Donald Trump ako mesiáš. Turné projektu The ReAwaken America si získava podporu konšpirátorov

Radikálny kresťanský nacionalizmus využíva konšpiračné teórie na získavanie si vlastnej podpory. Šírenie dezinformácií na podujatiach ReAwaken America však pomáha aj popularite Donalda Trumpa.

Hnutie The ReAwaken America Tour vzniklo v roku 2021 vďaka finančnej podpore milionára a Trumpovho podporovateľa Patricka Byrneho. Hlavnou náplňou hnutia je organizovanie podujatí, na ktorých sú šírené konšpiračné teórie primárne z dielne QAnon.

Zároveň sa snaží prepájať dezinformačnú komunitu s kresťanským nacionalizmom, na základe ktorého buduje Trumpovu politickú kampaň proti demokratickým silám v USA. V máji 2023 je naplánovaná zastávka v Trump National Doral Golf Club v Miami, kde sa očakáva aj vystúpenie Donalda Trumpa.

Zástancovia „amerického znovuzrodenia“

Patrick Byrne, zakladateľ spoločnosti Overstock, bol hlavným fundraiserom pre rozbehnutie prvotných podujatí The ReAwaken America Tour. Je blízkym priateľom Donalda Trumpa a patrí medzi konšpirátorov veriacich vo „Veľké sprisahanie“ americkej vlády. Na podujatiach sa zúčastňuje ako popredná osobnosť hlásajúca novú spoločenskú „renesanciu“ v USA. 

Zakladateľom projektu The ReAwaken America Tour je pravicový konšpirátor a podnikateľ Clay Clark, ktorý popieral existenciu pandémie COVID-19 a organizoval protesty proti lockdownom v USA.

Je hlavným moderátorom podujatí The ReAwaken America Tour, ktoré podporujú prevažne popredné osobnosti zoskupenia QAnon, antivaxeri a ľudia popierajúci výsledky amerických prezidentských volieb v roku 2020.

QAnon je hnutie hlásajúce konšpiračné teórie od roku 2017. Prostredníctvom indícií písmena Q šíri ideu „veľkého znovuzrodenia Ameriky“, ktoré sa dosiahne bojom proti satanistom, pedofilom, obchodníkom s ľudským mäsom a ľavičiarom. Tí sa podľa konšpirácií dostali do americkej vlády po „nelegitímnom“ zvolení Joe Bidena za prezidenta v roku 2020.

Podporovatelia QAnonu prezentujú bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa ako hlavného bojovníka proti skorumpovanej ľavičiarskej vláde v USA. Podľa hnutia nastane deň známy ako „Veľká búrka“, keď Trumpova administratíva začne zatýkať „zradcov“ a vykonávať masívne popravy.

Hnutie tiež verbálne útočí voči umierneným republikánom, ktorí nepodporujú konšpiračné teórie Donalda Trumpa. Príkladom je bývalý člen Snemovne reprezentantov Adam Kinzinger, ktorého označili za zakladateľa Islamského štátu v amerických štátnych úradoch.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) označil skupiny ako QAnon za zoskupenia predstavujúce hrozbu vnútroštátneho terorizmu. Podľa politológa Jozefa Uscinskiho z Univerzity v Miami, ktorý sa venuje konšpiračným teóriám, má hnutie veľa znakov, ktorými pripomína skôr kult než politické hnutie. Ide predovšetkým o vieru v jeden „ideologický“ systém organizácie, v ktorý všetci podporovatelia veria a rozdeľujú hranice spoločnosti na „my“ a „oni“.

Znovuzrodenie hlásané konšpirátormi

Aktívnym účastníkom podujatí ReAwaken America je bývalý generálporučík Michael Flynn, ktorý prvý mesiac funkčného obdobia Donalda Trumpa slúžil ako poradca pre národnú bezpečnosť. Pred zvolením Trumpa za prezidenta Flynn s vtedajším ruským veľvyslancom Sergejom Kysľakom diskutoval o zrušení sankcií voči Rusku po skončení mandátu prezidenta Baracka Obamu v roku 2016.

Kvôli jeho kontaktom s ruskou ambasádou bol vypočúvaný FBI, ktorej zatajil obsah rozhovoru s Kysľakom. V dôsledku popierania skutočností ho federálny úrad obvinil z utajovania informácií pri vyšetrovaní, čo ho prinútilo zo svojho postu odstúpiť. Trump ho pred skončením svojho prezidentského mandátu omilostil.

Po voľbách v roku 2020 patrí Flynn k jedným z hlavných odporcov výsledkov volieb a priamo odporúčal Trumpovi, aby v niektorých štátoch nechal národnou gardou zabaviť hlasovacie automaty, čím chcel zvrátiť záverečné výsledky v prospech republikánov.

Ďalšia osoba podporujúca hnutie ReAwaken America je doktorka Simone Goldová, ktorá je bývalou líderkou pravicového antivaxerského hnutia v USA America´s Frontline Doctors (AFLDS).

Na jednom z podujatí Goldová hovorila o zlých, chamtivých sociopatoch a politikoch, ktorí vykonávajú masívne zločiny proti ľudskosti. Tými myslela protipandemické opatrenia či vakcinačné kampane. Vyhlásila tiež, že pripravuje akýsi „protijed“ voči Centru pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), federálnej agentúre zaoberajúcej sa verejným zdravým. Tú vníma ako skorumpovanú a antisystémovú inštitúciu.

Za zneužitie financií AFLDS vo výške 3,6 miliónov dolárov bola Goldová odvolaná z postu predsedníčky, aby nepoškodzovala meno organizácie. Okrem toho bola po útoku na Kapitol 6. januára 2020 zatknutá FBI a následne si odpykala 60-dňový trest odňatia slobody.   

Podpora kresťanských radikálov

Súčasťou hnutia je aj ultrakonzervatívny kňaz Greg Locke, ktorý sa tiež zúčastnil útoku na Kapitol, avšak podľa jeho tvrdení nevstúpil do budovy inštitúcie. Patrí do skupiny hoaxerov popierajúcich existenciu ochorenia COVID-19. Vakcíny proti vírusu prirovnal k osladenej vode. Počas pandémie odporoval lockdownu a vyzýval ľudí k nerešpektovaniu prijatých protipandemických opatrení.

Na svojom vystúpení v The ReAwaken America Tour Locke vyzýval k ochrane Biblie pred ľavičiarmi a liberálmi. Podobne ako stúpenci hnutia podporuje konšpiračnú teóriu Trumpovho víťazstva v prezidentských voľbách v roku 2020.

Podľa jeho názoru výhrou kandidáta z radov Demokratickej strany začala v USA nová „svätá vojna“. Locke zároveň tvrdil, že vytvorí spoločnosť založenú na spravodlivosti a objektívnych štandardoch „dobra a zla“.

Výkonná riaditeľka organizácie Baptistický spoločný výbor pre náboženské slobody Amanda Tylerová tvrdí, že verejne známe osobnosti nemôžu podporovať volebný výsledok na základe svojho zradikalizovaného náboženského presvedčenia, pretože to narúša dôveru vo volebný systém a demokraciu.

Trumpova podpora cirkvi

Donaldovi Trumpovi klesla podpora niektorých kresťanských organizácií, ktoré ho v minulosti podporovali. Portál The Guardian predpokladá, že je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa bude májové podujatie The ReAwaken America Tour konať v jeho golfovom klube Trump National Doral v Miami.

Podľa skúseného poradcu Republikánskej strany Charlieho Blacka by totiž podujatie v Trumpovom sídle mohlo vytvoriť obraz, že bývalý prezident má naďalej silnú podporu v kresťanskej komunite, čo môže osloviť ďalších potenciálnych voličov.

Líder združenia kňazov podporujúcich Trumpa Jackson Lahmeyer označil organizácie, ktoré bývalého prezidenta prestali podporovať, za nelojálne. Okrem toho hovoril o Joe Bidenovi ako o „antikresťanskom“ a „antirodinnom“ prezidentovi USA.

Progresívna organizácia Verná Amerika (Faithful America) v spolupráci s Baptistickým spoločným výborom pre náboženské slobody vyzbieral v petícii 20-tisíc podpisov proti Donaldovi Trumpovi a jeho kandidatúre na prezidenta v najbližších voľbách. Dodatočne sa k Trumpovej osobe vyjadrili, že nevedia ako dopadnú budúce voľby, ale vedia, že pokiaľ vyhrá Trump, bude to katastrofa pre celé USA.

Verná Amerika je komunita kresťanov, ktorá vznikla v roku 2004, a prezentuje sa ako najväčšia online kresťanská komunita bojujúca za sociálnu spravodlivosť. Ich hlavným cieľom je boj proti zneužívaniu Božieho slova pre neznášanlivé politické účely a  zároveň odmieta kresťanský nacionalizmus ako pravý náboženský smer.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde ďalej hodlá pokračovať na magisterskom stupni štúdia v odbore Bezpečnostné štúdie. Zaujíma sa o problematiku postkolonializmu, aktuálne dianie v medzinárodnom priestore a dopady klimatickej zmeny na medzinárodnú bezpečnosť. Vo svojom záverečnom výskume pre bakalársku prácu sa venuje otázke Západnej Sahary.