Českom sa šíria dezinformácie o vzniku požiaru v národnom parku České Švajčiarsko

Národný park České Švajčiarsko zachvátil oheň, neuniklo to ani dezinformátorom. Tí na sociálnych sieťach obviňujú vládu alebo tvrdia, že v skutočnosti nehorí. Čo má spoločné pomoc Ukrajine a boj s doposiaľ najväčším požiarom v Českej republike?

V nedeľu 24. júla obleteli internet správy o požiari Národného parku České Švajčiarsko, ktorý sa do dnešného dňa (4.8) stále nepodarilo uhasiť. Na mieste momentálne zasahuje približne tisíc hasičov.

Národný park sa nachádza v blízkosti  česko-nemeckých hraníc. Lesné požiare nie sú pre toto územie ničím výnimočným. Požiar je však podľa dostupných údajov najväčším, ktorý bol doteraz v Česku zaznamenaný.

Téma je zneužívaná pre diskreditáciu vlády 

Na sociálnych sieťach sa o požiari v Českom Švajčiarsku šíria dezinformácie. Patrí medzi ne napríklad tvrdenie, že Česko nemá dostatok techniky a vrtuľníkov na hasenie požiaru, pretože ich vláda „rozdala“ Ukrajine.

Podľa Richarda Stojara, analytika z Centra bezpečnostných a vojenských štúdií z Univerzity obrany v Brne, však táto informácia nie je pravdivá. Vojenské vrtuľníky, ktoré Česko darovalo Ukrajine, sú totiž vhodnejšie na iné účely a na letecké hasenie sa bežne nepoužívajú. 

Teoreticky by v podobných situáciách aj tieto vojenské vrtuľníky mohli byť nasadené, typ Mi-24 však pre takýto zásah nie je príliš vhodný, primárne je to vojenský bojový stroj určený na celkom iný spôsob použitia. Išlo by tak iba o improvizačné riešenie,“ dodal Stojar.

Týmito tvrdeniami dezinformátori zneužívajú situáciu a vyjadrujú svoju nespokojnosť voči vláde. Okrem tohto môžeme poukázať na ďalšie prípady, kedy aktéri dezinformujú alebo zavádzajú publikum s cieľom diskreditovať vládnych predstaviteľov.

Český portál Demagog.cz upozornil na prípad šírenia upravenej fotografie. Na nej sa mal premiér Petr Fiala pri návšteve Českého Švajčiarska prechádzať s dáždnikom (slnečníkom), čo údajne symbolizovalo jeho aroganciu a nezáujem o prácu hasičov. 

Autor virálneho facebookového príspevku napríklad uvádza: „Fiala. Symbol arogance, pokrytectví a nezájmu. Nezájmu o ČR. Na co má proboha ten slunečník? To má být provokace? To je naprosté zneuctění těch hasičů, co jsou v ohni 36 hodin v kuse.“ Fotografia však bola digitálne upravená s cieľom vyobraziť Fialu v negatívnom svetle.

Zdroj: Demagog.cz

Vznik požiaru súvisí s klimatickou zmenou 

Na českých sociálnych sieťach sa objavujú aj ďalšie komentáre a pochybné teórie o možnom pôvode požiaru.

Niektoré z nich tvrdia, že požiar bol založený úmyselne, aby ľudia nemohli vykurovať domácnosti drevom, ale kupovali drahé energie.

Taktiež sa objavilo tvrdenie, že mohlo ísť o ekoterorizmus so snahou upriamiť pozornosť na globálne otepľovanie. Twitterový príspevok naznačujúci tento dôvod vzniku požiaru, ho síce prezentuje ako nepodložené tvrdenie, ale vyvoláva diskusiu ďalších používateľov, ktorí môžu teórii uveriť. Iné príspevky spojitosť s klimatickou zmenou priamo popierajú.

Pravdou je, že presná príčina požiaru je stále predmetom vyšetrovania. Polícia už má nejaké podozrenia, ale zatiaľ sa do ohniska požiaru nemôže dostať. Jeho vzniku pravdepodobne dopomohla ľudská činnosť, to však neznamená, že horiaci národný park žiadnym spôsobom nesúvisí s klimatickou zmenou.

Extrémne a dlhotrvajúce sucho totiž vytvorilo ideálne podmienky pre rýchle a rozsiahle šírenie požiaru. Ten by sa pri dostatku lesnej vlahy šíril oveľa pomalšie.

Dezinformácie o klimatickej zmene môžu narásť na sile

Konšpirácie a nepravdy, ktoré častokrát popierajú dávno overené fakty, nie sú žiadnou novinkou. Počas pandémie koronavírusu sa na sociálnych sieťach začali šíriť v oveľa väčšej miere, čo prispelo k nedôvere vo vedecké a politické inštitúcie, ale aj tradičné médiá, a negatívne ovplyvnilo boj proti pandémii.

Množstvo požiarov, ktoré sú so stúpajúcimi teplotami čoraz častejšie a ničivejšie, bude podľa vedcov v blízkej budúcnosti pribúdať. Len za tento rok už bolo v Európe zaznamenaných 1756 lesných požiarov, čo je o 273 % viac ako priemer za to isté obdobie v rokoch 2006 až 2021.

Aj preto je čoraz dôležitejšie upozorňovať na dezinformácie a konšpiračné teórie o téme klímy a klimatickej zmeny, ktoré okrem iného podkopávajú globálne úsilie o zamedzenie negatívnym dopadom tohto fenoménu.

K šíreniu škodlivých naratívov o týchto témach prispievajú sociálne siete, ktorých algoritmy podporujú ich šírenie. To v konečnom dôsledku potvrdili aj dezinformácie a špekulatívne tvrdenia na sociálnych sieťach počas požiarov v Českej republike.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.