Vitajte pri čítaní 172. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Okupácia Československa, smrť Prigožina a Slovensko ako „odtrhnuté územie“. Report proruských naratívov – August 2023
Ruskú agresiu na Ukrajinu sprevádza mohutné šírenie prokremeľskej propagandy. Slovenskí prokremeľskí aktéri v auguste manipulatívne porovnávali sovietsku okupáciu Československa so súčasnou pomocou spojencov s obranou Slovenska, kritizovali rozhodnutie niektorých západných štátov dodať Ukrajine stíhačky F-16 a konšpirovali alebo odvádzali pozornosť od Kremľa v prípade smrti Prigožina. Okrem toho odsudzovali Orbánove označenie Slovenska za „odtrhnuté územie“ Maďarska, pričom to isté neboli schopní urobiť v prípade nelegálnych ruských územných nárokov na Ukrajinu. Viac v reporte.
Policajná akcia Ezechiel 7 terčom manipulácií
Ďalšia „biblická“ policajná akcia víri vody slovenského informačného priestoru v predvolebnom období. Elitní policajti sa opäť zamerali na bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, jemu blízkeho nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a ex-policajta Romana Stahla, ktorý údajne slúžil Mariánovi Kočnerovi. Napriek obvineniam stoja za Tiborom Gašparom jeho stranícki kolegovia zo Smeru aj spojenci mimo strany. Na jeho obhajobu však využívajú často manipulatívne tvrdenia. Viac v článku.
Zem a Vek zavádza, keď informuje o „zrušení“ parlamentných volieb na Ukrajine
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákony, ktorými predĺžil stanné právo o ďalších 90 dní, v dôsledku čoho sa nebudú môcť konať ani parlamentné voľby naplánované na október. Známy dezinformačný web Zem a Vek tvrdí, že Zelenskyj „ruší“ voľby. Nespomína však, že zákaz konania volieb počas stanného práva je zakotvený v ukrajinskej ústave, ktorá bola prijatá ešte pred jeho zvolením za prezidenta. Viac v článku.
Podľa prieskumu sa až tretina Slovákov obáva tajného pridávania hmyzu do potravín. Európska komisia tvrdenia odmieta
EK uvádza, že potravinová bezpečnosť a živobytie ľudí môžu byť ohrozené zmenou klímy či stratou biodiverzity. Z tohto dôvodu prišla EÚ so stratégiou „Z farmy na stôl“ (Farm to Fork Strategy), ktorá je súčasťou Európskej zelenej dohody (European Green Deal). Podľa EK je jedným z najčastejších mýtov o stratégii práve klamlivé tvrdenie o nútení európskych občanov ku konzumácii hmyzu. EK pripomína: „Každý obyvateľ v EÚ je slobodný a podľa svojej vôle môže, ale nemusí, konzumovať potraviny obsahujúce bielkoviny z hmyzu. V Európskej únii má spotrebiteľ tú výhodu, že na obale potraviny, ktorú si na európskom trhu kupuje, nájde jej presné zloženie.“ Viac v článku.
Dezinformátori obviňujú predstaviteľov vlády z uskutočnenia „policajného prevratu“
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Nedávne zatknutie niekoľkých predstaviteľov bezpečnostných zložiek na Slovensku vyvolalo obvinenia z „policajného prevratu“, ktorý mala zorchestrovať vláda.
- Viaceré strany tiež spájajú situáciu s nadchádzajúcimi voľbami a šíria nepodložené tvrdenia o ich manipulácii.
- Slovenskí dezinformátori využívajú výročie sovietskej invázie na vytváranie nevhodných paralel s vojenskou spoluprácou, čím podnecujú protizápadné nálady a skresľujú vnímanie suverenity. Viac v reporte.
Predvolebné prieskumy spochybňujú aj politické strany, ktoré si ich zadávajú
Spochybňovanie volebných prieskumov často prebieha v časoch, kedy je predvolebná kampaň v plnom prúde. Prichádza najmä od politických strán, ktoré usilujú o napádanie relevancie ich výsledkov. Potrebné je posilnenie informačných kampaní pre verejnosť a zastavenie účelových diskreditačných kampaní zo strany politikov.
Aké politické strany primárne usilujú o spochybňovanie relevancie predvolebných prieskumov? Kto býva väčšinou zadávateľom prieskumov a s akým účelom sú realizované? Aké princípy musia byť pri vykonávaní prieskumov dodržiavané? Aká vzorka respondentov by mala byť zaistená a aké spôsoby zberu dát sú najčastejšie využívané? Prečo je dôležité zachytávať dlhodobé trendy a ako je potrebné interpretovať výsledky prieskumov? Ktoré faktory môžu spôsobovať odlišnosti vo výsledkoch naprieč rôznymi agentúrami? Ako môže verejnosť odhaľovať pochybné, resp. nespoľahlivé prieskumné agentúry? Aké taktiky môžu voliči uplatňovať pri rozhodovaní na základe výsledkov prieskumov? Prečo niektoré politické strany spochybňujú prieskumy a na čom stoja ich obvinenia?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom prieskumnej agentúry IPSOS Jakubom Hankovským.
Krátko z domova a zo sveta
- Na sociálnych sieťach sa šíria dezinformácie o smrti Prigožina. Podľa nich je za ňu zodpovedný Západ.
- Youtube spustí boj proti nepravdivým tvrdeniam o liečení rakoviny. Bude súčasťou snahy vybudovať systém proti zdravotníckym dezinformáciám.
- Ruské propagandistické kanály vyvracajú dezinformácie o smrti Prigožina. Niektoré kanály napojené na Wagnerovcov šíria, že Prigožin prežil, pretože jeho druhé lietadlo bezpečne pristálo v Moskve.
- Vyjadrenia na adresu Palestínčanov z úst izraelského ministra národnej bezpečnosti Itamara Ben Gvira odsudzuje USA aj EÚ. V minulosti bol odsúdený za podnecovanie k rasizmu a podporu terorizmu.
- Spoločnosť Meta odstavila takmer 9-tisíc účtov na Facebooku a Instagrame spojených s čínskou politickou spamovou kampaňou. Tá sa zamerala na používateľov v Austrálii, USA, Spojenom kráľovstve a iných krajinách.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!