Vitajte pri čítaní štyridsiateho ôsmeho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv ruský tlak ustál, Matovič gratuluje idiotom
Bývalý premiér, v súčasnosti už minister financií, Igor Matovič sa vo štvrtok 8.4. rozhodol vycestovať do Moskvy a vyjednávať o vakcínach s Kirillom Dmitrievom, šéfom Ruského fondu pre priame investície (RFPI). Moskva najprv hovorila o produktívnom rokovaní, neskôr obvinila slovenskú inštitúciu zo sabotáže. Čo je cieľom Ruska? Ide o snahu pomôcť malému štátu v strednej Európe, alebo sú za ňou skryté i geopolitické zámery? Dozviete sa v článku.
Rozhovor s ruským veľvyslancom plný zavádzania
Ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov poskytol pre Hospodárske noviny rozhovor, v ktorom hovoril o vakcíne Sputnik, konflikte na Ukrajine, ale aj o vzťahoch Ruska so Západom a Slovenskom. Viac v článku.
Donald Trump plánuje založiť vlastnú sociálnu sieť
Bývalý americký prezident plánuje založiť vlastnú sociálnu sieť. Informáciu poskytol jeho hovorca Jason Milerin v programe MediaBuzz televíznej stanice Fox News. Dodal tiež, že návrat Trumpa na sociálne siete je možné očakávať v priebehu najbližších mesiacov. Viac v článku.
Uhríkom nenávidená migrácia – prečo ju treba riešiť a ako ju ovplyvní klimatická kríza
Migrácia je vďačnou témou mnohých dezinformačných webov nielen na Slovensku. I politici a političky o nej často hovoria s emóciami – výnimkou nie je ani europoslanec Milan Uhrík a člen SNS Jaroslav Paška, ktorí si na tejto téme získavajú politické body už od prvej migračnej vlny z roku 2015. Vo svojich nedávnych statusoch na Facebooku upozorňujú, že stredomorské štáty chcú na Slovensko premiestňovať migrantov. Príspevky prebral Hlavný denník, ktorý začal okamžite šíriť naratív o tom, že Únii záleží viac na migrantoch ako na vlastných obyvateľoch. Aká je však realita? Viac v článku.
Dáta pol miliardy používateľov Facebooku sa objavili online. Na čo sa dajú zneužiť?
O úniku dát z Facebooku, ktorý obletel svet, informoval v sobotu ako prvý Business Insider. Na hackerskom fóre sa ocitli osobné dáta viac ako 533 miliónov ľudí zo 106 krajín. Slovensko medzi nimi nie je. Uniknutá databáza obsahovala mená, facebookové ID, telefónne čísla, dátumy narodenia, zaznamenané geolokácie a v niektorých prípadoch aj emailové adresy bežných facebookových používateľov. Viac v článku.
Americké úrady varujú pred aktérmi zneužívajúcimi zaplátané diery vo FortiOS
Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA) upozornili na APT skupinu, ktorá zneužíva už známe zraniteľnosti v softvéri kyberbezpečnostnej spoločnosti Fortinet. Viac v článku.
Problémy sa nevyhýbajú ani LinkedIn: najskôr trojanová kampaň, teraz únik dát
Ak máte účet na sociálnej sieti LinkedIn, spozornite. Koluje po nej phishingová kampaň, ktorej cieľom je dostať do zariadenia ľudí prezentujúcich svoje profesionálne úspechy škodlivý softvér. Okrem toho je tiež možné, že vaše dáta sú na predaj. Viac v článku.
TL;DR: Slovanet varuje pred falošnou reklamou. A zatvárajte si tie laptopy, keď sú nablízku deti… (13. týždeň)
Prevádzkovatelia Microsoft Exchange Serverov ďalej plátajú a plátajú. V niektorých prípadoch čakali s aktualizáciami tak dlho, že im už možno ani nepomôžu. Ransomvérové gangy majú žatvu, ale v jednom prípade ustúpili obeti a dali jej výraznú zľavu. Hromadnej žalobe čelí spoločnosť Intel, čínske úrady zadržali bohatú skupinu hackerov a Strategické veliteľstvo USA malo neobvyklý poplach. Viac v článku.
Krátko z domova a zo sveta
- Google oznámil, že poskytne 25 miliónov Eur do novo zriadeného Fondu pre európsky mediálny a informačný priestor (European Media and Information Fund), ktorý má za úlohu bojovať proti dezinformáciám. Spoločnosť sa pre tento krok rozhodla po kritike Európskej únie, ktorá veľkým technologickým spoločnostiam už dlhšie vyčíta, že s online dezinformáciami nebojujú dostatočne efektívne.
- Facebook tvrdí, že informácia o úniku dát z 533 miliónov účtov je stará niekoľko rokov. Experti ale zdôrazňujú, že dáta takéhoto typu nie sú nikdy pristaré, pretože pre kyberzločincov sú užitočné vždy.
- Čína pri svojej vakcinačnej kampani využíva systém odmien a trestov. Ak sa obyvatelia nechajú zaočkovať, dostanú napríklad zmrzlinu zadarmo, ak nie, ich štúdium či kariéra sa môžu ocitnúť v ohrození. Čína chce týmito praktikami zvýšiť pravdepodobnosť, že do konca júna stihne zaočkovať aspoň 40 % populácie.
- Aj napriek dostatku vakcín a rýchlemu očkovaniu záujemcov má Srbsko s očkovaním problémy. Dôvodom sú najmä konšpiračné teórie namierené proti dôvere vo vakcíny. Rýchle šírenie takýchto konšpirácií vyústilo v Srbsku v obrovskú nedôveru obyvateľov voči očkovaniu. Krajina tak síce je na špičke rebríčka v rýchlosti očkovania, ale aj v miere nedôvery voči nemu.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!