DISINFO REPORT – 174. týždeň

Vitajte pri čítaní 174. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Útoky na mimovládne organizácie spejú k nebezpečnému trendu. Politici navrhujú ich nálepkovanie ako „zahraničných agentov“

Hlavnými protagonistami kampane zameranej proti mimovládnym organizáciám sú strany Republika, Kotlebovci – ĽSNS, ale aj SMER – SSD. Republika nedávno predstavila slogan „Mimovládkam ani cent“, ktorý sa objavil na billboardoch po celom Slovensku. Stranu neskôr konfrontovali médiá či aktéri z mimovládneho sektora. Po tom bolo heslo upravené na „Šorošovým a dúhovým mimovládkam ani cent“. Dôvodom negatívnej odozvy bola skutočnosť, že mimovládne organizácie pokrývajú aj kľúčové oblasti, ako je zdravotníctvo či pomoc marginalizovaným skupinám, kde štát dlhodobo zaostáva. Viac v článku.

Africké političky a novinárky čelia dezinformačným kampaniam. Útočníci ich vykresľujú ako nedôveryhodné či emocionálne

Cieľom mnohých dezinformácií, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami, je ich terč zdiskreditovať. V prípade politicky aktívnych ľudí sa môžu dezinformátori snažiť o odradenie od politickej činnosti. Proti politikom a političkám sú teda používané ako zbraň. Diskreditácia žien v politike je však ešte špecifickejšia. Odohráva sa prostredníctvom rodovo podmienených (z ang. gendered) dezinformácií. Ženy teda podliehajú dezinformačným útokom kvôli ich rodovej identite, a teda nie preto, že sú političky či inak verejne známe osobnosti. Ak sa však objavia útoky na mužských politikov, týkajú sa najmä ich profesných povinností, hovorí Lucina Di Meco, spoluzakladateľka iniciatívy #ShePersisted. Viac v článku.

Boj o nezávislosť pravoslávnej cirkvi na Ukrajine ovplyvňuje preberanie vojnovej propagandy

V súčasnosti na Ukrajine proti sebe stoja dve vetvy ortodoxnej cirkvi: ukrajinská ortodoxná cirkev (UOC) – autonómna odnož ruskej ortodoxnej cirkvi, a ortodoxná cirkev Ukrajiny (OCU) – nezávislá, čiastočne uznaná v roku 2019. V reakcii na ruskú inváziu UOC vyhlásila 27. mája 2022 úplné osamostatnenie sa od moskovského patriarchátu. Podieľala sa na humanitárnej pomoci, otvorene vyjadrila podporu ukrajinskej armáde a niektorí kňazi dokonca prestali zahŕňať meno patriarchu Kirilla do svojich modlitieb. Na druhej strane sa ale duchovní vyhýbajú zjednoteniu s nezávislou OCU, či už z osobných dôvodov alebo zo schizmatických obvinení od ostatných ortodoxných spoločenstiev. Viac v článku.

Srbská krajná pravica má preukázateľné napojenie na ruské paramilitantné a radikálne skupiny. Šíri dezinformácie a ohrozuje stabilitu v regióne

Organizácia Narodne Patrole (Národné hliadky) je považovaná za krajne pravicové hnutie s priamymi väzbami na Ruskú federáciu a jej aktivity v regióne západného Balkánu. Funguje od začiatku roka 2020, kedy vzniklo ako fórum na diskusiu o migrácii v kontexte kriminality migrantov v Srbsku. V lokálnych médiách ich preslávilo hliadkovanie v uliciach srbských miest, kde sa nachádzajú utečenecké tábory alebo väčšie komunity prisťahovalcov. Komunity sú prevažne v mestách Belehrad, Subotica, Sombor, Báčska Topola alebo Báčska Palanka. Tieto aktivity vykonávali najmä v období rokov 2020 a 2021, ale pokračujú v nich dodnes. Viac v článku.

Prigožinova smrť a pokračovanie vojenskej podpory Ukrajine vyvolávajú vlny proruských konšpiračných teórií a dezinformácií

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Proruskí dezinformátori na Slovensku odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine. Tvrdia, že jej poskytovanie predlžuje konflikt a že môže ohroziť susedné krajiny. Tým odvádzajú pozornosť od ruskej agresie.
     
  • Dezinformační aktéri tiež šíria konšpiračné teórie týkajúce sa havárie ruského lietadla, na ktorého palube sa nachádzal aj Jevgenij Prigožin. Tvrdia pritom, že zakladateľ žoldnierskej skupiny Wagner môže byť stále nažive alebo že za haváriu nie je zodpovedné Rusko.
     
  • Protisystémové a krajne pravicové strany na Slovensku v predvolebnom období zneužívajú problematiku migrácie. Využívajú dezinformácie na kritizovanie vlády za spôsobenie údajnej migračnej krízy a obviňujú lídrov z pozývania nelegálnych migrantov. Ide o bežnú taktiku na získanie politickej podpory. Viac v reporte

Šírenie naratívov o manipulácii volieb je účelové a nezodpovedné. Volebná história hovorí o opaku

Informovanosť občanov je s každými voľbami väčšia a komplexnejšia, pôsobí tu dostatok médií, ktoré sa volebným témam venujú. Sú však medzi nimi aj zdroje, ktoré sa nazývajú médiami, avšak neponúkajú obsah, ktorý by zodpovedal parametrom profesionálnej a etickej žurnalistiky. V informačnom priestore koluje veľké množstvo informácií. Tie je potrebné si overovať a pristupovať k nim kriticky.

Aký je význam politických diskusií pred voľbami a ako k nim pristupujú jednotlivé médiá? Čo by si mali voliči v rámci diskusií všímať? Ako sa formát politickej kampane odlišuje v online priestore? Nakoľko je konfrontácia politikov zo strany moderátorov jednotlivých relácií vhodná a ako by mala vyzerať? Ako možno vnímať šírenie naratívu o manipulácii volieb na Slovensku a čo hovorí historická skúsenosť s organizáciou volieb?

Ako vstupuje do procesu rozhodovania voličov mediálna gramotnosť a v akom stave sa dnes táto zručnosť Slovákov nachádza? Čo si môžu občania všímať pri posudzovaní kredibility médií? Čo prispieva k zvyšovaniu mediálnej gramotnosti slovenskej populácie? Čo môže napomáhať transparentnosti volieb a zmierňovať tak obavy z možnej manipulácie?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom MEMO98 Ivanom Godárskym.

Krátko z domova a zo sveta

  • Rusko zneužíva migrantov zo strednej Ázie a verbuje ich do vojny na Ukrajine. Sľubuje im za to ruské občianstvo.  
     
  • Austrália pripravuje referendum o začlenení práv pôvodných obyvateľov v ústave a vytvorení poradného orgánu zloženého z aborigénov. Kampaň sa však stala terčom dezinformácií a nenávisti.
     
  • Investigatívni novinári BBC našli viac ako 50 kanálov na YouTube, ktoré používajú umelú inteligenciu na tvorenie videí a šíria dezinformácie až v 20 jazykoch. Videá obsahujú falošné “vedecké” informácie a deťom sú odporúčané ako vzdelávací obsah. 
     
  • Taiwanský minister zahraničných vecí upozorňuje na stupňujúce sa snahy ovplyvňovať januárové prezidentské voľby. Nástrojom majú byť dezinformácie prúdiace z Číny. 
     
  • Americká konzervatívna vzdelávacia platforma Prager U šíri klimatické dezinformácie aj zavádzajúce informácie o otroctve. Od donorov už získala spolu 200 miliónov dolárov.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk