Rusko šírilo dezinformácie o chemických útokoch v Sýrii, nová správa ich vyvracia

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zverejnila po dvoch rokoch výskumu tretiu správu o chemickom útoku v sýrskej Dume z roku 2018. Správa prisudzuje zodpovednosť za útok sýrskemu režimu.

Chemické útoky v Sýrii boli pravidelným terčom ruskej propagandy. Rusko totiž o nich šírilo rôzne dezinformácie s cieľom zbaviť sýrsku vládu zodpovednosti.

Dominantným bolo obvinenie z „vymysleného útoku“, ktorý zinscenoval Západ s rebelmi. Táto ničím nepodložená teória však naráža na správy inštitúcií spadajúcich pod OSN, ktoré ruské tvrdenia vyvracajú.

Chemický útok v sýrskom meste Dúmá

V apríli 2018 došlo v meste Dúmá na juhozápade Sýrie k chemickému útoku chlórom. Vyžiadal si 43 obetí a niekoľko desiatok zranených. Svet vtedy obleteli zábery, ktoré sa neskôr ruská propagandistická mašinéria snažila spochybniť ako „pripravené divadlo“.

Týždeň po chemickom útoku uskutočnilo letectvo USA, Francúzska a Veľkej Británie niekoľko náletov na sýrskú vojenskú infraštruktúru, ktorá mala byť súčasťou chemického programu. Všetky tri krajiny z útoku oficiálne obvinili režim Baššára al-Asada. Nálety mali byť odpoveďou a zároveň výstrahou, aby sa podobné útoky neopakovali.

Po chemickom útoku spustila ruská propaganda veľkú operáciu, s cieľom vytvoriť vo verejnom informačnom priestore chaos a prípadne upriamiť pozornosť médií a medzinárodného spoločenstva iným smerom. Keďže Moskva bola, a stále je, hlavným spojencom režimu v Sýrii, dezinformačná kampaň bola súčasťou ich vojenskej a politickej kooperácie.

Už v auguste 2018 bola na pôde OSN uverejnená predbežná správa, ktorá poukázala na sýrsku vládu a ich letectvo ako zdroj chemického útoku. Vtedy išlo o informovanie počas procesu vyšetrovania.

Nezávislá medzinárodná vyšetrovacia komisia OSN pre Sýriu, ktorá mala na starosti dianie počas občianskej vojny, však už vtedy disponovala dôkazmi, ktoré ukazovali na režim. Zatiaľ posledná, tretia správa bola vydaná v januári 2023.

Tretia správa o chemickom útoku

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zverejnila 27. januára 2023 správu, v ktorej je zodpovednosť za chemický útok v Dúme pripísaná letectvu sýrskeho režimu Baššára al-Asada.

Príprava tretej správy trvala takmer dva roky, od januára 2020 do decembra 2022.  Vyšetrovací a identifikačný tím OPCW (IIT) „dospel k záveru, že existujú primerané dôvody domnievať sa, že medzi 19:10 a 19:40 7. apríla 2018 počas veľkej vojenskej ofenzívy zameranej na znovuzískanie kontroly nad mestom Duma, bol v noci v meste Duma zasiahnutý najmenej jeden vrtuľník Mi-8/17 Sýrskeho arabského letectva, ktorý odlietal z leteckej základne Dumayr a operoval ako súčasť Tiger Forces, zhodil dve žlté nádrže, ktoré zasiahli dve obytné budovy v centrálnej časti mesta.“

Práve dvojica zhodených nádrží mala podľa tejto správy aj svedkov z miesta obsahovať chlór, pričom jedna nádrž po náraze na budovu vypustila plyn, ktorý spôsobil rýchle úmrtie 43 osôb. Druhá nádrž sa pri páde nepoškodila dostatočne na to, aby plyn unikol naraz a spôsobil rovnaké škody ako v prípade tej prvej. 

Ruská propaganda čelí po správe výzve

Správa OPCW má síce len informačný a nie justičný charakter, v prípade ktorého by organizácia vykonala rozsudok nad tým, kto tento útok spáchal. Jej obsah však výrazne narúša ruskú dezinformačnú sieť a kampaň, ktorá o tejto udalosti šírila viacero verzií.

Jednou z nich  bolo to, že za „fingovaným útokom“ stojí nezisková humanitárna organizácia Biele prilby, prípadne Veľká Británia. Rusko a Sýria však neposkytli jediný dôkaz, ktorý by ich tvrdenie podporoval.  

Ruské médiá a predstavitelia režimu nezaujali stanovisko ihneď po zverejnení správy. Rovnako ani ich hybridné nástroje na sociálnych sieťach nereagovali v deň vydania správy na jej zistenia.

Po niekoľkých dňoch vydalo ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie, v ktorom odmietli prijať a akceptovať výsledky tejto správy. Naďalej sa držia svojej vymyslenej teórie o fingovanom divadle bez jediného dôkazu. 

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk