Vitajte v Bielorusku: represie, manipulácia a budovanie kultu osobnosti

Tri roky po zmanipulovaných voľbách bieloruský režim pokračuje v represiách. Diktátor Alexander Lukašenko naďalej posiela do väzenia svojich politických oponentov a pravidelne manipuluje informácie. Najnovšie sa snaží prilákať občanov naspäť do krajiny.

Zdroj: Flickr

Keď sa v auguste 2020 bieloruský diktátor Alexander Lukašenko po zmanipulovaných prezidentských voľbách vyhlásil za víťaza, v spoločnosti to vyvolalo obrovskú vlnu nevôle. Po celej krajine vypukli protivládne protesty, na čo štátne orgány zareagovali neskrývanou brutalitou.

Tieto demonštrácie sa čoskoro stali najväčšími v histórii samostatného Bieloruska. Po mesiacoch plných násilia a zatýkania boli nakoniec protesty aj vďaka podpore z Moskvy potlačené.

Brutálne kroky proti demonštrantom, aktivistom a novinárom boli sprevádzané rozsiahlou dezinformačnou kampaňou. Tri roky po voľbách Lukašenkov režim naďalej využíva propagandu, cenzúru a rôzne iné podoby represií na umlčanie politických oponentov.

Počet politických väzňov naďalej stúpa

V reakcii na rozsiahle protivládne protesty bieloruský prezident v roku 2021 podpísal viacero zákonov, vďaka ktorým môžu štátne orgány zatýkať demonštrantov. Podobné kroky môžu byť podniknuté taktiež voči občanom, ktorí akýmkoľvek spôsobom vyjadria nesúhlas s vládou.

Zdieľanie protivládnych príspevkov v online priestore, vyjadrenie podpory Ukrajine či šírenie materiálu od nezávislých spravodajských kanálov je v Bielorusku považované za šírenie extrémistických materiálov.

Bieloruské ministerstvo vnútra v spolupráci s tajnou políciou KGB teda pokračujú v zatýkaní. Zoznam „extrémistov“ v súčasnosti obsahuje tisíce mien, medzi ktorými je mnoho blogerov a zamestnancov médií. Medzi uväznenými sú napríklad významná predstaviteľka opozície Maria Kalesnikava alebo obhajkyňa ľudských práv Nasťa Loika.

Mimovládna organizácia Centrum pre ľudské práva Viasna, pôsobiaca v Bielorusku, pravidelne monitoruje zatýkanie a porušovanie ľudských práv v krajine. Celkový počet politických väzňov, ktorý táto organizácia identifikovala, je momentálne 1487. Toto číslo však neustále rastie.

Snaha prilákať ľudí naspäť domov

Bieloruské štátne médiá pravidelne vyčleňujú veľký priestor na podnecovanie k nenávisti voči bieloruskej opozícii, ako aj proti západným krajinám, ktoré odsudzujú konanie bieloruského režimu. Urážky, ohováranie a vyhrážky voči domnelým odporcom režimu sú pravidelne vysielané v televízii.

Najnovšie sa režim snaží prilákať ľudí, ktorí utiekli do zahraničia, naspäť domov. Existuje niekoľko hypotéz, prečo sa o to vláda pokúša. Môže ísť o dôsledok absencie pracovnej sily alebo súčasť nového trendu v propagande. Štát zriadil medzirezortnú komisiu, ktorá má rozhodovať o tom, či sa občan Bieloruska, ktorý utiekol z krajiny, môže vrátiť bez toho, aby čelil trestu.

Jedna z hlavných postáv propagujúcich túto iniciatívu návratu je matka Ramana Prataseviča, bývalého protivládneho blogera. Ten bol zatknutý v máji 2021 po tom, ako bieloruský režim prinútil lietadlo spoločnosti Ryanair, v ktorom sa nachádzal so svojou priateľkou, pristáť v Minsku.

V máji tohto roka bol Pratasevič odsúdený na osem rokov väzenia, no približne o tri týždne neskôr ho Lukašenko omilostil, keďže začal spolupracovať s režimom. V júli štátna televízia zverejnila reportáže, v ktorých vystupuje novinár spolu so svojou matkou.

Tá v rozhovore uviedla, že Bielorusko je slobodná krajina. Pratasevič uviedol, že si pochvaľuje život v Bielorusku. Ku koncu vysielania navyše ubezpečil moderátora štátnej televízie, že sa nebude angažovať v politike.

Vojna na Ukrajine: ďalší front propagandy

Je známe, že Bielorusko sa nechalo zatiahnuť do vojny na Ukrajine tým, že poskytlo svoje územie, vzdušný priestor a logistiku Moskve. Lukašenko vo svojich verejných prejavoch často útočí na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. 

Bieloruský líder taktiež sprostredkoval dohodu o ukončení neúspešnej vzbury Jevgenija Prigožina, majiteľa žoldnierskej skupiny Vagnerovcov, proti vedeniu v Moskve. Podľa dohody bola táto súkromná armáda premiestnená do Bieloruska.

Okrem toho bol taktiež ochotný vyhovieť Kremľu s umiestnením ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska, pričom režim šíri dezinformácie naznačujúce, že Poľsko a pobaltské republiky plánujú inváziu do jeho krajiny.

Bielorusko budúci rok čakajú parlamentné voľby. Keďže Lukašenko nemá v pláne vzdať sa moci, je otázne, ako sa budú dezinformačné naratívy a celkovo napätá situácia v krajine vyvíjať.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je momentálne študentkou posledného ročníka bakalárskeho štúdia v odbore French and Hispanic Studies na University of Kent v Anglicku. Minulý rok absolvovala Erasmus pobyty vo Francúzsku a Španielsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie na Slovensku, v štátoch Latinskej Ameriky a Blízkeho Východu.