Nemecko: domov najväčšej neanglofónnej QAnon komunity

Pred rokom 2020 sa hnutie QAnon v Nemecku považovalo za okrajový fenomén. Pandemické opatrenia však spôsobili, že krajina je dnes domovom najväčšej komunity QAnon mimo anglicky hovoriaceho sveta.

Report z roku 2020 od Antionio Amadeu Stiftung, mimovládnej organizácie zaoberajúcej sa rasizmom a pravicovým extrémizmom, ukázal, že konšpirácie hnutia QAnon rezonovali najmä medzi nemeckými krajne-pravicovými skupinami. 

Takisto aj viaceré QAnon skupiny na sociálnych sieťach by sa dali s ľahkosťou zameniť za krajne pravicové, v danom priestore sa často vyskytujú prejavy antisemitizmu či zľahčovanie holokaustu. 

Konšpirácie vládnu svetu

Výskumníci z portálu Bellingcat zhrnuli najčastejší obsah kanálov na Telegrame, ktoré zdieľali obsah týkajúci sa QAnonu. Predovšetkým sa opakovali konšpirácie o 5G sieťach, koronavíruse, zneužívaní detí či chemtrails.

Chemtrails je konšpiračná teória, ktorá tvrdí, že kondenzačné stopy zanechávané lietadlami pozostávajú z chemických látok, ktoré sú úmyselne striekané na ľudstvo. Cieľom má byť dosiahnutie stavu, kedy sa obyvateľstvom bude dať fyzicky či psychologicky manipulovať. 

Investigatívny web Bellingcat dokonca našiel návod na sledovanie lietadiel v nemčine, ktorý vytvoril jeden z konšpirátorov. Členovia QAnonu hľadajú dôkazy o sprisahaní chemtrails viacerými spôsobmi. Niektorí z nich sa sústredia na tvar dráhy letu.

V apríli 2020 vytvorilo lietadlo prelietajúce nad Berlínom obraz veľkonočného zajačika k príležitosti nadchádzajúcej Veľkej noci. Jeden z používateľov Telegramu sa toho hneď chytil. Hoci napísal, že pravdepodobne išlo iba o veľkonočný vtip, svoj post začal známou QAnon frázou: „Nasleduj bieleho králika.“

QAnon komunity vnímajú králikov ako kľúč k skrytým pravdám – často používaný slogan „Nasleduj bieleho králika“ bol adaptovaný z príbehu Alica v krajine zázrakov.

Náhody neexistujú

V marci 2021 sa v nemeckom bulvárnom denníku objavil článok popisujúci, ako dieťa stratilo svojho hračkárskeho králika v supermarkete.

Jeden používateľ Telegramu tento v podstate nevinný príbeh obrátil na údajné odhalenie zneužívania detí pomocou Google Maps. 

Neďaleko supermarketu so strateným králikom sa nachádza pizzeria, ktorá bola považovaná za prepojenie na konšpiráciu Pizzagate. V okolí je tiež reštaurácia Tadsch Mahal (slovensky Tádž Mahal). Tá bola zase vnímaná ako spojitosť s Donaldom Trumpom, ktorý kedysi vlastnil Trump Taj Mahal kasíno v New Jersey.

Prepojenie s krajnou pravicou

Konšpiračné teórie mali v krajine úrodnú pôdu ešte pred príchodom QAnonu. Napríklad skupina Reichsbürgerbewegung (po slovensky Hnutie obyvateľov Ríše) dlhodobo popiera právnu existenciu Nemeckej spolkovej republiky. 

Argumentuje tým, že nikdy nebola podpísaná právne záväzná mierová zmluva na obnovenie suverenity po povojnovej okupácii spojencami. To by podľa nich znamenalo, že Nemecko okupujú USA a Rusko.

Príslušníci tejto skupiny vidia záchranu v Trumpovi a Putinovi – presne tak isto ako členovia QAnonu. 

Politológ Jan Rathje hovorí, že Reichsbürger a QAnon sú prepojenípravicovo-extrémistickými konšpiračno-ideologickými naratívmi. Obe skupiny zdieľajú myšlienku tajnej cudzej vlády nad ľuďmi, túžbu po záchrancovi alebo vodcovi a potrestaní údajných sprisahancov a stúpencov.“

Nemecký Kapitol

Len štyri mesiace po útoku na americký Kapitol v dôsledku prezidentských volieb sa podobná udalosť odohrala aj v Nemecku. V auguste minulého roku sa stovky nahnevaných protestujúcich snažili vtrhnúť do Reichstagu – sídla nemeckého parlamentu.

Medzi protestujúcimi sa okrem sloganov QAnonu objavili aj vlajky imperiálneho Nemecka, ktorú používajú v Reichsbürger.

Frustrácia ľudí z pandémie koronavírusu a hľadanie vinníka v tejto situácii pomaly viedla k tomu, že sa hnutie QAnon rozmohlo na celom svete. V rámci európskeho priestoru má hnutie veľkú odozvu v Nemecku, čo je značnou výzvou pre bezpečnosť a stabilitu Európskej únie. 

Je potrebné efektívne bojovať proti šíreniu ich naratívov a zabrániť tak užšiemu prepojeniu s krajnou pravicou, ku ktorej má QAnon ideologicky blízko.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/