Mladí Slováci sú digitálne gramotní. Podliehajú však obsahu, ktorý v nich vzbudzuje strach

Aké príčiny silného príklonu ku konšpiračnému mysleniu dnes sledujeme? Čo v tomto ohľade môže zmeniť informovanie a vzdelávanie populácie?

Mediálna výchova ani kritické myslenie nie sú na Slovensku súčasťou učebných osnov, napriek tomu, že by sa dali vtesnať do každého predmetu. Zároveň, kritické myslenie, práca so zdrojmi či správna argumentácia môžu byť vhodnými v každom aspekte nášho života. 

Aké príčiny silného príklonu ku konšpiračnému mysleniu dnes sledujeme? Čo v tomto ohľade môže zmeniť informovanie a vzdelávanie populácie? Ktoré skupiny v spoločnosti sú náchylnejšie veriť dezinformáciám a nakoľko sú ovplyvniteľné manipulatívnym či podvodným obsahom? V čom majú mladí ľudia náskok, a naopak, čo spôsobuje ich náchylnosť voči manipuláciám? Akú úlohu môžu pri budovaní povedomia o téme hrať verejnoprávne médiá či sociálne siete? Prečo sú dôležité všeobecné postoje spoločnosti vo vzťahu k pocitu vlastnej ohrozenosti a sebavedomia? Ako je možné v rámci vzdelávania informovať o politike, inštitúciách či volebných procesoch a nakoľko je to žiaduce? 

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s projektovou líderkou Zmudri.sk Martinou Bolibruchovou. 

Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/