Vypátrali sme majiteľa webu, ktorý denne zdieľa desiatky dezinformačných článkov a podporuje slovenskú odnož QAnonu. Ide o muža z Košíc

V šedej zóne online priestoru sa dokáže veľa vecí stratiť a utajiť, ale nie vždy. Vďaka verejne dostupným nástrojom sme zistili, kto stojí za webom oral.sk, ktorý zdieľa konšpiračný a dezinformačný obsah. Okrem toho tiež cez promo pomáha webu qanon.sk získavať financie na šírenie bludov a konšpiračných teórií.

oral.sk, qanon

Hlavné zistenia: 

  1. Portál oral.sk vlastní a prevádzkuje Peter O. z Košíc. 
  2. Jeho web je jedinečným užívateľským kódom Google AdSense prepojený na desať ďalších stránok.
  3. Cez promo na stránke pomáha získavať financie konšpiračnému webu qanon.sk.
  4. Sám na Facebooku šíri a zdieľa protivakcinačné a konšpiračné príspevky.

Oral.sk zaplavuje online priestor dezinformáciami 

Aj keď stránka oral.sk neprodukuje takmer žiadne vlastné články, dennodenne preberá a zdieľa niekoľko desiatok príspevkov od rôznych dezinformačných a konšpiračných webov. 11. septembra vyšlo na oral.sk až 76 článkov rôznej kvality.

Medzi témy, ktoré na webe nájdete, patria spochybňovanie pandémie, démonizovanie očkovania, konšpirácie o teroristických útokoch z 11. septembra a o plánoch západných elít na ovládnutie sveta.

Články pritom oral.sk často preberá z dezinformačných a konšpiračných webov vedených v zozname neserióznych a klamlivých stránok vytvorenom projektom konspiratori.sk.

Patria medzi ne napríklad cz24.news, pokec.24 či Nová republika, ktoré dlhodobo zverejňujú zavádzajúci a nepravdivý obsah a potenciálne nebezpečné zdravotnícke dezinformácie a konšpiračné teórie.

Na oral.sk tsú prevzaté články s titulkami ako „UŽ TO ZAČÍNA!!! 42-ročný austrálsky raper sa vysmieval protestujúcim proti experimentálnym mRNA injekciám. 28 dní po 2. dávke Pfizer injekcie zomrel pri cvičení na infarkt. Podobne, ako obrovské množstvo ďalších samovražedných mRNA hazardérov“; či „Výbuch zevnitř. Dvojčata nemohli trefit, varují piloti“.

Kto stojí za webom?

Doména oral.sk je registrovaná na Petra O. Niektoré registračné údaje domény uvádza aj na stránkach svojej bývalej firmy zameranej na tvorbu webstránok. Tá zanikla ešte 31.05.2019.

Na Facebookovom profile s jeho menom nájdeme podobné témy, na aké sa zameriava oral.sk a jeho pridružené domény a weby, ktoré zdieľa. V skupine „Slovensko patrí občanom-Odstavme oligarchov a ich bábky!” zdieľal napríklad obrázok, na ktorom je očkovacie centrum spájané s krematóriom a cintorínom.

V tej istej skupine tiež v príspevku zverejnil video od Slobodného vysielača, v ktorom sú pandémia a očkovanie prezentované ako plán liberálnych elít na nastolenie „Nového svetového poriadku” a ovládnutie ľudstva.

Napojenie na necenzurovane.net

Pomocou Google AdSense sa dá zistiť, aké stránky sú na oral.sk napojené. Google AdSense totiž umožňuje uverejňovať na webových stránky reklamy. Každému používateľovi tejto služby je pridelený špeciálny používateľský kód, ktorý odhaľuje, kto na danú stránku dovoľuje vkladať reklamu a kto k nej teda má administračné, alebo minimálne práva na úpravy.

Keď sa ten istý AdSense kód zobrazuje pri viacerých stránkach, znamená to, že medzi nimi existuje určité prepojenie.

Vďaka kódu vidíme, že oral.sk je tiež jedinečným užívateľským kódom Google AdSense prepojený na web necenzurovane.net, ktorý figuruje v databáze problematických stránok vedenej projektom konspiratori.sk.

Do databázy bol zaradený kvôli šíreniu „konšpiračných teórií a bludov, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky”. Stránka tiež „obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď”.

Viaceré zo stránok, na ktoré ma oral.sk cez Google AdSense prepojenie, sú už nefunkčné. Jedna z nich nesie meno Rudolfa Vaského známeho dezinformátora a konšpirátora, ktorý sa zviditeľnil najmä svojimi videami na YouTube. Kvôli nim sa dokonca v apríli minulého roka dostal do väzby.

Samotný web necenzurovane.net zrejme zistil, že pomocou AdSense sa dá spojiť s ďalšími konšpiračnými a dezinformačnými stránkami a od septembra tohto roku už reklamy na stránke nemá. Ešte v auguste ale web reklamy využíval a v historickej verzii stránky, uloženej vo webarchive, sa ešte stále prepojenie cez AdSense kód dá nájsť.

Prepojenie potvrdzujú aj informácie zo stránky spyse.com. Po zadaní unikátneho užívateľského kódu – AdSense ID – nám zobrazí 2 výsledky: Oral.sk a necenzurované.net.

Qanon.sk a jeho „osveta Slovenska“

Okrem zdieľania rôznych dezinformačných a konšpiračných článkov zverejnil oral.sk aj oznámenie o novej platenej „VIP sekcii” stránky qanon.sk. V nej sa autori snažili získať financovanie pre svoj web šíriaci konšpiračné teórie po vzore amerického hnutia QAnon.

Články na qanon.sk sú obsahovo veľmi podobné tým na oral.sk a niektoré dokonca oral priamo prevzal.

Na qanon.sk sa teda dočítate napríklad o tom, ako chcú svetové liberálne elity nastoliť „nový svetový poriadok,“ ktorý autori nazývajú „Agenda smrti“ či o vymyslenej, no zároveň tieňovou vládou riadenej pandémii, pomocou ktorej si chcú vynútiť slepú poslušnosť celého ľudstva. Stránka dokonca ponúka odkaz „pre nových čitateľov,“ kde nájdu sériu článkov, ktoré ich zasvätia do tajov QAnonu.

Podobne ako na oral.sk, aj tu nájdeme niekoľko textov démonizujúcich očkovanie. Príkladom je „Analýza očkovacích látok Pfizer používaných na území Slovenska“.

Tento článok je založený na analýze vakcíny od spoločnosti Pfizer bližšie nešpecifikovaným „tímom lekárov z Detvy“. Tí hneď v úvode konštatujú: „Ako lekári sme sa ešte nestretli s toľkou aroganciou k ľudskému životu a ignoráciou Božích zákonov, ako sami uvidíte v predkladanej štúdii.“

Celý text je postavený na tvrdení, že vakcína v sebe obsahuje grafén. Ten má „ako britva poškodiť, doslova rozrezať erytrocyty,“ kvôli čomu údajne dochádza k „postupnému zmasakrovaniu červených krviniek, ktoré sa zlepia – stratia potenciál nosiť kyslík a vytvárajú koaguláty a zrazeniny“. Dezinformácia o tom, že by mali vakcíny obsahovať grafén už pritom bola niekoľkokrát vyvrátená [1]; [2]; [3].

Reakcia majiteľa webu

Peter O. v reakcii na naše otázky priznal, že je skutočne majiteľom domény oral.sk a že web funguje ako „automatický robot, ktorý vyhľadáva najnovšie články z alternatívnych médií”. Čitateľom, ktorých takýto obsah zaujíma, vraj uľahčuje hľadanie, tým že nájdu všetko na jednom mieste.

To čo vníma ako uľahčovanie prístupu k článkom alternatívnych médií je ale zároveň šírením dezinformácií, konšpiračných teórií a hoaxov, ktoré môžu v niektorých prípadoch (medicínska tematika) dokonca ohroziť zdravie a život ľudí.

Sám pritom vo svojej odpovedi priznal, že „nie je možné v čase čo [má] kontrolovať, čo tam všetko pristane, spolieh[a] sa na zdravý rozum”. Taktiež uznal, že sa na stránke môžu objaviť aj hoaxy, ktoré sa touto cestou následne šíria ďalej informačným priestorom.

Celá odpoveď od Petra O.:

Online anonymita nie je dokonalá

Napriek tomu, že online priestor vie poskytnúť veľkú mieru anonymity, ktorú dezinformátori zneužívajú vo svoj prospech, táto anonymita nikdy nie je úplná. Stačí použiť voľne dostupné nástroje a identita ľudí šíriacich klamlivé, zavádzajúce a nepravdivé informácie a konšpiračné teórie je behom pár klikov odhalená.

V tomto prípade identita človeka, ktorý vlastní doménu, na ktorej sa dezinformácie objavujú.

Takto jednoducho sme odhalili aj Petra O., ktorý síce, ako sám priznal, na portál oral.sk články nepíše, no jeho web denne prezdieľa a tým pádom šíri desiatky textov s problematickým obsahom. Tie môžu mať vážny dopad na zdravie svojich čitateľov, na polarizáciu spoločnosti a vyhrotenie spoločenských nálad.

EDIT – na žiadosť Petra O. z 24.12.2021 bol článok upravený tak, aby neobsahoval jeho osobné údaje.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk