Srbi sa aj napriek dostatku vakcín do očkovania nehrnú, problémom môžu byť konšpirácie

Obrázok: freepik.com

V posledných týždňoch sme o Srbsku počuli najmä v súvislosti s rýchlym tempom očkovania, kde patrí krajina ku globálnym lídrom. Dôvod na optimizmus bol však, zdá sa, predčasný.

Vakcín ako na rozdávanie – na očkovanie už lákajú aj občanov iných krajín

Takmer 15 miliónov – taký je počet dávok vakcín, ktoré má balkánska krajina k dispozícii. Srbsko očkuje ruským Sputnikom V, a taktiež vakcínami od firiem Pfizer, AstraZeneca a Sinopharm. Pri populácii necelých 7 miliónov obyvateľov ide o nevídaný luxus.

Ani množstvo vakcín, ktoré postačuje na zaočkovanie celej populácie však nezaručuje úspech. Srbská vláda začína pociťovať nezáujem o očkovanie zo strany vlastného obyvateľstva. Krajina tak z tohto dôvodu začala ponúkať vakcíny aj obyvateľom iných štátov.

Zasľúbená zem slovenských konšpirátorov

Pár týždňov dozadu slovenská alternatívna scéna vzhliadala k Srbsku ako k idylickej krajine, ktorá nepodľahla „falošnej“ pandémii a život tam funguje ako za starých čias.

Situácia sa však medzičasom zhoršila a v krajine zaviedli začiatkom marca prísny lockdown, o čom sa už naši dezinformátori zdráhali informovať. O ich tendenčnosti sme už písali na našom facebooku.

Negatívny vplyv antivax komunity

Jedným z hlavných faktorov, ktorý môže za nedôveru Srbov vo vakcináciu, je vplyv dezinformácií a poloprávd, v tomto prípade najmä zo strany antivaxerov.

Ten je v kandidátskej krajine do EÚ naozaj alarmujúci, čo dokazujú aj údaje spred pandémie. WHO v roku 2018 upozornilo na nárast prípadov osýpok v Európe, pričom jednou z najpostihnutejších krajín bolo práve Srbsko.

Ako uvádza portál Euractiv, Srbsko je krajinou s aktívnou anti-vaxerskou komunitou, najmä na sociálnych sieťach. Téma vakcinácie je veľmi obľúbená v kruhoch konšpirátorov už roky a súčasná pandémia tomuto trendu iba pomohla.

Ďalším dôvodom odporu Srbov voči vakcínam môžu byť názory vplyvných osobností. Jednou z nich je aj súčasná svetová tenisová jednotka Novak Djokovic. Ten je známy svojím odporom voči očkovaniu, ktorý prezentuje aj na verejnosti.

Srbský scenár nemusí byť ojedinelý

Situácia v Srbsku nám môže veľa napovedať o vývoji, ktorý možno v najbližších mesiacoch očakávať aj v iných štátoch. Vo väčšine krajín momentálne dopyt po vakcínach prevyšuje ponuku, a tak sa problém nezáujmu o očkovanie nemal ako prejaviť.

Preto je dôležité, aby iné krajiny nepodcenili komunikáciu so svojimi občanmi a venovali sa boju proti dezinformáciám, konšpiráciám a mýtom týkajúcim sa očkovania.