DISINFO REPORT – 146. týždeň

Vitajte pri čítaní 146. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Samovražda Milana Lučanského je aj po viac ako dvoch rokoch zneužívaná pre účely politického boja

Smrť bývalého prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského bola pre slovenskú verejnosť traumatizujúcou skúsenosťou. Napriek rozsiahlemu vyšetrovaniu, 2 885 stranám materiálov, 87 svedeckým výpovediam a trinástim znaleckým posudkom, na základe ktorých bolo vylúčené cudzie zavinenie, sa niektorí aktéri v informačnom prostredí naďalej pokúšajú pretlačiť verziu o údajnej vražde či spochybniť oficiálne vyšetrovanie. V uplynulej dobe je v tomto smere najviac aktívny právny zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský. Viac v článku.

Weby šíriace dezinformácie o očkovaní na svojich podporovateľoch zarábajú

Vedci z Oxfordskej univerzity a Inštitútu Alana Turinga vo svojej štúdii dokázali, že dezinformačné stránky zarábajú na svojich podporovateľoch. Vo výskume, ktorý prebiehal od novembra 2020 do mája 2021, vedci skúmali 59 stránok šíriacich dezinformácie o očkovaní v USA. Z celej vzorky až 51 stránok (85 %) používalo určitú formu monetizácie. Skúmané dezinformačné stránky používali rôzne formy získavania finančných prostriedkov. Jednou z nich bola možnosť stať sa členom uzavretej komunity s prístupom k verejne nedostupnému obsahu, z čoho vyplývali členské poplatky. Viac v článku.

Zem a Vek zavádza o pláne NATO zatiahnuť vojnu na územie Aliancie

Webová stránka Zem a Vek zverejnila článok s názvom „NATO pripravuje Európu na vstup do vojny – článok 5 pôjde bokom“ o nedávnom stretnutí ministrov obrany NATO, v ktorom hrubo zavádza. Zem a vek však prekrúca význam informácií, ktoré priniesol BloombergZem a Vek hovorí o „tajnom dokumente“, ktorí mali spojenci podpísať. Spomínaný „tajný dokument“ je v skutočnosti nová politická smernica, ktorá stanoví investičné požiadavky na spojencov, aby sa lepšie pripravili na prípadné budúce vojenské aktivity. Reagujú tak na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu spôsobenú ruskou inváziou na Ukrajinu. Viac v článku.

Bezpečnostnej konferencii v Mníchove dominovali témy spojené s vojnou na Ukrajine

Obrázok: MSC/Kuhlmann

Pár dní pred výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa v Nemecku konala Mníchovská bezpečnostná konferencia (MSC), ktorej sa každoročne zúčastňujú svetoví lídri a poprední experti v oblasti bezpečnosti. Tento rok sa jej zúčastnilo 45 hláv štátov a viac ako 70 ministrov krajín z celého sveta. Konferencia sa každoročne venuje predovšetkým piatim hlavným tematickým okruhom: obrana, svetový poriadok, ľudská bezpečnosť, udržateľnosť a technológie. Preto sa aj tento rok riešili témy ako spolupráca medzi krajinami globálneho Severu a Juhu, práva žien v Iráne, potravinová bezpečnosť či dezinformácie. Viac v článku.

Kremeľská propaganda cieli aj na tých najzraniteľnejších. Ukrajinskí utečenci sú očierňovaní a dehonestovaní

Obeťami propagandy sa stali aj ukrajinskí utečenci. Podľa spoločnosti Statista, ponúkajúcej štatistiky v rôznych oblastiach, utiekli z Ukrajiny od začiatku invázie takmer tri milióny ľudí do Ruska. Ruské médiá to využili na šírenie dezinformácií o ich úteku kvôli údajnému strachu z „nacistického režimu“. Zneužili na to aj výpoveď ukrajinského vojaka, ktorý v rozhovore pre The New York Times uviedol, že 80 % obyvateľstva sa na území znovudobytom ukrajinskou armádou už nenachádza. Aj v tomto prípade ruské médiá útek obyvateľov odôvodnili strachom pred „nacistickým režimom“ na Ukrajine. Viac v článku.

VOLANIA PO MIERI PREVZATÉ PRIAMO Z RUSKEJ PROPAGANDY

 • Dezinformační aktéri naplánovali od 6. februára sériu „Slovenských pochodov za mier“. Podujatia sa uskutočnili alebo sa ešte len uskutočnia v 26 mestách po celom Slovensku, pričom vrcholia 3. marca v Bratislave. https://bit.ly/3Ey1gEM
 • Pochody sú organizované s cieľom „bojovať za mier“ a vyjadriť odpor voči dodávkam zbraní na Ukrajinu, ktoré údajne predlžujú vojnu.
 • Za organizáciou pochodov stojí Spolok Archa. Ide o pozostatky hnutia, ktoré v roku 2021 založili šéfredaktor konšpiračného webu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas (neskôr sa od spolku dištancoval) spolu s ďalšími výraznými osobnosťami dezinformačnej scény, ako napr. advokát Peter Weis či bývalá pracovníčka zahraničných vecí Iveta Michalíková. https://bit.ly/3xS6Gqv
 • Pochody sú označované za občianske, na svoju propagáciu a prezentáciu vlastných proruských názorov ich však využívajú aj politici napríklad zo strán Republika, Kotlebovci – ĽSNS a SMER-SD či aktéri z dezinformačnej scény aktívni vo verejnom živote. Robia tak nielen na námestiach, ale najmä v informačnom priestore.
 • Prokremeľskí aktéri sa pochodmi snažia vyvolať dojem, že všetci tí, ktorí chcú pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine, v skutočnosti nechcú mier. Zároveň presviedčajú, že politici zastávajúci takýto názor, nehája záujmy Slovákov, ale cudzích krajín.
 • Takéto tvrdenia sú problematické hneď z niekoľkých dôvodov. Vojenská pomoc Ukrajine ako napadnutej krajine je v súlade s medzinárodným právom. S prihliadnutím na naše hodnoty zakotvené v ústave ako sú ľudské práva, sloboda a demokracia, ako aj pozerajúc sa na bezdôvodné zverstvá, ktoré Rusko na Ukrajine pácha, je pomoc obeti agresie navyše našou morálnou povinnosťou.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Súčasťou vplyvových operácií podľa manuálu ruských tajných služieb sú aj mierové pochody

Vojna na Ukrajine nepokračuje podľa predstáv agresora. Uvedomili sme si však, že to nie je agresia, ktorá by mala vyústiť do menších ziskov. Ide o systémovú agresiu vyvierajúcu z predstáv vládnucej skupiny Ruskej federácie o tom, ako sa má usporiadať zriadenie tohto teroristického režimu a jeho vzťahy s okolitým svetom.

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine a o aký zvrat v konflikte usiluje Ruská federácia? Aké strategické scenáre sú v súčasnosti pravdepodobné? Ako sa mení ruská komunikácia o vojne voči domácej populácii? Ktoré prokremeľské dezinformačné naratívy o vojne sú najčastejšie či najzásadnejšie? Čo bolo snahou vplyvovej operácie zameranej na šírenie naratívov o údajnej mobilizácii na Slovensku? Ako do ruského manuálu na posilnenie pozície Ruska zapadajú takzvané pochody za mier? Ako vojnu na Ukrajine zneužívajú opozičné subjekty pred predčasnými parlamentnými voľbami a čím môžu byť tieto voľby výnimočné?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky Grigorijom Mesežnikovom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Z vedeckej štúdie vyplýva, že sociálne siete sa pre 66 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov stali hlavným zdrojom prijmu informácií a správ. Na vzostupe je najmä platforma TikTok.
   
 • Prieskumy ukazujú, že ruská propaganda mala na Čechov oveľa menší vplyv, ako sa očakávalo. Názorovo otočiť českú spoločnosť smerom k Rusku sa zatiaľ nepodarilo.
   
 • Tím právnikov s názvom Mobile Justice Team uviedol, že sa im podarilo vyšetriť situáciu ohľadom 20 mučiarní v Chersone. Právnici dospeli k záveru, že mučiarne sú súčasťou ruského „plánu na terorizáciu, podrobenie a elimináciu ukrajinského odporu a zničenie ukrajinskej identity“.
   
 • Sankcie Európskej únie boli navrhnuté tak, aby zabránili vysielaniu ruskej štátom kontrolovanej spravodajskej siete RT. Kremľom podporovaný kanál RT France však svoju činnosť nezastavil a naďalej šíri dezinformácie o vojne na Ukrajine.
   
 • Venezuela spustila na sociálnych sieťach dezinformačnú kampaň na zlepšenie obrazu krajiny. Jedným z nástrojov sú aj deepfake videá.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk