DISINFO REPORT – 173. týždeň

Vitajte pri čítaní 173. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Na kandidátkach politických strán je mnoho učiteľov. Aj pedagógovia však podliehajú dezinformáciám

Z výberu 14 politických strán a hnutí Denníka N, vykonáva pedagogické povolanie 139 kandidátov. Mnohí z nich sú riaditelia škôl či učitelia a do predvolebných programov dokážu zo školstva priniesť cenné skúsenosti. Otázky ale môžu vzrastať predovšetkým pri kandidátoch s pochybnou rétorikou na sociálnych sieťach. Využívanie sociálnych sietí na komunikáciu s priaznivcami a verejnosťou je medzi slovenskými politikmi populárnym a strategickým ťahom. Facebookové profily a stránky niektorých kandidátov-pedagógov však môžu vyvolávať opodstatnené obavy. Viac v článku.

Prokremeľská scéna šíri fámy o nehode Jevgenija Prigožina. Časť propagandistov tvrdí, že šéf Wagnerovej skupiny žije

Reakcie na Prigožinovu smrť na prokremeľskej scéne boli rôzne. Ruské štátne najmä televízne kanály potvrdzovali oficiálne správy. Tie tvrdili, že havária z 23. augusta bola pravdepodobne spôsobená technickou vadou lietadla a všetci desiati pasažieri, vrátane Prigožina, zahynuli. Ruský pravoslávny kanál Tsargrad v deň havárie oznámil, že Prigožinovo telo už bolo identifikované. V tom čase ale žiadne oficiálne stanovisko túto správu nepotvrdzovalo. Tsargrad pokračoval vo svojich tvrdeniach ďalej, no jeho vyjadrenia začali byť protichodné. Portál viedol rozhovor s ruským novinárom, ktorý uviedol, že „stále nie je možné 100% povedať, že Prigožin je mŕtvy“. Viac v článku.

Vitajte v Bielorusku: represie, manipulácia a budovanie kultu osobnosti

Zdroj: Flickr

Keď sa v auguste 2020 bieloruský diktátor Alexander Lukašenko po zmanipulovaných prezidentských voľbách vyhlásil za víťaza, v spoločnosti to vyvolalo obrovskú vlnu nevôle. Po celej krajine vypukli protivládne protesty, na čo štátne orgány zareagovali neskrývanou brutalitou. Brutálne kroky proti demonštrantom, aktivistom a novinárom boli sprevádzané rozsiahlou dezinformačnou kampaňou. Tri roky po voľbách Lukašenkov režim naďalej využíva propagandu, cenzúru a rôzne iné podoby represií na umlčanie politických oponentov. Viac v článku.

Mladí Slováci sú digitálne gramotní. Podliehajú však obsahu, ktorý v nich vzbudzuje strach

Mediálna výchova ani kritické myslenie nie sú na Slovensku súčasťou učebných osnov, napriek tomu, že by sa dali vtesnať do každého predmetu. Zároveň, kritické myslenie, práca so zdrojmi či správna argumentácia môžu byť vhodnými v každom aspekte nášho života. 

Aké príčiny silného príklonu ku konšpiračnému mysleniu dnes sledujeme? Čo v tomto ohľade môže zmeniť informovanie a vzdelávanie populácie? Ktoré skupiny v spoločnosti sú náchylnejšie veriť dezinformáciám a nakoľko sú ovplyvniteľné manipulatívnym či podvodným obsahom? V čom majú mladí ľudia náskok, a naopak, čo spôsobuje ich náchylnosť voči manipuláciám? Akú úlohu môžu pri budovaní povedomia o téme hrať verejnoprávne médiá či sociálne siete? Prečo sú dôležité všeobecné postoje spoločnosti vo vzťahu k pocitu vlastnej ohrozenosti a sebavedomia? Ako je možné v rámci vzdelávania informovať o politike, inštitúciách či volebných procesoch a nakoľko je to žiaduce? 

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s projektovou líderkou Zmudri.sk Martinou Bolibruchovou.

Krátko z domova a zo sveta

 • Do ruských kín prišiel propagandistický film, ktorý ruskú inváziu na Ukrajine vykresľuje ako boj proti ukrajinským nacistom. Film je však prepadákom a kiná sú prázdne. 
   
 • TikTok presúva dáta o európskych používateľoch do Dublinu. Veľa kritikov aplikácie sa totiž obáva zneužívania dát zo strany Číny. 
   
 • Putinovi influenceri, ktorí podporujú vojnu na Ukrajine, zarábajú najmä z reklám. Spoločnosti si ich vyberajú, aby sa tak dostali k mladšiemu publiku. 
   
 • Sociálna sieť X (pôvodne Twitter) bola obvinená z napomáhania Saudskej Arábie pri porušovaní ľudských práv. X totiž krajine mimoriadne často poskytuje dáta o používateľoch, ktoré môžu slúžiť na boj proti kritikom vlády. 
   
 • Kubánske ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že odhalilo skupinu obchodníkov s ľuďmi podporujúcu ruskú agresiu na Ukrajine. Cieľom skupiny bolo naverbovať Kubáncov, aby na Ukrajine bojovali na strane Ruska.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk