5 bizarných predpovedí QAnonu pre rok 2021, ktoré sa nepotvrdili

Konšpiračné hnutie QAnon malo pre rok 2021 hneď niekoľko bizarných predpovedí. Išlo napríklad o predpovede o poprave prezidenta Joe Bidena a členov jeho kabinetu či prevzatie Bieleho domu Donaldom Trumpom.

QAnon predpovede

O hnutí QAnon sme už v Infosecurity napísali mnoho, keďže ide o vplyvný spoločenský fenomén, ktorý sa šíri aj mimo hraníc Spojených štátov amerických. Príklady môžeme nájsť dokonca aj na Slovensku.

Teórie ohľadom prezidentského úradu

Americký týždenník Newsweek nedávno vydal článok, ponúkajúci päť najbizarnejších nesplnených predpovedí hnutia QAnon.

Hneď prvý príklad patrí k tomu najlepšiemu, s čím hnutie prišlo v minulom roku. Stúpenci totiž medzi sebou šírili správy pred slávnostným uvedením Joa Bidena a jeho kabinetu do úradu o tom, že údajní členovia „elitárskej pedofilnej skupiny“ budú zatknutí a popravení. Elitárskou skupinou mysleli práve novozvoleného amerického prezidenta Spojených štátov. Tieto správy sa šírili aj medzi slovenskými užívateľmi siete Facebook. 

Keďže Joe Biden popravený nebol, v hnutí sa začala šíriť ďalšia predpoveď. Tá hovorila o nástupe Donalda Trumpa na post prezidenta v marci 2021. Vplyvní predstavitelia hnutia sa však od danej teórie časom dištancovali a hnutie od predpovede upustilo.

Stúpenci QAnonu sa ale odmietli vzdať a vsadili na volebný audit v štáte Arizona, ktorý mal odhaliť manipuláciu výsledkov. Prebiehajúci odchod vojsk NATO z Afganistanu a jeho následný pád do rúk Talibanu mal byť iba zastierací manéver Bidenovho kabinetu, ktorý mal prekryť volebný podvod.

Samozrejme, výsledok auditu ukázal, že k žiadnemu volebnému podvodu nedošlo a Joe Biden získal ešte viac dodatočných hlasov. Podobné prepočítavanie a audit volebných výsledkov prebehol vo viacerých štátoch, avšak nikde sa nepodarilo nájsť žiadne známky organizovaného volebného podvodu. 

Donald Trump ako oporný bod predpovedí

Ďalšia bizarná situácia nastala v Dallase v štáte Texas. Na mieste vraždy niekdajšieho prezidenta USA Johna F. Kennedyho, sa miestni stúpenci QAnonu stretli v očakávání návratu jeho syna Johna F. Kennedyho mladšieho. Účastníci zhromaždenia predpokladali jeho zjavenie, pričom mal podľa nich vyhlásiť Donalda Trumpa za skutočného prezidenta USA.

Päticu najbizarnejších predpovedí uzatvára prechod z gregoriánskeho na juliánsky kalendár. Táto predpoveď sa šírila spolu s predchádzajúcou, kde zjavenie Johna F. Kennedyho mladšieho malo byť aj dňom, kedy sa rozhodne o zmene kalendára a čas sa vráti o mesiac dozadu. Ako sa ukázalo, ani jedna z týchto predpovedí sa nesplnila.

QAnon a 2022

Niektoré z týchto teórií, ako už bolo spomenuté, sa šírili aj medzi užívateľmi siete Facebook na Slovensku. 

Netreba však zabúdať aj na iné sociálne siete či stránky, keďže Facebook voči hnutiu zakročil a väčšina aktivity sa presunula napríklad na ruskú sieť VKontakte či Telegram. Už po pár sekundách hľadania je možné nájsť československú komunitu QAnon, kde používatelia publikujú zväčša prevzaté správy alebo videá americkej tvorby. Profilová fotografia s osobou Donalda Trumpa len potvrdzuje trend, že väčšina teórií a predpovedí sa viaže na jeho osobu. 

Rok 2022 pravdepodobne nebude o nič zaostávať za rokom 2021 v množtve a bizarnosti rôznych predpovedí, ktoré hnutie QAnon vyprodukuje. Ich popularita rastie v USA aj v Európe, čo so sebou prináša nové výzvy pre jednotlivé štáty. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk