DISINFO REPORT – 118. týždeň

Vitajte pri čítaní 118. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Ruský občan mal zasahovať do americkej politiky. Hrozí mu väzenie

Alexander Viktorovič Ionov z Moskvy mal na príkaz Kremľa spolu s najmenej tromi ruskými predstaviteľmi zosnovať kampaň na ovplyvnenie politickej situácie v Spojených štátoch amerických. Podľa obžaloby Ionov od roku 2014 do marca 2022 verboval členov viacerých politických skupín na Floride, v Georgii a Kalifornii. Nových členov údajne viedol k tomu, aby šírili proruské názory. Taktiež ich finančne podporoval, dokonca im platil za účasť na vládnych konferenciách v Rusku. V prípade usvedčenia mu hrozí až päť rokov väzenia. Viac v článku.

Covid-19 už konšpiračné weby nezaujíma. Na muške majú potravinovú krízu

Obrázok: Unsplash

Zatiaľ čo vo svete čoraz viac ľudí hladuje, ruské štátne médiá a proxy stránky šíria klamstvá o pôvode potravinovej krízy. Na tie sa čoraz viac zameriavajú aj konšpirátori z hnutia QAnon, ktorí počas pandémie dezinformovali o koronavíruse a vakcínach. Rovnako sa v online priestore rozšírili teórie spájajúce potravinovú krízu s tzv. „Novým svetovým poriadkom“. Viac v článku.

Podľa Amnesty International ukrajinská armáda ohrozuje civilistov. Jej správa pomohla ruskej propagande

Podľa nedávneho reportu Amnesty International bolo zistené využívanie rezidenčných domov, škôl a nemocníc na vojenské účely zo strany ukrajinskej armády. Ruské médiá správu Amnesty International využili a pomocou nej dnes ospravedlňujú obete na civilnom obyvateľstve. Ukazujú pritom práve na Ukrajincov, ktorí podľa nich môžu za civilné straty. Aj napriek nedostatkom, ktoré správa má, Amnesty International nikdy nevyslovila, že by zámerom ukrajinských vojakov bolo skrývať sa za civilné obyvateľstvo a zneužívať ho pre dosiahnutie svojich cieľov. Viac v článku.

Ukrajinskí utečenci ako cieľ dezinformačných kampaní v Európe

Pomoc inému národu v spojení s hospodárskou krízou vytvorila pocit ekonomickej neistoty, ktorú zažíva veľká časť (nielen) európskeho obyvateľstva. Táto neistota živí dezinformácie vykresľujúce utečencov ako príživníkov oberajúcich miestnych obyvateľov o zdroje. Humanitárna organizácia World Vision vo svojej publikácii uviedla, že v strednej a východnej Európe sa šíria správy, ktoré môžu podnietiť napätie voči utečencom. Aj keď to momentálne nie je závažný problém, nekontrolovateľné dezinformačné správy do neho môžu vyústiť. Viac v článku.

Dezinformácie o Zelenej dohode: zákaz predaja áut so spaľovacím motorom v EÚ vyvolal na Slovensku vlnu dezinformácií

Prokremeľské dezinformačné zdroje na Slovensku čoraz častejšie pracujú s témami klimatickej zmeny a klimatických opatrení Európskej únie (EÚ). Analytický tím skúmal šírenie a vývoj naratívov na sociálnej sieti Facebook.

Kľúčové zistenia:

  • V téme sa počas sledovaného obdobia (máj až august 2022) angažovali najmä zdroje blízke opozičným politickým subjektom: hnutiu Republika, stranám Kotlebovci – ľudová strana Naše Slovensko, Slovenská národná strana a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.
     
  • Typické bolo zveličovanie negatívnych dopadov implementácie opatrenia a vyvolávanie strachu zo znižovania životnej úrovne.
     
  • Medzi najrezonujúcejšie naratívy v danom období patrilo klamlivé tvrdenie, že opatrenie spôsobí výrazný nedostatok všetkých energií a ekonomický úpadok členských štátov EÚ.
     
