DISINFO REPORT – 145. týždeň

Vitajte pri čítaní 145. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Rok vojny na Ukrajine: manipulačné stratégie v ruskej propagande

Kremeľské dezinformácie a manipulácie sú dlhodobo šírené na základe modelu „štyroch D“ (z angl. dismiss, distort, distract, dismay). Stratégia stojí na snahe naštrbiť dôveru konzumentov informácií z tradičných a mainstreamových médií, ako aj zo strany štátnych inštitúcií. Pre tento cieľ prokremeľské informačné zdroje využívajú taktiku založenú na štyroch prvkoch:

 • Odmietnutie (dismiss) – Cieľom je zdiskreditovať pravdivé informácie prostredníctvom útoku na ich zdroj. Prokremeľskí aktéri preto zväčša siahajú po urážlivých výrazoch, aby tak vo verejnosti zasiali nedôveru v relevantné zdroje.
 • Skreslenie (distort) – Ak realita nekorešponduje s obrazom, ktorý chcú prokremeľskí aktéri vyvolať, doplnia ho vymyslenými príbehmi a vlastnými „faktami“.
 • Odvedenie pozornosti (distract) – Ide o snahu odviesť pozornosť verejnosti alebo konzumentov informácií zmenou témy. Pre tento účel môžu aktéri využívať techniku „ačohentizmus“ a odkazovať na podobné udalosti alebo činy, ktorých sa dopustil niekto iný.
 • Odradenie (dismay) – Spočíva v snahe odradiť verejnosť od istého konania (napríklad od solidarity a podpory Ukrajiny) poukazovaním na hrozivé dôsledky, ku ktorým môže viesť. Tie sú však často prezentované klamlivo, dochádza k ich zveličovaniu využívaním hyperbolizácie či argumentu šikmou plochou. Viac v článku.

Podvodníci profitujú na prírodných katastrofách. Zemetrasenie v Turecku sa stalo témou konšpirácií aj podvodov

Silné zemetrasenie zdevastovalo začiatkom februára juhovýchodné Turecko a severozápad Sýrie. Táto prírodná katastrofa si podľa dostupných údajov vyžiadala už viac ako 45-tisíc obetí a ich počet stále rastie.  Na ľudskom nešťastí sa rozhodli zarobiť aj rôzni podvodníci. Tí tvrdili, že zbierajú peniaze pre obete zasiahnuté zemetrasením. V skutočnosti však finančné príspevky určené pre ľudí bez tepla a vody putujú do kryptomenových peňaženiek samotných podvodníkov.  Na oklamanie ľudí používajú podvodníci viacero spôsobov. Najčastejšie takéto falošné zbierky prebiehajú na sociálnej sieti TikTok. Viac v článku.

Hnutie tradičné manželky a jeho prepojenie na alternatívnu pravicu

Ak na fórum tradičných manželiek zavítajú nové ženy s otázkou, prečo im zlyháva vzťah, dostanú odpoveď, že chyba bude výlučne v nich. Či už sa to týka ich váhy, výzoru alebo „tvrdohlavosti“, tradičné manželky vyzdvihnú rôzne nedostatky, aby týmto ženám „otvorili oči“. Aby sa ich vzťahy opravili, ženy majú buď schudnúť, podstúpiť skrášľovacie procedúry alebo sa jednoducho podriadiť svojim partnerom. Takýmito radami im odkryvajú „pravdu“, keďže doteraz údajne žili v omyle. Táto technika sa zakladá na rovnakom princípe ako fenomén červenej pilulky. Krajná pravica sa prostredníctvom tejto taktiky snaží presvedčiť, že disponuje jedinou „skutočnou pravdou o spoločnosti“. Viac v článku.

Donald Trump ako mesiáš. Turné projektu The ReAwaken America si získava podporu konšpirátorov

Hnutie The ReAwaken America Tour vzniklo v roku 2021 vďaka finančnej podpore milionára a Trumpovho podporovateľa Patricka Byrneho. Hlavnou náplňou hnutia je organizovanie podujatí, na ktorých sú šírené konšpiračné teórie primárne z dielne QAnon. Zároveň sa snaží prepájať dezinformačnú komunitu s kresťanským nacionalizmom, na základe ktorého buduje Trumpovu politickú kampaň proti demokratickým silám v USA. V máji 2023 je naplánovaná zastávka v Trump National Doral Golf Club v Miami, kde sa očakáva aj vystúpenie Donalda Trumpa. Viac v článku.

Google, Meta aj TikTok podali správy o opatreniach proti šíreniu dezinformácií v EÚ. Twitter čelí kritike za nesplnenie úlohy

Vo februári 2022 podali malé aj veľké online platformy správy o opatreniach, ktoré podnikajú v rámci Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií. Signatári posilneného Kódexu sa tiež dohodli na spustení nového Centra transparentnosti, kde budú jednotlivé spoločnosti zverejňovať svoje kroky v boji proti dezinformáciám. Na jeho webovej stránke sú uvedené rozsiahle informácie o Kódexe, jeho signatároch, aj správach o napĺňaní záväzkov, ktoré z neho vyplývajú. Twitter čelí zo strany Európskej únie veľkej kritike, pretože správa, ktorú predložil, je nedostatočná. Neobsahuje dostatok dát a informácií, ku ktorých zverejneniu sa spoločnosť zaviazala. Viac v článku.

SMER-SD V MINULOSTI PREDKLADAL ZÁKONY O MNÍCHOVSKEJ ZRADE, DNES BY KVÔLI „MIERU“ KĽUDNE OBETOVAL UKRAJINU

 • V rokoch 2020 a 2021 Smer-SD opakovane do NR SR neúspešne predkladal novelu zákona o štátnych sviatkoch, podľa ktorej by bol 30. september novým pamätným dňom s názvom Deň mníchovskej zrady. https://spravy.pravda.sk/…/603448-fico-chce-presadit…/
 • Podľa Fica sa vtedajšie Československo stalo obeťou politiky ústupkov vtedajších západných veľmocí (Spojeného kráľovstva a Francúzska), ktoré sa bez účasti Československa na mníchovskej konferencii 29. a 30. septembra 1938 dohodli s Hitlerom a Mussolinim na odstúpení pohraničných oblastí Československa v prospech nacistického Nemecka.
 • Vo svojom videu túto politiku appeasementu Západu Fico kritizoval. „Vzali mu [Československu, pozn. autora] kus územia a v podstate dali celé Československo do rúk Hitlerovi, ktorý ho krátko na to totálne rozbil a rozdelil“ tvrdil Fico v roku 2020. https://www.strana-smer.sk/…/mnichovska-dohoda-bola…
 • Československí politici podľa Fica vďaka tejto zrade nemali príliš na výber. Mohli ísť do nerovného súboja s Hitlerom, alebo ako sám tvrdil „dali prednosť, ako to nakoniec aj dopadlo, akémusi mieru, ktorý, samozrejme, mierom nebol, pretože Československo zaniklo a potom samotný priebeh druhej svetovej vojny priniesol obrovské množstvo obetí tak v Českej republike ako aj na Slovensku.“
 • Zatiaľ čo Fico vtedajšiu politiku voči Hitlerovi a Československu odsudzuje, v prípade Ukrajiny kritizuje Západ, za to, že Ukrajincov nezradil a pomáha im, tak ako pred necelými 85 rokmi nepomohol Československu.
 • V roku 1938 sa britský premiér Neville Chamberlain po prílete z Mníchova do Londýna chválil tým, že zaistil „mier pre našu dobu“, tým, že v podstate obetoval Československo a ustúpil Hitlerovi. https://www.youtube.com/watch?v=_gGppFLNaio…
 • Dnes Smer-SD hovorí o mieri, ale nehovorí o odsune ruských vojsk z Ukrajiny. Fico tvrdí, že Západ by vojensky nemal podporovať Ukrajinu.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Spoločnosť by mala miesto facebookových tém riešiť skutočné problémy

Úlohou médií a novinárov v postfaktickej dobe by malo byť aj upozorňovanie na dezinformácie ako jeden zo skutočných problémov spoločnosti. Aj medzi konzumentmi kremeľskej propagandy sú ľudia, ktorí nie sú o šírených naratívoch bytostne presvedčení a viesť debatu s nimi má zmysel.

Aké skupiny konzumujúce ruskú propagandu a dezinformácie môžeme rozlišovať? Z akých aspektov vyplýva súčasná úroveň nedôvery populácie v piliere demokracie? Dá sa rozlišovať medzi vnútornými a vonkajšími príčinami? Ktoré výzvy môžeme očakávať v kontexte dezinformácií a iného škodlivého obsahu v najbližších mesiacoch? Čo motivuje dezinformačných aktérov k väčšej mobilizácii verejnosti pred voľbami a ako môže táto ich aktivita súvisieť s korupčnými témami? Aké nálady panujú pred predčasnými voľbami medzi slovenskými novinármi a komentátormi? Ako môžeme bojovať so stupňujúcim sa defétizmom v slovenskej spoločnosti?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s reportérom Denníka N Vladimírom Šnídlom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Zamestnanci Európskej komisie z bezpečnostných dôvodov dostali zákaz používať TikTok. V prípade, že chcú TikTok naďalej používať, musia si z osobných zariadení odstrániť aplikácie, ktoré využívajú na prácu.
   
 • Čoraz viac ľudí vo veku 18 až 24 rokov využíva TikTok ako zdroj informácií. Zdroje založené na algoritmoch však vedú k polarizovanejším a protichodnejším názorom v spoločnosti.
   
 • Ruskí propagandisti využívajú nový systém plateného overovania účtov na Twitteri, aby zvýšili svoj dosah platforme. Twitter Elona Muska tak urýchľuje šírenie nebezpečných dezinformácií. 
   
 • Zúčastneným na oslavách Dňa obrancov vlasti pred moskovským štadiónom bolo ponúkané jedlo zadarmo, teplé nápoje alebo deň voľna z vyučovania. Niektorým bola účasť prikázaná zamestnávateľom. 
   
 • YouTube v marci 2022 na svojej platforme zakázal všetky ruské štátom financované médiá. Videá vytvorené RT sa však aj napriek zákazu na platforme naďalej šíria prostredníctvom množstva iných účtov.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk