Ukrajina bojuje proti vysokej korupcii v krajine. Ruskí lídri situáciu zneužívajú pre svoju propagandu

V rebríčkoch krajín s najväčšou korupciou sa Ukrajina dlhodobo umiestňuje na najvyšších priečkach. So začiatkom ruskej invázie vo februári minulého roka sa však situácia vo vojnou zmietanej zemi začala meniť k lepšiemu. V hre je vojenská pomoc zo Západu, no najmä dobré meno v medzinárodnom priestore.

Korene korupcie na Ukrajine siahajú do éry Sovietskeho zväzu, po ktorého rozpade zostali najdôležitejšie inštitúcie v krajine popretkávané korupčnými praktikami. Školstvo, zdravotníctvo či súdnictvo tak už 30 rokov bojujú s hlboko zakorenenou korupciou. Zdá sa, že ide o jednu z najväčších prekážok, ktorým Ukrajina čelí vo svojej snahe vytvoriť plnohodnotný demokratický systém.

Počas ukrajinskej krízy v roku 2014 boli obyvatelia svedkami jedného z najvýraznejších prípadov sprenevery na najvyšších štátnych pozíciách. Analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Michal Lebduška, ktorý sa špecializuje na Ukrajinu, pre Denník N vysvetlil, že práve počas prezidentského obdobia Viktora Janukovyča nabrala korupcia v krajine „obludné rozmery“. S menom prezidenta Janukovyča sa spája aj najväčší korupčný škandál všetkých čias – sprivatizovanie štátnej rezidencie.

Po obrovských protestoch a následnom zosadení Janukovyča z prezidentského kresla došlo k postupnej zmene. Za posledné obdobie Ukrajina predstavila množstvo krokov, ktorými sa snaží dlhodobý trend úplatkárstva zvrátiť. Jedným z najdôležitejších bolo vytvorenie Národného protikorupčného úradu Ukrajiny, ktorý pravidelne vyšetruje podozrivé prípady korupcie.

Zelenského „víťazstvo nad korupciou“

Súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj po víťazstve v prezidentských voľbách v roku 2019 označil boj s korupciou za jeden zo základných pilierov svojej vlády. Zelenskyj po svojom nástupe do funkcie predstavil hneď niekoľko reformných návrhov.

Vďaka jeho administratíve sa napríklad podarilo presadiť zákon, ktorý zbavuje zákonodarcov imunity voči trestnému stíhaniu. Napriek tomu niektorí politickí analytici jeho pokusy o zmeny označujú za nedostatočné či kontroverzné.

Od februára minulého roka však boj proti korupcii na Ukrajine nabral celkom nový rozmer. Ukrajina od svojich západných spojencov očakáva finančnú a vojenskú pomoc v boji proti ruskému nepriateľovi. Západné krajiny na oplátku trvajú na transparentnom nakladaní s financiami, aby sa ubezpečili, že pomoc, ktorú na Ukrajinu posielajú, nebude zneužívaná.

Okrem toho je ukrajinské víťazstvo nad korupciou zásadné aj pre budovanie pozitívneho vzťahu s Európou. Spojenectvo s európskymi štátmi môže byť totiž kľúčové pre prípadné členstvo Ukrajiny v Európskej únii.

V júni minulého roku Európska komisia (EK) odporučila Ukrajine, aby „ďalej posilňovala boj proti korupcii, a to najmä na vysokej štátnej úrovni, prostredníctvom proaktívnych a účinných vyšetrovaní a dôveryhodných záznamov o trestných stíhaniach a odsúdeniach.“

Korupcia štátnych úradníkov nezostala bez povšimnutia

V posledných týždňoch sme svedkami snahy o odstránenie korupcie na najvyšších štátnych úrovniach. Po prevalení niekoľkých korupčných škandálov totiž ukrajinský prezident oznámil personálne zmeny na viacerých ministerstvách. 

Keď vyšlo na povrch, že najvyšší štátny prokurátor prednedávnom dovolenkoval v Španielsku, štátni úradníci ihneď dostali zákaz na vycestovanie z krajiny pre vlastné účely. Na Ukrajine bolo po začatí invázie vyhlásené stanné právo, podľa ktorého muži vo veku 18 až 60 rokov nesmú krajinu opustiť bez povolenia.

Zelenskyj oznámil, že zo svojej pozície odišiel zástupca ministra dopravy. Obvinil tiež ministerstvo obrany z nákupu predražených potravín určených pre vojakov, na čo úrad reagoval vyhlásením, že tieto tvrdenia nie sú podložené. Napriek tomu sa námestník ministra obrany rozhodol vyvodiť osobnú zodpovednosť a odstúpil zo svojej funkcie. Rovnako sa zachovala aj zástupkyňa šéfa prezidentovej kancelárie, ktorá údajne nesprávne využívala SUV, ktoré bolo primárne určené na humanitárne účely.

„Chcem, aby to bol náš signál pre všetkých, ktorých konanie alebo správanie porušuje princíp spravodlivosti,“ vyjadril sa prezident Zelenskyj. „Samozrejme, teraz sa hlavný dôraz kladie na obranu, zahraničnú politiku a vojnu. To však neznamená, že nevidím a nepočujem, čo sa hovorí v spoločnosti na rôznych úrovniach.“

Korupcia na Ukrajine ako propagandistický nástroj Kremľa

V roku 2021 sa Ukrajina umiestnila na druhom mieste v rebríčku najskorumpovanejších krajín v Európe zostavovanom organizáciou Transparency International. Predbehlo ju už len Rusko.

V roku 2022 si Ukrajina v porovnaní so zvyškom sveta značne polepšila. V hodnotení dostala o jeden bod viac, zatiaľ čo Rusko obstálo horšie ako v minulom roku. Putinov režim si však pohoršil o jeden bod.

Oleksandr Novikov, riaditeľ Národnej protikorupčnej agentúry na Ukrajine povedal, že robil všetko preto, aby hrozivé štatistiky korupcie vo svojej krajine zvrátil. Celú situáciu však skomplikoval najskôr Covid-19 a potom ruská agresia.

Len tri dni pred začiatkom invázie ruský líder Vladimir Putin v televíznom prejave zneužil existenciu korupcie na Ukrajine na ospravedlnenie svojich činov. Ruských divákov presviedčal, že ukrajinská vláda zámerne podkopáva záujmy svojich obyvateľov.

Naratív o tom, že Ukrajina je skorumpovaný, zlyhaný štát s bábkovou vládou rozhodujúcou podľa požiadaviek Západu, patrí medzi základné body kremeľskej propagandistickej príručky. Realita však ukazuje opak. Od roku 2014 si Ukrajina výrazne polepšila vďaka budovaniu inštitúcií a novej právnej úprave zabraňujúcej zneužívaniu verejných financií.

Novikov navyše zdôraznil, že je to práve Rusko, ktoré obviňuje Ukrajinu z korupcie na najvyšších miestach. No rovnako je to tá istá krajina, ktorá nesie za túto korupciu priamu zodpovednosť. „Korupcia je výsledkom desaťročí trvajúcich pokusov Ruska urobiť z nás svoju ‚provinciu‘,“ povedal.

Kým Rusko sa len nečinne prizerá, Ukrajina zvádza s korupciou úspešný boj

Zatiaľ čo Ukrajina sa snaží s korupciou bojovať a verejne odsudzuje akékoľvek pokusy o zneužívanie moci či podplácanie, predstavitelia Kremľa si z korupcie na Ukrajine urobili propagandistický nástroj. Zabudli pritom na skutočnosť, že práve ich krajina je na tom ešte o niečo horšie. 

Rozsah korupcie v Rusku dokladuje napríklad Putinov palác pri Čiernom mori, ktorého existenciu sa prezident snažil zatajiť (na povrch vyšla vďaka aktivite protikorupčnej organizácie opozičného lídra Alexeja Navaľného).

V prospech Ukrajiny hovorí aj nedávny prieskum. „Ukrajinci sa počas vojny stali menej tolerantnými voči korupcii. Kým pred vojnou bolo len 40 % Ukrajincov pripravených nahlásiť korupciu, dnes máme 84 % Ukrajincov, ktorí sú pripravení o korupcii hovoriť. Ak pred vojnou bolo 44 % Ukrajincov netolerantných voči akejkoľvek korupcii, dnes ich máme 64 %. Je to požiadavka od obyvateľov Ukrajiny – vybudovať kultúru integrity,“ vysvetľuje Oleksandr Novikov. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/