DISINFO REPORT – 144. týždeň

Vitajte pri čítaní 144. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Slová Georga Sorosa vytrhnuté z kontextu: požadoval pomoc pre Východoeurópanov, nie ich využitie ako „potravy pre delá“

Portál Infovojna zverejnil 25. januára 2023 dezinformačný článok s názvom „Soros vyzval NATO k tomu, aby byli Východoevropané využiti jako „potrava pro děla“. Slová Georga Sorosa, ktoré boli publikované v článku „Smerom k novému svetovému poriadku: Budúcnosť NATO“ z roku 1993, boli vytrhnuté z kontextu. Soros v tejto publikácii rozoberá budúcnosť NATO, ako aj potrebu nastolenia nového svetového poriadku po kolapse Sovietskeho zväzu a skončení Studenej vojny. Podľa jeho názoru sa obranná aliancia musí prispôsobiť novej realite a prevziať aktívnejšiu úlohu pri podpore mieru, stability a demokracie nielen v Európe, ale aj mimo nej. Viac v článku.

Ukrajina bojuje proti vysokej korupcii v krajine. Ruskí lídri situáciu zneužívajú pre svoju propagandu

Korene korupcie na Ukrajine siahajú do éry Sovietskeho zväzu, po ktorého rozpade zostali najdôležitejšie inštitúcie v krajine popretkávané korupčnými praktikami. Školstvo, zdravotníctvo či súdnictvo tak už 30 rokov bojujú s hlboko zakorenenou korupciou. Súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj po víťazstve v prezidentských voľbách v roku 2019 označil boj s korupciou za jeden zo základných pilierov svojej vlády. Zelenskyj po svojom nástupe do funkcie predstavil hneď niekoľko reformných návrhov. Vďaka jeho administratíve sa napríklad podarilo presadiť zákon, ktorý zbavuje zákonodarcov imunity voči trestnému stíhaniu. Viac v článku.

Rusko šírilo dezinformácie o chemických útokoch v Sýrii, nová správa ich vyvracia

Chemické útoky v Sýrii boli pravidelným terčom ruskej propagandy. Rusko totiž o nich šírilo rôzne dezinformácie s cieľom zbaviť sýrsku vládu zodpovednosti. Dominantným bolo obvinenie z „vymysleného útoku“, ktorý zinscenoval Západ s rebelmi. Táto ničím nepodložená teória však naráža na správy inštitúcií spadajúcich pod OSN, ktoré ruské tvrdenia vyvracajú. Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zverejnila 27. januára 2023 správu, v ktorej je zodpovednosť za chemický útok v Dúme pripísaná letectvu sýrskeho režimu Baššára al-Asada. Viac v článku.

Účasť Ruska na olympiáde by vyvolala bojkot aj legitimizáciu invázie, varujú experti

Zdroj: Flickr

Medzinárodný olympijský výbor koncom januára 2023 vydal vyhlásenie o potenciálnom pripustení ruských a bieloruských športovcov na olympiádu v roku 2024 pod neutrálnou vlajkou. Podmienkou je, aby išlo o osoby, ktoré v minulosti nevyjadrili verejne súhlas s inváziou. Nebolo však bližšie špecifikované, ako by prebiehal proces preverovania atlétov. Ukrajinskí športovci a organizácia Global Athlete v spoločnom vyjadrení varujú, že pre Rusko je šport nástrojom zahraničnej politiky. Organizácia Atlantic Council, ktorá sa zaoberá medzinárodnou bezpečnosťou, dodáva, že takýto krok bude viesť k zlepšeniu obrazu Ruska napriek tomu, že invázia pokračuje. Viac v článku.

Zelená dohoda a zmena klímy: komunikácia v slovenskom informačnom priestore

Kľúčové zistenia:

 • V rámci výskumu sme analyzovali obsah 1853 relevantných príspevkov. Najprevalentnejšou témou bola energetika (tag „energy“ bol pridelený v prípade 1068 príspevkov), následne ekonomika (686 príspevkov) a Rusko (620 príspevkov).
 • Evidentné bolo prekrývanie tém energetiky a ekonomiky. Obe témy sa vyskytovali vo veľmi podobnej miere v rovnakých časových obdobiach. Najzásadnejší vplyv mali v období od konca augusta do konca septembra 2022. Medzi 20 zdrojmi, ktoré získali na skúmané príspevky najvyšší počet zobrazení (1), sa objavilo 7 politických predstaviteľov, 6 proruských facebookových stránok, 4 mainstreamové mediálne zdroje a 2 stránky politických strán.
 • Témy súvisiace so Zelenou dohodou komunikovalo v skúmanom období málo aktérov, ktorí zároveň získavali iba minimum interakcií. Predmetné príspevky však oplývali skôr pozitívnym alebo neutrálnym, než negatívnym sentimentom. Väčšina z nich pochádzala od relevantných aktérov ako sú inštitúcie EÚ a ich pobočky na Slovensku. Politickí aktéri pôsobiaci na Slovensku komunikovali tému iba veľmi slabo.
 • Ďalšou komunikovanou témou boli snahy EÚ o diverzifikáciu zdrojov energií tak, aby sa Únia stala menej závislou od energetických dodávok z Ruskej federácie. Väčšina príslušných naratívov vykresľovala EÚ ako „rusofóbnu“ organizáciu.
 • Zo 401 príspevkov zameraných na EÚ (21,5 % všetkých analyzovaných príspevkov) sme identifikovali 188 s negatívnym sentimentom (46,9 %) a 66 príspevkov s pozitívnym sentimentom (16,5 %).
 • V slovenskom informačnom priestore počas sledovaného obdobia rezonovala téma energetickej krízy, ktorá viazala výrazný pro-ruský sentiment. V datasete sa objavilo 188 príspevkov obsahujúcich pro-ruský sentiment (10,1 % všetkých analyzovaných príspevkov). Časové rozloženie týchto príspevkov sa do veľkej miery zhoduje s rozložením príspevkov obsahujúcich tagy „energy“ a „economy“. Viac v reporte, dostupnom aj v anglickom jazyku.

OBCHOD MEDZI ZSSR A NACISTICKÝM NEMECKOM AKO DÔLEŽITÝ PRVOK ICH SPOJENECTVA

 • Ruská propaganda už od roku 2014 ospravedlňuje svoju agresiu proti Ukrajine údajnou „fašistickou“ hrozbou zo strany Ukrajincov. Banderovci, podporovaní Západom, vraj majú vraždiť rusky-hovoriace obyvateľstvo na východe Ukrajiny. Putin ich preto musí chrániť.
 • V pozadí tohto falošného naratívu stojí predstava, že Rusi už od druhej svetovej vojny bojujú s fašizmom, zatiaľ čo Ukrajinci s ním už vtedy kolaborovali.
 • Víťazstvo nad fašizmom v druhej svetovej vojne patrí k dôležitým aspektom ruskej národnej identity. Dôkazom sú pompézne oslavy konca tejto vojny, alebo dôležitých dátumov s ňou spätých. Počas osláv 80. výročia sovietskeho víťazstva vo vtedajšom Stalingrade (dnešný Volgograd) začiatkom februára vztýčili sochu Stalina. https://www.reuters.com/…/new-monument-soviet-leader…/
 • Z takejto interpretácie druhej svetovej vojny však ruskí propagandisti zámerne vytrhávajú obdobie rokov 1939 – 1941, kedy boli ZSSR a nacistické Nemecko spojencami, ktorí si delili vtedajšiu Európu.
 • Nacisti a komunisti neboli len politickí, ale aj ekonomickí spojenci, ktorí si poskytovali vzájomnú materiálnu podporu. 11. februára sme si pripomenuli 83. výročie podpísania obchodnej dohody medzi oboma diktatúrami, ktorá významne rozširovala vzájomný obchod a ustanovenia pôvodnej obchodnej zmluvy z augusta 1939.
 • Historik Edward Ericson vo svojej knihe „Kŕmenie nemeckej orlice. Sovietska ekonomická pomoc nacistickému Nemecku 1933 – 1941“ tvrdí, že počas trvania dohody malo ZSSR nacistom poskytnúť suroviny v hodnote 650 miliónov ríšskych mariek. https://archive.org/…/edward-e…/page/103/mode/2up
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Dezinformácie sú zneužitím slobody prejavu, pilierov demokracie, aj ľudského dobra

Problém dezinformácií je dnes omnoho vypuklejší ako pred niekoľkými rokmi, pričom sa pre mnohých ľudí stáva ťažšie rozlíšiteľným. Štát začal brať túto hrozbu vážne, stále však dostatočne nereaguje v oblasti vzdelávania.

Čo robí v oblasti boja proti dezinformáciám občianska spoločnosť? Aké sú rozdiely medzi digitálnymi platformami, ktoré Slováci využívajú? V čom je pre štát kľúčové pravidelné monitorovanie a analýza aktérov v informačnom priestore? Prostredníctvom akých naratívov útočia dezinformátori na občiansku spoločnosť a čo je ich cieľom? Prečo sú spolky a združenia občianskej spoločnosti dôležité a aká je ich tradícia na Slovensku? Ako môžu rôzni aktéri profitovať z rozkladu demokracie a podrývania legitimity občianskej spoločnosti? V akých rovinách môžeme vnímať protikladnosť dezinformácií a kľúčových demokratických pilierov?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s expertom na informačnú bezpečnosť v Gerulata Technologies Tomášom Kriššákom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Podvodníci profitujú zo zemetrasenia v Turecku a Sýrii. Snažia sa ľudí oklamať zverejňovaním fotografií a záberov z katastrofy, pričom žiadajú o finančné dary.
 • EÚ uvalí nové sankcie na ruských vojenských a politických lídrov a zameria sa aj na osoby šíriace prokremeľské dezinformácie. „Rusko musí zaplatiť za spôsobenú skazu a preliatu krv,“ povedala Ursula von der Leyenová.
 • TikTok sľúbil, že zintenzívni boj proti dezinformáciám v EÚ. Ten by sa nemal týkať len bežných príspevkov, ale aj platených reklám.
 • Čoraz viac technologických spoločností znižuje kapacity na boj proti dezinformáciám. Najnovšie svoj tím určený na boj s dezinformáciami zredukoval Google. 
 • Európska komisia v oznámila, že žaľuje Poľsko kvôli kontroverzným rozhodnutiam tamojšieho ústavného súdu. Brusel tvrdí, že ústavný súd „už nespĺňa požiadavky nezávislého a nestranného súdu“.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk