Stojí za vznikom konšpiračného hnutia QAnon Rusko?

Zdroj: Flickr.

Pôvod konšpiračných hnutí sa dá vystopovať len ťažko, obzvlášť keď vzniknú v šedej zóne kyberpriestoru. Často sa preto môže stať, že získajú na popularite v krajine, ktorá je od autora konšpirácie vzdialená stovky či tisícky kilometrov. Ako sa tento týždeň ukázalo, inak to nebolo ani s hnutím QAnon. Odkiaľ konšpiračná enigma v skutočnosti pochádza?

Hnutie QAnon sme už predstavili nedávno. Vzniklo v Spojených štátoch, odkiaľ sa rozšírilo do celého sveta – aj na Slovensko.

  • Autorom pôvodnej myšlienky QAnonu je používateľ istého online fóra, ktorý sa nazval Q Clearance Patriot. Malo to naznačovať, že ide o osobu z prostredia americkej vlády, ktorá má prístup k utajeným informáciám.
  • Kľúčové odhalenie, ktoré celý QAnon odštartovalo, sa týkalo americkej kandidátky na prezidentku za Demokratov Hillary Clintonovej (a jej údajného spolku pedofilov)
  • V neposlednom rade, prívrženci QAnonu vidia ako svojho spasiteľa amerického prezidenta Donalda Trumpa

Všetko sa točí okolo Spojených štátov, kde sa QAnon ostatne doteraz teší najväčšej popularite. Ale čo ak sme sa všetci mýlili a skutočný pôvodca QAnonu nepochádza z Ameriky, ale z opačnej strany zemegule?

Podľa správy agentúry Reuters zo začiatku tohto týždňa sa na zrode QAnonu významnou mierou podieľali twitterové účty podporované ruskou vládou. Ruské zapojenie do tejto siete konšpiračných teórií tak začalo skôr, než sa doteraz predpokladalo.

Prečo sa to prevalilo až teraz? Pretože Twitter len pred nedávnom zverejnil archív aktivity zablokovaných účtov, ktoré teórie QAnonu pomáhali šíriť už v jeho začiatkoch. K povahe a identite zakladateľov týchto účtov sa navyše rozhodlo vyjadriť aj niekoľko minulých i súčasných zamestnancov Twitteru.

Zverejnený archív obsahuje vyše 4 000 zablokovaných účtov, ktoré šírili pro-kremeľské dezinformácie. Vystopovanie pôvodu týchto účtov tiež ukázalo napojenie na ruské vládne kruhy.

Podľa výskumu Reuters, ako aj samého Twitteru, použili tieto účty počas jedného roka hashtag QAnon viac ako 17 000-krát . Bol tak ich najpoužívanejším hashtagom. Podľa najnovších dôkazov sa to dialo už od novembra 2017. Niektoré z týchto účtov dokonca šírili konšpiračné teórie typické pre QAnon ešte pred tým, než sa mysteriózny Q Clearance Patriot objavil na scéne.

Viacero účtov napojených na ruskú vládu tiež už v roku 2017 otvorene podporovalo vloggerku Tracy Diazovú, známu ako TracyBean, ktorá konšpirácie QAnonu propagovala vo svojich videách na YouTube, kde si veľmi rýchlo získala viac ako 10 miliónov zhliadnutí. Hneď po jej prvom konšpiračnom videu, ju začalo zdieľať cez 40 ruských účtov na Twitteri, vrátane účtu CrusadersPost, ktorý ako úplne prvý použil #QAnon. 

Ako sme spomínali v minulom článku, QAnon neobišiel ani Slovensko a jeho konšpiračné teórie by ste u nás našli nielen na pofidérnych facebookových stránkach ako „QAnon – PREBUDENÉ SLOVENSKO“ či „QAnon Sk, Cz”, ale už aj vo vysielaní verejnoprávnej televízie. Okrem QAnonu sa na Slovensku však dlhodobo objavujú rôzne iné konšpiračné teórie či dezinformácie, ktorých pôvod vieme spojiť s Kremľom.

Šíria ich u nás už tradične viaceré dezinfoweby, politici, či jednotlivci. Podobne ako QAnon aj iné pro-ruské dezinformácie a konšpirácie majú spoločného nepriateľa – svetové „liberálne” elity zo Západu, ktoré sa nám snažia podstrčiť svoje zvrhlé praktiky a diktovať spôsob života.

Slováci majú podľa nedávnych prieskumov tendencie takýmto naratívom veriť. Dokazuje to aj skutočnosť, že až 53% Slovákov vníma USA ako priamu hrozbu a vyše 50% si myslí, že EÚ ohrozuje ich identitu a hodnoty.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk