Fantastický konšpiračný QAnon sa šíri Európou. Máme ho aj na Slovensku

Zdroj: Unsplash.

Druhá vlna pandémie sa, bohužiaľ, stala realitou a ľudia opäť hľadajú odpovede a útechu, kde sa len dá. To predstavuje živnú pôdu nielen pre dezinformátorov, ale aj konšpirátorov. Dôkazom je aj prudký nárast popularity pôvodom amerického konšpiračného hnutia QAnon. Jeho teórie sa po svete šíria takmer tak rýchlo ako samotný koronavírus. Udomácnil v takmer všetkých európskych krajinách – vrátane Slovenska.

QAnon sa zrodil v Spojených štátoch ako krajne pravicová konšpiračná teória. To, čo začalo ako séria konšpiračných príspevkov na online fóre 4chan, už dnes dosahuje rozmerov medzinárodného kultu, či globálnej sekty. Vo svojich začiatkoch razil QAnon teóriu, že celý svet ovláda istá „tieňová vláda“ (tzv. Deep State), ku ktorej patria mnohí (liberálni) politici, boháči, ale aj hollywoodske hviezdy. Tí majú uctievať Satana a spoločne prevádzkovať pedofilné seansy – svet sa v skrátka ženie do zatratenia. Podľa QAnonu však netreba zúfať, pretože ľudstvo v roku 2016 našlo svojho spasiteľa. Tým nie je nikto iný ako americký prezident Donald Trump.

Táto teória sa bleskovo šírila po celých Spojených štátoch a získavala čoraz viac priaznivcov. Aby si takýto rast QAnon udržal, postupne k pôvodnej teórii pridával ďalšie nové. Tie už ale nedokázali pritiahnuť toľko pozornosti.

Potom však prišiel rok 2020 a so sebou priniesol sen každého konšpirátora, udalosť ako vystrihnutú z apokalyptického filmu – svetom sa začala šíriť choroba, o ktorej pôvode svet vedel len veľmi málo. QAnon preto nestrácal čas a situáciu využil na vytváranie nových dezinformácií a konšpirácií, ktoré útočili na ľahko zraniteľné ciele, teda ľudí, ktorí sa zo dňa na deň ocitli v život ohrozujúcej situácii a zúfalo hľadali útechu a odpovede, kde sa len dalo. Tak sa QAnon dostal tam, kde je dnes – do podvedomia miliónov ľudí po celom svete.

Vďaka globálnej pandémii sa mu tiež podarilo prekročiť vody Atlantiku a zavítať aj do našich končín. Najskôr sa prehnal Nemeckom, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. Neuniklo mu ani Slovensko. V každej krajine, v ktorej sa usadil, sa QAnon prispôsobil miestnym podmienkam a podľa nich vytvára konšpirácie šité na mieru danej populácie – tak ako každá dobrá propaganda.

V Británii sa uchytil medzi priaznivcami Brexitu, vo Francúzsku jeho myšlienky začalo preberať hnutie Žltých viest, v Taliansku sa spojil s hnutím proti očkovaniu a v Nemecku zase s odporcami kancelárky Angely Merkelovej.  A u nás?

Slovenská odnož QAnonu sa nezamerala iba na jednu konkrétnu oblasť, ale na celú škálu polarizujúcich tém. Odpor voči vláde, rúškam, lockdownu či očkovaniu – to všetko je súčasťou agendy slovenských prívržencov QAnonu. Tí sa sústreďovali napríklad na facebookových stránkach ako „QAnon – PREBUDENÉ SLOVENSKO“ či „QAnon Sk, Cz”. Facebook už tieto stránky zablokoval, a to, nečakane, z dôvodu zdieľania nevhodného obsahu a šírenia dezinformácií. Koľko však bude trvať, kým si založia nové, uvidíme.

Konšpiračné teórie hnutia pritom na Slovensku nenájdete iba v temných zákutiach internetu, narazíte na ne aj vo verejnoprávnej televízii. Tu ich ešte v júni v relácii O päť minút dvanásť šíril Marián Kotleba. Podľa neho je totiž súčasná pandémia „iba prostriedkom na to, aby do nás, pod zámienkou očkovania, prepašovali nanočipy a pomocou tých nás budú ovládať.“ V rovnakej relácii sa tiež v septembri vyjadril, že rúška škodia zdraviu a COVID-19 je iba o čosi horšia chrípka.

Situáciu na Slovensku navyše zhoršujú dva významné faktory. Prvým je všeobecná náchylnosť Slovákov k viere v konšpiračné teórie. Podľa tohtoročného prieskumu na Slovensku verí konšpiráciám až 56% ľudí. Nedávny prieskum Slovenskej akadémie vied zase ukázal, že vyše 40% opýtaných Slovákov verí, že COVID-19 bol umelo vyrobený a jeho únik do sveta bol zámerný.

Druhým faktorom je naša vláda, ktorá dezinformátorom a konšpirátorom nahráva do karát svojimi zavádzajúcimi, mätúcimi a nepresnými vyjadreniami o súčasnej pandémii a krokoch, ktoré v boji proti nej podniká.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk