Vitajte pri čítaní 116. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Ruské okupačné sily sa snažia zlomiť vôľu Ukrajincov. Vojnové zločiny zahŕňajú mučenie, nezákonné zadržania či únosy
Organizácia Human Rights Watch (HRW) vydala správu dokumentujúcu vojnové zločiny počas ruskej agresie na Ukrajine. Podľa správy došlo v Chersonskej a Záporožskej oblasti k mučeniu, nezákonnému zadržaniu či zmiznutiu civilistov, ako aj mučeniu vojnových zajatcov. V správe HRW sa hovorí o minimálne 42 prípadoch, v ktorých mali ruské okupačné sily na svedomí zmiznutie alebo násilné zadržanie ukrajinských civilistov. Mnohí z nich boli okrem toho fyzicky mučení, vrátane troch príslušníkov síl teritoriálnej obrany. Dvaja z nich prišli pri krutom zaobchádzaní o život. Viac v článku.
Infovojna dezinformuje o prípadnej pandemickej dohode WHO. Nejedná sa o plán nastoliť globálnu totalitu ani zbaviť štáty národnej suverenity
Portál Infovojna publikoval 20. júla 2022 dezinformačný článok s názvom „WHO obnovuje jednání o globální pandemické smlouvě pro vytvoření celosvětového totalitního zdravotnického systému“. Pandemická zmluva je nová globálna iniciatíva na posilnenie prevencie, pripravenosti a reakcie na pandémie. Ak by sa aj krajiny na budúcej dohode dohodli, legislatívu na implementáciu zmluvy príjmu na úrovni štátu, čo si vo väčšine z nich bude vyžadovať parlamentné jednania. Tak ako pri všetkých medzinárodných dohodách, aj v tomto prípade budú o ich podobe rozhodovať suverénne štáty na čele s ich vládami. Viac v článku.
Zoznamovacia aplikácia Tinder: nebezpečné správanie by mali obmedziť nové opatrenia
V septembri minulého roka sa Renate Nyborgová stala prvou ženskou výkonnou riaditeľkou Tinderu. Jednou z nových funkcií je napríklad rozpoznávanie škodlivých správ. Odosielateľa sa pred odoslaním správy aplikácia opýta: „Ste si istý?“. Táto funkcia donútila odosielateľov zamyslieť sa nad obsahom a zredukovala tak nevhodné správy o 10 %. Ak používateľ dostane správu so škodlivým obsahom, aplikácia sa opýta: „Obťažuje Vás to?“. Táto otázka spôsobila takmer 50 % nárast v počte ľudí, ktorí problémové komunikácie nahlásili. V slovenskej verzii Tinderu tieto funkcie momentálne nie sú dostupné. Viac v článku.
Silná stranícka bipolarita v USA ohrozuje boj proti dezinformáciám v krajine
Dezinformácie predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť navrhlo plán na vytvorenie Disinformation Governance Board (DGB). Tá mala slúžiť ako výbor na monitorovanie hrozieb národnej bezpečnosti spôsobených šírením nebezpečných dezinformácií. Návrh sa však stretol s nesúhlasom zo strany republikánskych zákonodarcov a konzervatívnych komentátorov. Činnosť DGB tak bola v priebehu niekoľkých týždňov oficiálne pozastavená. Viac v článku.
Kybernetický program KĽDR môže byť hrozbou nielen pre Južnú Kóreu
Severná Kórea vyvíja svoj útočný kybernetický program už viac ako 30 rokov. Robí tak prostredníctvom vlastných domácich inovácií, ale aj zahraničnej pomoci. Najznámejšie kybernetické útoky v minulej dekáde, ako napríklad útok na SONY v roku 2014, mali podľa vyšetrovania čínsko-severokórejský pôvod. Rusko a Čína rovnako pomáhajú KĽDR budovať telekomunikačnú infraštruktúru. Spolu zabezpečujú viac ako polovicu internetovej prevádzky v krajine, čo Pchjongjangu pomáha v jeho útočných možnostiach cez globálnu sieť. Viac v článku.
Proaktívna občianska spoločnosť je ochrancom informačného priestoru
Na Slovensku zohráva občianska spoločnosť v boji proti dezinformáciám kľúčovú rolu. Potrební sú najmä aktívni digitálni občania, ktorí by mali silnú vôľu zvyšovať kvalitu informačného prostredia a do digitálneho priestoru prenášať demokratické a občianske hodnoty.
Ako boj proti dezinformáciám ovplyvnila pandémia COVID-19 a posledná zmena vlády? Spolupracujú v boji proti dezinformáciám aktéri štátneho, občianskeho a súkromného sektora? Aké sú príčiny silnej dôvery Slovákov v konšpiračné teórie, propagandu a dezinformácie? Ako napomáhajú dezinformátori vytváraniu toxicity v spoločnosti? Má Slovensko deficity v budovaní štruktúr na boj proti dezinformačnému obsahu?
Na otázky v novej epizóde odpovedá expert na informačnú bezpečnosť v Gerulata Technologies Tomáš Kriššák.
Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.
Krátko z domova a zo sveta
- Výskum ukazuje, že účty na Twitteri, ktoré šírili antivaxérske a QAnon konšpirácie, teraz šíria dezinformácie o potravinovej kríze. Tú často spájajú s „tieňovými a Židovskými elitami, a nastolením nového svetového poriadku“, nie s inváziou Ruska na Ukrajinu.
- Nacionalistickí Číňania na sociálnych sieťach kritizujú svoju vládu za slabú reakciu na Pelosiovej príchod na Tajwan. Tvrdia, že vláda sa nespráva v súlade so svojou rétorikou.
- Medzi akademickými výskumníkmi a Facebookom sa zintenzívňuje boj o nedostatočnú transparentnosť v tom, kto kupuje reklamy a ako sú zacielené. V stredu výskumníci z NYU spustili prehľadávateľnú databázu politických reklám na Facebooku, ktorú sa im podarilo vytvoriť napriek zákazu.
- Hackeri, ktorí tvrdia, že sú pridružení k Anonymous, zaútočili na webovú stránku čínskej vlády na podporu Pelosiovej návštevy Taiwanu. Podľa miestneho novinára, návštevnosť webovej stránky počas útoku bola „200-krát väčšia ako v bežný deň“.
- USA pridali údajnú priateľku Vladimíra Putina Alinu Kabaevovú na sankčný zoznam. Dôvodom je ruská invázia na Ukrajinu.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!