  • Druhým významným naratívom bolo obviňovanie EÚ z pokrytectva, keďže má klimatickými opatreniami údajne komplikovať život bežných ľudí, a naopak, napomáhať elitám („suberboháčom“), ktoré si môžu dovoliť drahé elektromobily.
     
  • Príspevky zároveň viazali proruský sentiment. V mnohých prípadoch totiž išlo o poukazovanie na údajnú „rusofóbiu“ EÚ a jej snahu zelenou energetickou politikou oslabiť Rusko.
     
  • Téma rezonovala aj v Českej republike, kde jej pozornosť venovali najmä členovia strany SPD a Trikolora. Téma bola danými aktérmi zneužívaná na živenie kampane pre vystúpenie ČR z EÚ (tzv. „Czexit“). Viac v reporte, dostupnom aj v anglickom jazyku.

Bielorusko je za vojnu na Ukrajine morálne aj právne zodpovedné

Bielorusko má nielen morálnu, ale aj právnu zodpovednosť za situáciu na Ukrajine. Vďaka tomu, že Lukašenko umožnil Rusku využívať svoje územie, mu poskytol vojenskú a civilnú logistiku, vojenský personál, ale aj zásobovanie.

Bieloruské kroky tak napĺňajú definíciu agresie. Dôsledky sú hmatateľné už teraz, keďže bieloruský režim sa nachádza v úplnej medzinárodnej izolácii a boli naň uvalené politické aj ekonomické sankcie.

Z akých dôvodov Bielorusko odmietlo priame zapojenie svojich vojenských síl do vojny na Ukrajine? Ako sú voči konfliktu a možnému zapojeniu svojej krajiny naladení bieloruskí občania? A ako sa ku konfliktu stavia vnútorná opozícia, opozičné weby, či zahraničné opozičné subjekty? K čomu mala slúžiť inštrumentalizácia migrantov na hraniciach Bieloruska? Ako pôsobí Rusko v bieloruskom informačnom priestore?

Na otázky v novej epizóde odpovedá analytik European Values Center for Security Policy Andrej Poleščuk.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Päť prípon, tri útoky a jeden vstup

Bezpečnostní výskumníci zaznamenali prvý prípad útoku troch ransomvérových gangov na jednu obeť. Vydané bolo aj varovanie pred sofistikovanou a účinnou phishingovou kampaňou a nákupná sieť v Dánsku sa stala obeťou ransomvérového útoku. Viac tu.

Krátko z domova a zo sveta

  • Krajne pravicoví extrémisti hrozia, že „popravia“ lekárov v bostonskej detskej nemocnici. Jej personál čelil záplave násilných vyhrážok a obťažovania, ktoré vyvolalo nepravdivé tvrdenie, že nemocnica ponúka hysterektómiu (odstránenie maternice) pre zmenu pohlavia mladých dievčat. 
     
  • Po prehliadke sídla Donalda Trumpa sa na jeho sociálnej sieti Truth Social spustila vlna agresívnej a výhražnej rétoriky. Tá sa nápadne podobá rétorike šíriacej sa pred útokom na Kapitol 6. januára 2021.
     
  • Maďarský mediálny regulátor uviedol, že vyšetruje Netflix pre potenciálne porušenie kontroverzného zákona proti LGBTQ+. Dôvodom je seriál, určený pre deti od 7 rokov, ktorý zobrazuje dievča, ktoré vyznáva lásku inému dievčaťu a bozkáva ho.
     
  • Roger Waters, člen kapely Pink Floyd, poskytol rozhovor CNN, v ktorom opísal amerického prezidenta Joe Bidena ako „vojnového zločinca“, ktorý „prilieva olej do ohňa na Ukrajine“ a kritizoval NATO za „tlačenie sa k ruským hraniciam“. Neskôr tiež dodal, že „Taiwan je súčasťou Číny“.
     
  • Saudská Arábia odsúdila ženu na 34 rokov väzenia za tweetovanie v solidarite s aktivistkami za práva žien a za retweetovanie a sledovanie niekoľkých disidentov volajúcich po základných právach v Saudskej Arábii. Podľa skupín na ochranu práv ide o najdlhší trest, aký bol kedy aktivistovi v Saudskej Arábii udelený.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk