DISINFO REPORT – 62. týždeň

Vitajte pri čítaní štyridsiateho deviateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Asertívna Čína: ako Peking ovplyvňuje názory po celom svete

Čína sa stáva čoraz asertívnejšou, a to vrátane informačných operácií. Na jej aktivity sme sa opýtali odborníka Mateja Šimalčíka z Central European Institute of Asian Studies (CEIAS). Viac v článku

Srbi sa aj napriek dostatku vakcín do očkovania nehrnú, problémom môžu byť konšpirácie

V posledných týždňoch sme o Srbsku počuli najmä v súvislosti s rýchlym tempom očkovania, kde patrí krajina ku globálnym lídrom. Dôvod na optimizmus bol však, zdá sa, predčasný. Viac v článku.

Dezinformátori šíria prokremeľské naratívy. Teraz v neprospech Ukrajiny

Konflikt na Donbase je dlhé roky predmetom záujmu verejnosti a aktívne sa tejto téme venujú aj mnohí pro-ruskí aktéri na Slovensku. Niektorí dokazujú vlastné nedostatočné vedomosti o dianí na Ukrajine a iní šíria naratívy vyhovujúce záujmom Kremľa. V tomto článku sa zameriame na niektoré z týchto naratívov a zároveň sa aj pozrieme na dvoch aktérov, ktorí takéto naratívy šíria – Ján Čarnogurský a Anna Belousovová. Viac v článku.

Bill Gates vs. slnko. Podľa InfoVojny je to súčasťou pandemického sprisahania

Niektoré weby hľadia počas pandémie na technologické pokroky a experimenty so značnou nedôverou. Vo všetkom hľadajú dôkaz toho, že bol nový koronavírus vytvorený umelo, aby zbohatli medzinárodné spoločnosti a farmaceutické firmy a aby bol zavedený nový svetový poriadok. Po novom sa pohľad InfoVojny, jedného z týchto webov, upriamil na projekt zaoberajúci sa stlmením dopadu slnečných lúčov na našu planétu s cieľom zmierniť globálne otepľovanie, ktorý financuje Bill Gates. Viac v článku.

Výbuch v iránskej elektrárni zdrží jadrový program o trištvrte roka, skloňuje sa Izrael a kyberútok

Výbuch v známej elektrárni Natanz mal vrátiť vývoj jadrového programu Iránu o necelý rok späť. Niektoré zdroje hovoria o sabotáži a kybernetickom útoku. Ako vinník sa skloňuje Izrael. Viac v článku.

Útočníci zneužívajú kolaboračné platformy na šírenie malvéru, pandémia im nahráva

Kyberbezpečnostní odborníci upozorňujú na malvérové kampane, šíriace sa na skupinovaných komunikačných platformách ako Slack či Discord. Útočníci znaužívajú ich dôveryhodnosť. Viac v článku.

TL;DR: Hackeri si trúfli aj na Európsku komisiu a prečo neveriť Netflixu zadarmo (14. týždeň)

Útočníci si vybrali prominentný cieľ spomedzi európskych inštitúcií. Zamerali sa však aj na regionálne samosprávy a nadnárodné spoločnosti na Apeninskom polostrove či na školy vo Veľkej Británii a aj za Atlantikom. Polícii sa vďaka kryptoanalýze podarilo zachrániť ľudský život a ransomvérový gang to hrá na kajúcnika.Viac v článku.

Apríl v znamení únikov údajov

Vyzerá to tak, že druhý aprílový týždeň bol najhorším týždňom pre sociálne siete, čo sa týka únikov dát. Len niekoľko dní po tom, čo unikla dokopy miliarda záznamov o používateľoch sociálnej siete LinkedIn a Facebook, prišla na rad aj nová sociálna sieť Clubhouse. Z tejto platformy uniklo 1,3 milióna záznamov o používateľoch. Viac v článku.

Najlepší strážca súkromia je každé ráno u vás v zrkadle. Pozrite si 11 rád, ako si ho zabezpečiť

Na internete je nutná zdravá miera paranoje. Či ide o webovú stránku, správu na sociálnej sieti alebo e-mail, vždy majte na pamäti, že neviete, kto môže sedieť na druhej strane. Najmä pri „ponukách, ktoré sa neodmietajú“. Viac v článku.

Na internete je pol miliardy ukradnutých dát z Facebooku. Ako si poriadne zamykať svoje súkromie?

Internet je miestom neobmedzených možností. Ľudia trávia za počítačom alebo mobilom čoraz viac času a nemusí to nutne súvisieť s tým, že počas pandémie ochorenia COVID-19 sa väčšina aktivít, pracovných či súkromných, presunula do online priestoru. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebooku vyhlásil, že jednou z jeho nových priorít bude boj proti dezinformáciách a klamstvám o klimatických zmenách, ktorých počet v online priestore stále narastá. Používať chce pri tom podobnú stratégiu ako pri boji s fake news šíriacimi sa v čase amerických prezidentských volieb a dezinformáciami ohľadne COVID-19. 
  • Správa Centra pre boj proti digitálnej nenávisti a organizácie Anti-Vax Watch poukázala na to, že až za 73 % nepravdivých informácií šíriacich sa cez Facebook je zodpovedných iba 12 ľudí. Zaujímavé je, že účty, ktoré autori štúdie označujú ako dezinformačnú dvanástku, sa do veľkej miery vedia vyhýbať nahláseniam za šírenie nepravdivých správ. Blokované neboli aj napriek tomu, že Facebook v posledných mesiacoch zintenzívnil svoje snahy v boji proti dezinformáciám o očkovaní proti koronavírusu.
  • Čína výrazne zvyšuje svoju aktivitu v šírení propagandy proti zahraničným médiám. Korešpondentom pracujúcim v Číne, ktorí sa venujú témam citlivým pre tamojší režim (napr. otázke Ujgurov), úmyselne sťažuje prácu a dochádza aj k vyhrážkam. 
  • Kanada bojuje s rastúcim počtom dezinformácií, ktoré sa šíria najmä zo susedných Spojených štátov. Tieto dezinformácie sa týkajú najmä súčasnej pandémie a očkovania a šíria sa predovšetkým cez sociálne siete.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk