Experti varujú pred prepojením konšpirácií o covide a klimatickej zmene

Experti na boj proti extrémizmu varujú, že v roku 2022 môže stúpnuť množstvo konšpiračných teórií o klimatickej zmene. Extrémisti vraj môžu rozširovať naratívy založené na kontrole osobných slobôd, podobne ako v prípade pandémie koronavírusu.

Obrázok: Pixabay

Podľa Blackbird.AI, platformy, ktorá pomáha firmám bojovať so šírením dezinformácií na internete, možno už teraz nájsť paralely v konšpiráciách o koronavíruse a klimatickej zmene. Riaditeľ platformy na to upozornil pred Klimatickým summitom OSN v škótskom Glasgowe v novembri 2021 (COP 26).

Ide vraj o koordinovaný pokus väčšieho počtu kampaní a aktérov. Na šírenie svojej agendy využívajú napätie spôsobené pandémiou.

Konšpirácie o zelených lockdownoch a veľkom resete

Ciaran O’Connor z londýnskeho think tanku Institute for Strategic Dialogue (ISD), ktorý sa zaoberá extrémizmom, tvrdí, že v debate o klimatickej zmene sa stane kľúčovým rozmer zaoberajúci sa osobnými slobodami.

Podľa britského analytika budú pravicové konšpiračné skupiny označovať iniciatívy a zákony bojujúce s klimatickou zmenou za útok na ľudské práva a stratu slobody.

Už teraz sa sociálnymi sieťami šíria konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že po tom, ako sa skončia lockdowny spôsobené pandémiou, nastúpia tzv. „zelené lockdowny“ či „klimatické lockdowny“.

Tými budú údajne vlády sveta limitovať konzumáciu mäsa, využívanie dopravných prostriedkov a budú občanov nútiť k extrémnemu šetreniu energií. Nastane tým nový vek „sociálnej kontroly a politickej tyranie“ v mene ochrany životného prostredia.

Podobne ako pri štúdiách o covide, konšpiračné skupiny vytrhávajú informácie z kontextu. V marci 2021 britský denník The Guardian vydal článok, v ktorom uviedol, že na zníženie uhlíkových emisií by musel byť zavedený klimatický lockdown približne každé dva roky.

Článok si všimli klimatickí skeptici, ktorí jeho obsah preformulovali tak, že vlády chcú dané lockdowny skutočne zaviesť. V najbližších mesiacoch až 28% zo všetkých príspevkov na Twitteri zaoberajúcich sa klimatickou zmenou odkazovalo na článok, pričom väčšina z nich poskytovala jeho skreslenú verziu.

„Veľký reset“

Populárna je aj teória o „veľkom resete“. Tá vznikla po tom, čo bola v roku 2020 Svetovým ekonomickým fórom (WEF) zahájená iniciatíva pod rovnakým názvom. Jej cieľom bolo využiť pandémiu na prechod k udržateľnejším a férovejším typom ekonomiky.

Niektoré pravicové politické osobnosti a médiá ale význam iniciatívy misinterpretovali a začali o nej hovoriť ako o projekte elít, ktorý chce zámerne poškodiť ekonomiku a životy obyčajných ľudí.

Dôsledkom toho sa dnes už slovné spojenie veľký reset nespája len s klimatickou zmenou, ale všeobecne s pravicovými konšpiráciami. Tie veria, že politici po svete sa snažia zaviesť tzv. nový svetový poriadok (známy aj pod skratkou NWO).

Doktor Jonathan Bright z Oxford Internet Institute dodáva, že pokiaľ dôjde k nárastu dezinformácií o klimatickej zmene, tak očakáva, že významnú rolu začnú zohrávať platformy ako napríklad Telegram. Ten sa v posledných rokoch transformoval na útočisko krajne pravicových a extrémistických skupín.

Dôvodom je fakt, že Telegram má veľmi laxný prístup k moderovaniu povoleného obsahu. Užívateľov neblokuje ani po niekoľkých nepravdivých príspevkoch.

Online dezinformácie majú reálne dopady

Na záver O’Connor varuje, že konšpirácie o covide môžu mať katastrofálne následky. Preukazujú sa v podobe zvýšenej hrozby doktorom a pracovníkom v prvej línii zo strany tých, ktorí online konšpiráciám uverili.

Na základe toho, ako rapídne sa rozširujú dezinformácie o klimatickej zmene, je teda podľa neho možné, že čoskoro uvidíme tiež nárast násilia voči aktivistom a vedcom volajúcim po opatreniach proti klimatickej zmene.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentkou magisterského stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Absolvovala stáž na Úrade vlády SR. Zaujíma sa hlavne o medzinárodný terorizmus, pravicový extrémizmus a radikalizmus, ako aj šírenie propagandy.