Známy americký konšpirátor Alex Jones klamal o masakre v Sandy Hook. Pozostalým musí zaplatiť niekoľkomiliónové odškodné

Známy americký konšpirátor Alex Jones bol minulý rok uznaný vinným za šírenie klamstiev o školskom masakre v Sandy Hook. O výške odškodného, ktoré bude musieť blízky spojenec Donalda Trumpa zaplatiť rodinám pozostalých, rozhodol súd v Texase.

Obrázok: Wikimedia Commons

Školské masakre sa v uplynulých dvoch dekádach stali jedným z najpálčivejších problémov americkej spoločnosti. Podľa prieskumu portálu CNN sa v USA medzi rokmi 2009 a 2018 odohralo až 288 prípadov streľby na školách.

Spojené štáty americké sú teda na absolútnom vrchole rebríčka tejto smutnej štatistiky. Mexiko, ktoré bolo v poradí druhé, malo za rovnaké obdobie skúsenosť len s ôsmimi podobnými incidentmi.

Jedným z najznámejších a najtragickejších prípadov školského masakra bola streľba na základnej škole Sandy Hook v meste Newton v Connecticute, ktorá sa odohrala 14. decembra 2012. Dvadsaťročný strelec Adam Lanza počas svojho vyčíňania pripravil o život dvadsať detí vo veku 6 až 7 rokov a ďalších šesť dospelých zamestnancov školy.

Druhý dodatok

Incident zo Sandy Hook otriasol americkou verejnou mienkou a znovuotvoril debatu o sprísnení federálnych zákonov o legálnej držbe zbraní.

Táto debata nenechala chladným kontroverzného internetového influencera Alexa Jonesa, zakladateľa pochybného portálu Infowars.

Web je známy pre šírenie pseudovedeckých naratívov, konšpiračných teórií a dezinformácií o dôležitých spoločenských témach. Okrem iného sa na stránke šíria klamlivé tvrdenia o Novom svetovom poriadku (NWO), konšpirácie o 11. septembri, alebo klamstvá o úmyselne ľudsky spôsobených hurikánoch a tornádach.

Jones takmer bezprostredne po incidente v Sandy Hook začal vo vysielaní svojho internetového rádia špekulovať o možnom zinscenovaní masakra. Zavraždené deti, ich rodičov, učiteľov aj zasahujúcich policajtov označil za najatých hercov.

Cieľom tejto „inscenácie“ malo byť podľa Jonesa ochromenie americkej verejnosti, ktorá by bola následne ochotnejšia vzdať sa svojho práva na držanie zbraní. Toto právo vyplýva z druhého dodatku americkej ústavy.

Za celým „sprisahaním“ mali údajne stáť mainstreamové médiá a aktivisti usilujúci o sprísnenie zákonov o držbe zbraní.

Nenávisť voči obetiam masakru

V Jonesovom publiku vyvolali konšpiračné teórie o masakre v Sandy Hook natoľko silné vášne, že niektorí z jeho fanúšikov začali obťažovať pozostalých, pričom došlo aj k vyhrážkam smrťou.

Po tom, čo sa pozostalí začali obracať so žalobami za ohováranie na súdy, Jones zmenil názor a uznal, že masaker bol skutočný. Následne v roku 2019 tvrdil, že za jeho pôvodným chybným úsudkom bola „určitá forma psychózy“.

Traumatizovaní rodičia zavraždených detí, ktorí si museli okrem obrovskej životnej tragédie prejsť vyhrážkami a obťažovaním, žalujú Jonesa vo viacerých štátoch USA. V uplynulých dvoch týždňoch sa uskutočnil súdny proces v štáte Texas, kde sídli Jonesov portál Infowars.

Rodičia zavraždeného žiaka Jesseho Lewisa požadovali od Jonesa odškodné vo výške 150 miliónov dolárov za ohováranie.

O Jonesovej vine bolo kontumačne rozhodnuté koncom minulého roka. Obžalovaný totiž nebol ochotný súdu poskytnúť požadované dokumenty. Aktuálnym verdiktom súd nariadil Jonesovi uhradiť rodičom zavraždeného školáka odškodné vo výške 49,3 milióna dolárov.

Trumpov spojenec a obchodník s klamstvom

Alex Jones je podľa niektorých odhadov jedným z najvplyvnejších šíriteľov konšpiračných teórií v USA najmä vďaka svojmu webu Infowars a pridruženým platformám.

Zároveň ide o blízkeho spojenca bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Minulý rok sa napríklad ako skrytý organizátor zúčastnil útoku na Kapitol, počas ktorého sa z pódia prihováral svojim stúpencom.

Na zorganizovanie zhromaždenia Jones pomohol sprostredkovať finančný príspevok vo výške 650-tisíc dolárov. Príspevok získal od podporovateľky Donalda Trumpa, 72-ročnej Julie Fancelli, ktorá je dedičkou reťazca obchodov s potravinami Publix.

Okrem klamstiev o masakre v Sandy Hook je Jones známy šírením naratívov v zhode s konšpiračnou teóriou o NWO. V minulosti tiež tvrdil, že teroristický útok z 11. septembra 2001 bol nafingovaný, ale aj že deti prítomné pri streľbe v škole v Parklande boli herci najatí Demokratickou stranou a Georgom Sorosom.

Svoje „alternatívne spravodajstvo“ a „aktivizmus“ Jones využíva primárne ako biznis model, na ktorom zarába desiatky miliónov dolárov. Po žalobách mnohé spoločnosti z jeho impéria vyhlásili bankrot.

Okrem známeho portálu Infowars a pridružených platforiem vlastní Jones aj internetové obchody ponúkajúce výživové doplnky či výbavu na prežitie globálnej apokalypsy. Jones však značné sumy peňazí zo svojich spoločností nedávno presunul na schránkové firmy. Ich vlastníkmi sú jeho blízke osoby a rodinní príslušníci. Z tohto dôvodu je obviňovaný zo zámerného skrývania svojho majetku, aby sa vyhol plateniu odškodného.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študent bakalárskeho stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií a Sociológie na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaujíma sa o islamský radikalizmus, výskum organizovaného zločinu a autoritárskych režimov. Kontakt: adam.mazuch@infosecurity.sk