Dezinformácie sú zneužitím slobody prejavu, pilierov demokracie, aj ľudského dobra

Čo robí v oblasti boja proti dezinformáciám občianska spoločnosť? Aké sú rozdiely medzi digitálnymi platformami, ktoré Slováci využívajú?

Problém dezinformácií je dnes omnoho vypuklejší ako pred niekoľkými rokmi, pričom sa pre mnohých ľudí stáva ťažšie rozlíšiteľným. Štát začal brať túto hrozbu vážne, stále však dostatočne nereaguje v oblasti vzdelávania.

Čo robí v oblasti boja proti dezinformáciám občianska spoločnosť? Aké sú rozdiely medzi digitálnymi platformami, ktoré Slováci využívajú? V čom je pre štát kľúčové pravidelné monitorovanie a analýza aktérov v informačnom priestore? Prostredníctvom akých naratívov útočia dezinformátori na občiansku spoločnosť a čo je ich cieľom? Prečo sú spolky a združenia občianskej spoločnosti dôležité a aká je ich tradícia na Slovensku? Ako môžu rôzni aktéri profitovať z rozkladu demokracie a podrývania legitimity občianskej spoločnosti? V akých rovinách môžeme vnímať protikladnosť dezinformácií a kľúčových demokratických pilierov?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s expertom na informačnú bezpečnosť v Gerulata Technologies Tomášom Kriššákom.

Podcast vznikol s podporou European Media and Information Fund.

Výhradnú zodpovednosť za akýkoľvek obsah podporovaný prostredníctvom European Media and Information Fund nesú autori a nemusí nevyhnutne odrážať postoje EMIF a partnerov fondu, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/