DISINFO REPORT – 143. týždeň

Vitajte pri čítaní 143. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Radikáli pri moci v Izraeli. Stabilita vlády a práva Palestínčanov závisia od vôle premiéra Benjamina Netanjahua

Súčasťou koalície je ultrapravicová politická strana Židovská sila (Jewish Power). Jej lídrom je konzervatívny politik Itamar Ben Gvir. V minulosti pôsobil v organizácii Meir Kahane, ktorú USA označili za teroristickú skupinu. Jeho názory sa často zhodovali s protiarabskými myšlienkami, radikálnym nacionalizmom a extrémistickými názormi v oblasti bezpečnostnej politiky Izraela. Ministrom financií sa stal Becal’el Smotrič, líder Náboženskej sionistickej strany (Religious Zionism Party). Smotrič bol v minulosti spájaný s tendenciou k tvrdším zákrokom voči arabskému obyvateľstvu, homofóbii a anexii palestínskych území. Viac v článku.

České prezidentské voľby 2023 a prehľad dezinformačných naratívov

Nakoľko je kandidát Petr Pavel vojenský generál, po jeho postupe do druhého kola českých prezidentských volieb mnohí dezinformátori využili jeho minulosť na vytvorenie naratívu, že po prípadnom zvolení povedie Česko do vojny. Toto tvrdenie podporil aj Pavlov protikandidát Andrej Babiš, ktorý v tejto súvislosti nechal vylepiť billbordy s textom „Nevtiahnem Česko do vojny. Som diplomat. Nie vojak.“ V súvislosti s osobou Andreja Babiša odborníci poukázali na rôzne dezinformačné a extrémistické weby či proruské sily, ktoré kandidáta v predvolebnom období podporili. Viac v článku.

Portál Meduza bol zaradený na zoznam „nežiaducich organizácií“. Kremľu nevyhovovalo informovanie o ruskej agresii na Ukrajine

Generálna prokuratúra Ruskej federácie 26. januára 2023 zaradila nezávislé médium Meduza.io so sídlom v Lotyšsku na zoznam „nežiaducich organizácií“. Podľa vyjadrenia prokuratúry portál údajne „predstavuje hrozbu pre základy ústavného poriadku a bezpečnosť Ruskej federácie“. Napriek tomu, že samotné čítanie obsahu média nie je v Rusku zakázané, rozhodnutie môže mať vážne dopady. Môže totiž dochádzať k stíhaniu jeho redaktorov, ako aj tých, ktorí budú šíriť jeho obsah (zakázané je napríklad jeho zdieľanie na sociálnych sieťach). Viac v článku.

Fenomén redpilling ako nástroj krajne pravicového náboru

Krajná pravica prevzala z Matrixu slovo „redpilling“, prostredníctvom ktorého sa snaží vyjadriť, že disponuje „pravdou o spoločnosti“. V tomto kontexte redpilling predstavuje postupný proces vnucovania ultrapravicovej propagandy ľuďom. Zároveň slúži ako vstupná brána do konšpiračného myslenia, ktoré následne poháňa ďalšiu radikalizáciu. Tá môže skončiť až násilnými prejavmi. „Červená pilulka“ je teda informácia, ktorá jednotlivca nabáda k takzvanej „pravde“ pravicových extrémistov. Čokoľvek, čo podporuje krajne pravicovú ideológiu, môže byť využité ako nástroj redpillingu. Viac v článku.

Wagnerovci dostávajú zbrane od Severnej Kórey a verbujú Srbov na Ukrajinu

Žoldnierska skupina Wagner v poslednej dobe púta pozornosť verejnosti. V Srbsku s pomocou radikálnej pro-ruskej skupiny začala do svojich radov verbovať srbských občanov. To viedlo až k tlačovej konferencii srbského prezidenta, ktorý takéto konanie odsúdil. Okrem toho túto súkromnú vojenskú spoločnosť označili Spojené štáty americké za medzinárodnú teroristickú organizáciu. Vďaka tomu môžu uvaliť prísnejšie sankcie na jej členov a spriatelené firmy. Americká spravodajská služba taktiež pomocou satelitných snímkov zistila, že Wagnerovci nakupujú muníciu od Severnej Kórey. Viac v článku.

NÁVRH KYJEVSKÉHO BEZPEČNOSTNÉHO PAKTU NEZAHŔŇA ZAPOJENIE KRAJÍN DO VOJNY S RUSKOM

 • Miroslav Heredoš, bývalý člen strany Republika a neúspešný kandidát na primátora Bratislavy, šíri na svojom profile zavádzajúce informácie o Kyjevskom bezpečnostnom pakte. Dezinformácie prevzali tiež ďalšie problematické stránky, ako napr. VOĽNÁ ZÓNA alebo Realita okolo nás, ako aj množstvo skupín na Facebooku.
 • Heredoš tvrdí, že cieľom zmluvy je „zbaviť Rusko štátnej suverenity a urobiť z nej bezprávnu kolóniu“. https://bit.ly/3XedDfJ
 • Bývalý poslanec ďalej konšpiruje, že „koalícia ochotných“ by nielen že vyzbrojila Ukrajinu, ale musela by sa tiež dobrovoľne postaviť do boja proti Rusku.
 • Krajiny ako USA, Francúzsko, Veľká Británia či Nemecko sa vstupu do takejto koalície vraj snažia vyhnúť, no na druhú stranu chcú dotlačiť „hlúpe európske krajiny“ (Slovensko alebo Česko), aby sa takýmto spôsobom dostali do konfrontácie s Moskvou.
 • Heredošova interpretácia je na kilometre vzdialená od pravdy. V skutočnosti ide o návrh bezpečnostného paktu medzi západnými vládami a Ukrajinou, ktorý vytvoril bývalý generálny tajomník NATO Anders Fugh Rasmussen v spolupráci s Andrijom Jermakom, náčelníkom Zelenského štábu. Predstavený bol 13. septembra 2022. https://bit.ly/3JOZpyB
 • Plán sa snaží zabezpečiť právne záväzné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu od Západu s cieľom posilniť jej schopnosť odraziť ruské útoky prostredníctvom rozsiahleho spoločného výcviku, poskytnutia moderných obranných zbraňových systémov a podpory rozvoja vlastnej obrannej priemyselnej základne krajiny. https://bit.ly/3x0OUkn
 • Navrhovaný pakt by mal slúžiť ako forma dočasnej západnej ochrany pre Ukrajinu, keďže vyhovieť jej žiadosti o členstvo v NATO sa momentálne vzhľadom na prebiehajúcu vojnu nejaví ako reálna možnosť.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Zmena klímy sa dá komunikovať aj bez negatívnych emócií a šírenia strachu

O Zelenej dohode sa na Slovensku informuje veľmi slabo. Tému komunikujú primárne štátne inštitúcie, pobočky európskych inštitúcií na Slovensku, niektorí slovenskí europoslanci a mainstreamové médiá. Ani ich úsilie však nemôže vynahradiť chýbajúce systematické informovanie verejnosti.

Ako vníma slovenská verejnosť problém zmeny klímy alebo úpadku životného prostredia? Uvedomuje si dostatočne závažnosť týchto hrozieb? Aký potenciál má aktivizácia mladých ľudí so záujmom o životné prostredie a klímu? Je táto problematika zneužívaná na politickej úrovni? Aké konkrétne dezinformácie alebo konšpiračné naratívy sa o zmene klímy šíria? Sú prítomné aj na Slovensku? Spája sa diskurz o zelených otázkach aj s proruským sentimentom? Aké naratívy o energetike sa na Slovensku šírili počas minulého roka? Ktorí slovenskí aktéri by mohli byť označení za pozitívne príklady komunikácie zelených tém a ako je to s ich úspešnosťou?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Infosecurity.sk Michaelou Ružičkovou.

Krátko z domova a zo sveta

 • Podľa NetBlocks, skupiny, ktorá sleduje výpadky internetu, bola na viacerých miestach v Turecku po ničivom zemetrasení zablokovaná sociálna sieť Twitter. Alp Toker, riaditeľ NetBlocks, uviedol, že koordinovaný charakter bloku naznačuje, že ide pravdepodobne o výsledok vládneho nariadenia.
 • Údajná bývalá partnerka Vladimira Putina, Svetlana Krivonogikh, bola zaradená na zoznam sankcií zo strany Spojeného kráľovstva. Nový zoznam bol zverejnený pri príležitosti Zelenského návštevy Londýna.  
 • Čína spustila koordinovanú dezinformačnú kampaň, súčasťou ktorej je šírenie falošných deepfake videí. Cieľom kampane je presadzovanie záujmov Komunistickej strany Číny a zhoršovanie obrazu USA v očiach anglicky hovoriaceho publika. 
 • Roger Waters zo skupiny Pink Floyd na pozvanie Ruska vystúpil v Bezpečnostnej rade OSN a vyzval na okamžité prímerie na Ukrajine. Ukrajinský veľvyslanec ho však označil za „ďalšiu tehlu v stene“ ruskej propagandy.
 • Západné mocnosti čoraz viac vyjadrujú obavy z možného zneužitia sociálnej siete TikTok pre potreby šírenia čínskej propagandy. Vďaka algoritmu TikToku sa však na platforme stalo virálne video zobrazujúce zostrelenie čínskeho špionážneho balóna na území USA.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk