DISINFO REPORT – 63. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Záujmy Facebooku sú nadradené ochrane demokracie

Facebook dlhodobo ovplyvňuje dianie v spoločnosti a má dopad na zdravie a životy ľudí, ale aj na vnútornú či zahraničnú politiku štátov. Potvrdzuje to aj príbeh zo zákulisia Facebooku, v ktorom bývalá zamestnankyňa opisuje ako spoločnosť ignoruje dôkazy, že falošné účty na tejto platforme podkopávajú voľby a ovplyvňujú politické záležitosti po celom svete. Viac v článku

(Ne)úspešný boj s klimatickými dezinformáciami

Boj s dezinformáciami ohľadom globálneho otepľovania a klimatických zmien patrí medzi hlavné priority Facebooku. Experti ale tvrdia, že opatrenia sú neúčinné. Viac v článku.

Výber dezinformačných trendov (18.4.2021)

V rámci projektu Infosecurity.sk, ktorý spadá pod STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, s podporou pražskej kancelárie Nadácie pre slobodu Friedricha Naumanna, vykonáva naša redakcia monitorovanie aktivít slovenskej i zahraničnej dezinformačnej scény. Následným vyhodnotením dokážeme identifikovať dezinformačné naratívy, ktoré v spoločnosti rezonovali najviac, kde vznikali a ako sa ďalej šírili. Na základe týchto zistení môže naša redakcia varovať verejnosť pred súčasnými a nastupujúcimi trendami v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy. Viac v článku.

FBI hackuje počítače bez vedomia majiteľov, obraňuje napadnuté Exchange servery

Americké úrady počnúc minulým týždňom hackujú počítače inštitúcií na vlastnom území. Dôvodom je odstraňovanie nebezpečných rozhraní, využívaných v rámci kampane Microsoft Exchange Server. Viac v článku.

Europol: Digitalizácia je základným stavebným kameňom novodobej kriminality

Zdá sa, že tradičnej trestnej činnosti bez využitia technológií odzvonilo. Najnovšia analýza Europolu konštatuje, že novodobí kriminálnici sa vo veľkom spoliehajú na digitálne prvky. Viac v článku.

NBÚ zachytil zvýšené množstvo kybernetických útokov. Prečítajte si odporúčania, ako zabezpečiť svoj systém

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT zaznamenalo na Slovensku zvýšený výskyt významných a úspešných ransomvérových útokov. V uplynulých dňoch sa podobné aktivity zintenzívnili v oblasti strednej Európy.Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook môže v Európe čeliť hromadnej žalobe za únik informácií z roku 2019. Facebook síce tvrdil, že informácia o úniku dát z 533 miliónov účtov je stará niekoľko rokov. Experti ale zdôrazňujú, že dáta takéhoto typu nie sú nikdy pristaré, pretože pre kyberzločincov sú užitočné vždy.
  • Twitter predstavil novú iniciatívu zvanú Responsible Machine Learning. Tá má sociálnej sieti pomôcť vo vyhodnocovaní „neúmyselných škôd“ spôsobených jej algoritmami. Tím inžinierov, výskumných pracovníkov a dátových vedcov bude skúmať, ako môžu algoritmy viesť k zaujatosti užívateľov.
  • Americký prezident Joe Biden obvinil Rusko zo zasahovania do novembrových prezidentských volieb a z hekerských útokov na dôležité americké inštitúcie v dôsledku čoho USA vyhostilo 10 ruských diplomatov. Rusko to odmieta a v reakcii vyhostilo 10 amerických diplomatov z Moskvy. Pridalo sa aj Poľko, ktoré kvôli hekerským útokom vyhostilo 3 ruských diplomatov.
  • V najbližších dňoch by mala Rada pre dohľad rozhodnúť, či bolo zablokovanie facebookového účtu Donalda Trumpa oprávnené. Doposiaľ sa rada zaoberala len prípadmi, keď bol nejaký príspevok zo siete úplne zmazaný, ale po novom už bude riešiť aj príspevky, ktoré neboli zmazané, hoci porušujú pravidlá. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk