitívne je, že štátne inštitúcie vynakladajú väčšie úsilie na vyvracanie dezinformácií a falošných naratívov o sankciách. Slovenská polícia aj Úrad vlády vo svojich nedávnych príspevkoch na sociálnych sieťach vysvetľujú, že protiruské sankcie skutočne fungujú. Poukazujú napríklad na skutočnosť, že ruská ekonomika sa v roku 2022 podľa odhadov prepadne o 8,9 %, zatiaľ čo v Európskej únii sa očakáva hospodársky rast 2,7 %.

Viktor Orbán ako zdroj naratívov proti EÚ

Dezinformačná scéna vidí alternatívu v maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi. Čoraz častejšie sa objavujú články, ktoré jeho politiku ospevujú. Orbán je voči Rusku zdržanlivejší a často preberá antiúnijné naratívy. 

Magazín 1, ktorý je napojený na stranu Kotlebovci-ĽSNS, zdieľa vyjadrenia Orbána, ktoré sú potom ďalej masívne šírené na sociálnych sieťach. Podľa jedného článku Orbán hovorí, že sankcie viac ubližujú EÚ ako Rusku a vojnu na Ukrajine predlžujú. Iný článok informuje o vyjadrení Orbána, že zdrojom predlžovania vojny je dodávanie zbraní Ukrajine.

Čoraz väčšiu pozornosť získava bývalá poslankyňa Anna Belousovová, ktorá  má na Facebooku už 19-tisíc sledovateľov. V nedávnom príspevku vyzdvihuje snahy Maďarska vyjednať v Moskve väčšie dodávky ruského plynu a tvrdí, že z celej EÚ iba Maďarsko robí svoju zahraničnú politiku „na jednotku“. Podľa jej slov, Slovensko koná len na základe pokynov EÚ a USA.

V diskusiách o sankciách prevládajú argumenty o ich neúčinnosti

Keďže sankcie voči Rusku sme identifikovali ako prevládajúcu tému dezinformačných naratívov na Slovensku, rozhodli sme sa na túto problematiku pozrieť prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle. Nasledujúci graf zobrazuje najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku. Príspevky boli hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní). V analýze sme vyfiltrovali len príspevky obsahujúce kľúčové slovo sankcie.

Prvé miesto patrí Robertovi Ficovi, ktorý vo videu tvrdí, že Európsku úniu nezmyselne zatiahli do vojny USA a Veľká Británia. Kritizuje nové rozhodnutie EÚ o znížení spotreby zemného plynu. Dodáva, že je to len plán na podporu vojny na Ukrajine.

Dva príspevky v analýze patria Máriovi Vidákovi, ktorý stojí za dezinformačným webom Magazín 1. V oboch príspevkoch zdieľa články z uvedeného média. Autor v nich spochybňuje sankcie a poukazuje na ich negatívne dôsledky na Európsku úniu. Hoci články majú skôr informatívny charakter a nevykazujú žiadne zásadné problémy, jeden z článkov sa snaží apelovať na emócie čitateľa a vo svojom názve sa pýta: „Bude nám poriadna zima?“

Rozhodnutie európskych lídrov znížiť spotrebu ruského plynu kritizuje vo svojom príspevku aj exminister Ladislav Kamenický. V široko zdieľanom príspevku na Facebooku sa pýta: „Nebolo by jednoduchšie zrušiť sankcie, ktoré likvidujú ekonomiku EÚ a stabilizovať dodávky plynu z Ruska?!“

V poslednom príspevku, ktorý zdieľala stránka Informácie bez cenzúry, sa taktiež diskutuje o účinnosti sankcií. Článok však sarkasticky poznamenáva, že takéto debaty sú zakázané „v mene demokracie“.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/