Rusko intenzívne šíri dezinformácie v Afrike, z potravinovej krízy viní Západ

Africký kontinent, silno zasiahnutý stúpajúcimi cenami potravín, sa ocitol v centre hľadáčika ruskej propagandistickej mašinérie. Kremeľ obviňuje Západ z potravinovej krízy. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštevuje africké krajiny a prezentuje Rusko ako záchrancu Afriky.

Okamžité odsúdenie ruskej agresie a zablokovanie štátnych propagandistických televíznych kanálov znemožňujú úsilie Moskvy šíriť svoje naratívy smerom na Západ. Primárnym cieľom Kremľa sa stala legitimizácia ruskej agresie pre domáce publikum.

Hoci sa môže zdať, že Rusko prehralo informačnú vojnu mimo svojho územia, v skutočnosti sa ešte intenzívnejšie zameralo na rozšírenie svojich dezinformačných kampaní na nových frontoch – ďaleko od očí Západu.

Ruské dezinformačné kampane sa šíria svetom

Vládne výdavky Kremľa na masmédiá medzi februárom a marcom 2022 vzrástli o 433 % (na približne 215 miliónov eur). Ruské médiá tak aj naďalej oslovujú nielen domáce publikum, ale aj desiatky miliónov ľudí po celom svete.

Schopnosť Ruska propagovať svoje dezinformácie zostala v mnohých častiach sveta nekontrolovaná,“ povedal Bret Schafer, analytik Aliancie pre bezpečnosť demokracie.

Napríklad v Latinskej Amerike kanál RT, ktorý je v EÚ zakázaný, zostáva zdrojom správ pre milióny miestnych obyvateľov. Proruské miestne médiá, ktoré preberajú naratívy Kremľa či ruských veľvyslancov, bežne operujú aj na Balkáne.

Moskva teda smeruje svoje dezinformácie nie na Západ, ale najmä do tých častí sveta, kde sa explicitne nevyjadruje podpora Kyjevu a kde sa vyskytujú protizápadné nálady.

Na africkom kontinente je koordinovaná dezinformačná kampaň zameraná predovšetkým na Južnú Afriku, Ghanu a Nigériu. táto kampaň vyústila do 23 miliónov tweetov s hashtagmi # IstandwithPutin (# StojímzaPutinom) a # IstandwithRussia (# StojímzaRuskom).

Na základe analýzy sociálnych médií RT France sa zistilo, že vo frankofónnych krajinách v celej Afrike tento kanál zdvojnásobil svoje úsilie o šírenie propagandistických správ.

Tour de Africa

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas posledného júlového týždňa navštívil viaceré africké krajiny. Medzi nimi boli napríklad Egypt, Etiópia, Uganda či Konžská republika.

Rusko sa tak snaží ešte intenzívnejšie presadiť svoj príbeh o tom, prečo útočí na Ukrajinu, a zároveň ukázať, že má stále spojencov vo svete. Okrem toho ruskí diplomati v posledných mesiacoch usilovne pripravovali vo viacerých krajinách pôdu pre uchytenie tvrdení Moskvy, že nedostatok obilia a hnojív v Afrike nie je v žiadnom prípade vina Kremľa.

Moskva obviňuje Západ. Konkrétne tvrdí, že nedostatok potravín spôsobili západné sankcie voči Rusku. Podľa Lavrova vina leží najmä na pleciach Európy. Rusko zároveň šíri klamlivý naratív o tom, že Ukrajina zámerne ničí zásoby obilia.

V skutočnosti Západ, či už USA alebo EÚ, neuvalili sankcie na obilie skladované na Ukrajine ani na ruské poľnohospodárske produkty. Neexistuje tak žiadna súvislosť medzi sankciami voči Moskve a prísunom obilia z Ukrajiny či Ruska na africký kontinent.

Tvrdenia, ktoré Rusko šíri v Afrike, posilnené činnosťou ruských veľvyslanectiev, zaplavujú informačný priestor afrických krajín. Mnohí Afričania považujú ruské médiá za legitímnu alternatívu k miestnym či západným zdrojom.

Viaceré domáce médiá v celej Afrike prebrali Lavrovove vyjadrenia a v niektorých krajinách sa v poslednej dobe proruské a protizápadné nálady stali zreteľnejšími.

Historická pamäť afrických národov hrá Moskve do karát. Rusko, ktoré podporovalo oslobodzovacie hnutia v Afrike počas bojov proti koloniálnej nadvláde, si počas Studenej vojny získalo na kontinente vplyv. Naopak, bývalé koloniálne mocnosti ako Francúzsko či Spojené kráľovstvo dodnes vzbudzujú u Afričanov nedôveru.

Rusko zbrojí hlad

Šéfredaktorka RT Margarita Simonyanová, jedna zo skalných podporovateľov Putina, zdieľala na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade hlášku, ktorú podľa jej vyjadrenia už viackrát v Rusku začula.

Všetka naša nádej spočíva v hladomore. Znamená to, že začne hladomor a západné národy zrušia sankcie a stanú sa našimi priateľmi, pretože si uvedomia, že je to zbytočné,“ vysvetlila.

Rusko sa snaží blokovaním vývozu plodín z Ukrajiny vydierať Západ a prinútiť ich zrušiť sankcie.

Istý diplomat sa anonymne vyjadril slovami: „Rusko to robí zámerne – pokúsiť sa využiť problém obilia a spôsobiť hladomor, a tým vytvoriť chaos, ktorý zmierni sankcie. Putin sa jasne vyjadril, že vývoz obilia sa začne po uvoľnení sankcií. Toto je verejný postoj ruskej vlády.“

Ruská stratégia ďalej spočíva v poskytovaní pomoci tým štátom, ktoré sú s Moskvou v priateľskom vzťahu. Kremeľ na sociálnej sieti Telegram oznámil, že do spriatelených krajín pošle 7-tisíc metrických ton obilia.

Rusko je totiž najväčším konkurentom Ukrajiny vo vývoze obilnín. Stavia sa tak do role spasiteľa, ktorý poskytne nevyhnutne potrebné zásoby výmenou za diplomatickú podporu ruskej agresie.

Afrika je rukojemníkom ruskej stratégie

Ukrajina je jedným z najväčších svetových exportérov plodín a obilnín. Podľa Medzinárodného obchodného centra 8 % svetovej pšenice, 12 % jačmeňa a 13 % kukurice pochádza práve z Ukrajiny.

Ukrajinská bezpečnostná analytička Hanna Shelest pre The Atlantic opísala, ako ruské jednotky všade, kam prišli, kradli ruské obilie. Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyi nazval tieto ruské akcie „otvorenou lúpežou“.

Solskyi sa ďalej vyjadril, že toto sa dialo všade na okupovanom území. Satelitné snímky amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) ukazujú, že ruské jednotky v súčasnosti kontrolujú približne 22 % ukrajinskej ornej pôdy.

Už v apríli Solskyi obvinil Rusko, že ukradlo „niekoľko stoviek tisíc ton“ obilia. To, čo ruskí vojaci neukradli, zničili. 6. júna ruské sily zasiahli obilný terminál v Mykolajive, pričom zlikvidovali asi 300 ton obilia určeného na export.

Ruské blokády prístavov, krádeže a ničenie obilia sú súčasťou stratégie agresora. V online priestore sa Moskva snaží súčasnú krízu spôsobenú jej vlastnou vinou alternatívne vysvetliť, šíriť svoje vlastné dezinformačné príbehy, vydierať Západ a zároveň propagovať Rusko ako lepšieho partnera pre africké národy.

Aj Ukrajina a jej predstavitelia sú si vedomí ruských snáh a geopolitickej povahy stratégie Kremľa. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v jednom zo svojich prejavov upozornil, že africký kontinent je „rukojemníkom“ vo vojne Ruska proti Ukrajine.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študuje inžinierske štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti pôsobí aj ako stážistka u MEP M. Hojsíka. Absolvovala študijný pobyt na univerzite v Španielsku, v bakalárskej práci rozoberala špecifiká migrácie v tejto krajine. Okrem toho sa zaujíma o dianie na blízkom východe, dezinformácie a dôsledky klimatickej zmeny. Kontakt: monika.jakabova@infosecurity.sk