Web podporujúci Trumpov naratív o zmanipulovaných voľbách čelí žalobe za ohováranie

Po prehratých prezidentských voľbách začal Donald Trump hovoriť o volebnom podvode. Konšpiračný web The Gateway Pundit obvinil dve pracovníčky sčítacej komisie, ktoré teraz na web podali žalobu za ohováranie.

Trump manipulácia voľby

Donaldovi Trumpovi zrušili jeho Twitter účet v januári 2021. Stalo sa tak krátko po tom, čo protestujúci dav vtrhol do budovy Kapitolu vo Washington D.C. Už takmer rok teda nemohol vysloviť svoje názory na populárnej sociálnej sieti. 

Začiatkom decembra sa však vyjadril, že: „Každý kto si nemyslí, že prezidentské voľby 2020 neboli zmanipulované je buď veľmi hlúpy alebo skorumpovaný.“ Použitím dvojitého záporu vo vete zrejme nechcene vlastne povedal, že voľby zmanipulované neboli.

Trumpovi počas dezinformačnej kampane pomohla aj webstránka The Gateway Pundit, ktorá taktiež šírila nepravdy ohľadom právoplatnosti volieb a obvinila dve pracovníčky sčítacej komisie v štáte Georgia z manipulácie volebných výsledkov. Trump nazval jednu z pracovníčok „podvodníčkou“ a „klamárkou“.

Bývalý americký prezident aj rok po prehratých voľbách stále opakuje, že išlo o podvod a výhru mu ukradli. Je to súčasťou jeho dlhotrvajúcej dezinformačnej kampane. Tvrdí tak aj napriek skutočnosti, že sa žiaden podvod nestal, čo potvrdil aj štátny tajomník pre štát Georgia, Brad Raffensperger, po prešetrení podozrení.

Žaloba za ohováranie

Ruby Freemanová a jej dcéra Shaye Mossová sčítavali hlasy v meste Atlanta, v okrese Fulton. Podľa The Gateway Pundit sú „zradkyne“, ktoré zmanipulovali výsledky volieb v sprisahaní proti Donaldovi Trumpovi. 

Z viacerých kufrov mali vytiahnuť veľké množstvo falošných hlasovacích lístkov v prospech Bidena, čím vraj zvrátili údajný náskok republikánskeho kandidáta v tomto štáte.

Matka s dcérou sa po zverejnení článkov na pro-Trumpovskej webstránke stali terčom verbálnych útokov a vyhrážok. V dôsledku toho si museli zmeniť telefónne čísla a vymazať účty na sociálnych sieťach. 

Obťažovanie a rasistické urážky však pokračovali aj na verejnosti, niektorí ľudia im chodili klopať na dvere a začali obťažovať aj ich rodiny a priateľov. Freemanová nakoniec musela zavrieť svoju firmu a na odporúčanie FBI dočasne opustiť vlastný dom.

Obe pracovníčky teraz žalujú The Gateway Pundit a vlastníka webu Jima Hofta za ujmu spôsobenú ohováraním. Súčasťou žaloby je aj jeho brat a prispievateľ webu Joe Hoft. Pracovníčky žiadajú finančné odškodnenie a odstránenie nepravdivých tvrdení, ktoré boli zverejnené na webstránke a sociálnych sieťach.

Kolísavé štáty

Skutočnosť, že sa niektoré médiá zamerali práve na osoby, ktoré sčítali hlasy v štáte Georgia, nie je výsledkom náhody. Jedná sa totiž o jeden z rozhodujúcich štátov, kde tesný náskok Demokratov pomohol Bidenovi k zvoleniu. 

Spolu so štátmi ako napr. Florida, Arizona alebo Wisconsin sa radia k tzv. „swing states“, resp. kolísavým štátom, v ktorých majú šancu vyhrať obe strany. Práve v spomínaných troch štátoch vyhral demokratický kandidát o menej ako 1% hlasov. To znamená, že v nich získal aj všetky hlasy zboru voliteľov. 

Takéto štáty sú pre kandidátov veľmi dôležité, keďže ani jeden z kandidátov často nemá výhru istú. Zväčša preto sústreďujú svoj čas a peniaze na to, aby si naklonili voličov v týchto štátoch.

Trumpova stratégia sa v tomto štáte zamerala skôr na spochybnenie samotného volebného výsledku.

V posledných prezidentských voľbách v USA bol úspešnejším kandidátom Joe Biden. Zatiaľ čo väčšina krajiny sa pohla ďalej a výsledky volieb prijala, exprezident niesol svoju prehru ťažko. 

Výsledky volieb napadol už v čase, keď hlasy ešte neboli spočítané. Vehementne vyzýval na zastavenie sčítavania hlasov. Nasledovali mesiace spochybňovania volebných výsledkov, ku ktorému sa pripojili aj niektorí Trumpovi voliči a podporovatelia. Pridali sa dokonca aj niektoré médiá. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/