DISINFO REPORT – 127. týždeň

Vitajte pri čítaní 127. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Rusko vo vojne s Ukrajinou utrpelo niekoľko porážok. Putin Ukrajinu obviňuje z terorizmu

Po viacerých porážkach ruskej armády bol výbuch na Kerčskom moste už pre pýchu ruského prezidenta príliš veľa. Putin Ukrajinu obvinil z terorizmu a útok oplatil bombardovaním civilných aj strategických cieľov na celom území Ukrajiny. Na verejnosť sa však dostávajú informácie o nezhodách vo vnútri Kremľa a kritike Putina. Vojna sa obracia proti nemu a ukazuje, že nie je neporaziteľný. Nielen oponenti, ale aj proputinovskí ruskí blogeri teraz otvorene vyjadrujú rozhorčenie z neúspechu v Donecku, ako aj z úspešného útoku na symbolicky a strategicky dôležitý Kerčský most. Viac v článku.

Japonský dokumentarista dostal desať rokov väzenia za natáčanie protestov v Mjanmarsku

Začiatkom roku 2021 došlo v Mjanmarsku k prevratu. Ten usporiadala armáda, ktorá zvrhla zvolenú vládu strany Národnej ligy za demokraciu. Od prevratu však armáda potláča zahraničnú aj domácu tlač a téma volieb sa vytratila. Japonského filmového režiséra a dokumentaristu Toru Kubotu zadržali úrady 30. júla, keď natáčal protest proti vládnucej armáde. Kubota bol odsúdený na sedem rokov väzenia za údajné poburovanie verejnosti a porušenie zákona o elektronickej komunikácii. Viac v článku.

Turecká vláda sa pred voľbami pokúša umlčať kritikov režimu. Cenzúru prezentuje ako boj proti dezinformáciám

Obrázok: Pixabay

Zákon o dezinformáciách po prvýkrát predložila turecká vláda parlamentu koncom mája tohto roku. Napriek námietkam médií a kritike občianskej spoločnosti bol tento návrh 4. októbra znova predložený parlamentu v rovnakej podobe, a teda bez akýchkoľvek doplňujúcich alebo pozmeňovacích návrhov. Ak sa preukáže, že tak obvinený konal s úmyslom šíriť strach, paniku, ohroziť vnútornú alebo vonkajšiu bezpečnosť Turecka alebo jeho verejný poriadok, trest sa podľa návrhu zákona môže vyšplhať až na tri roky za mrežami. Viac v článku

Nobelova cena za mier putovala tento rok symbolicky do rúk bojovníkov za mier a demokraciu v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine

Prvým zo skupiny ocenených je Ales Bjaljacki, bieloruský disident a prominentný odporca Lukašenkovho režimu. Laureátom Nobelovej ceny mieru bola tento rok aj najstaršia ruská mimovládna nezisková organizácia Memorial, ktorá sa venuje problematike dodržovania ľudských práv v Rusku. Posledným oceneným bolo ukrajinské združenie Centrum pre občianske slobody. Centrum vzniklo ešte v roku 2007 počas vlády proruského prezidenta Viktora Janukoviča. Viac v článku.

Proruskí aktéri hovoria o mieri, pričom ignorujú ruskú agresiu

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Vojna na Ukrajine je stále dominantnou témou dezinformačných trendov na Slovensku. Proruskí aktéri šíria rôzne falošné naratívy.
     
  • Podľa niektorých USA predlžujú vojnu pre svoje vlastné záujmy. Dezinformátori sa snažia vytvoriť dojem, že Biely dom diktuje politiky Európskej únii a Ukrajine.
     
  • Výbuchy na plynovodoch Nord Stream a požiar na Kerčskom moste sú údajne terorizmom organizovaným Ukrajinou a USA. Účelom útokov bolo podľa dezinformátorov ďalej provokovať Rusko.
     
  • Ďalší falošný naratív hovorí o tom, že mier na Ukrajine leží iba v rukách Západu, a ak by boli západní lídri ochotní rokovať, vojna by už dávno skončila.
     
  • Okrem toho Ukrajina požiadala o urýchlený vstup do NATO. Rôzni aktéri využili túto udalosť na propagovanie proruských postojov. Viac v reporte.

Cintorín v Ladomirovej je príkladom včasného zastavenia ruskej informačnej operácie

Ruská federácia má v rukách niekoľko silných nástrojov hybridných hrozieb, ktoré využíva počas agresie voči Ukrajine. Ide napríklad o kybernetické útoky, šírenie dezinformácií a propagandy, sabotážnu činnosť alebo weaponizáciu energie.

Ako funguje proruský dezinformačný ekosystém na Slovensku? O čom sa snažia jeho aktéri presvedčiť slovenského diváka? Ako chcel Kremeľ zneužiť informačnú operáciu zameranú na cintorín v obci Ladomírová a ako reagovali slovenské štátne orgány? Aké sú ruské ciele v kybernetickej doméne od začiatku invázie a nakoľko sa mu v kybernetických operáciách darí? Boli ruské kybernetické útoky smerované aj na slovenské inštitúcie či súkromné spoločnosti?

Na otázky v novej epizóde odpovedá Matej Spišák z Kancelárie Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky.

Päť-ročný omyl

Japonská automobilová spoločnosť na svojom GitHube päť rokov zdieľala prístupové kľúče do niektorých svojich systémov, sieť nemocníc v USA bojuje s ransomvérovou infekciou a používatelia neoficiálnych WhatsApp klientov by mali zvážiť návrat ku originálu. DDoS útoku čelili po slovenských letiskách aj tie americké a AVAST zverejnil dešifrovacie kľúče na ransomvér. Viac tu.

Krátko z domova a zo sveta

  • Putin zaviedol stanné právo v nelegálne anektovaných oblastiach Ukrajiny. Rusko tiež zintenzívnilo deportácie detí, čo je podľa medzinárodného práva klasifikované ako genocída.
     
  • Asi tri štvrtiny obyvateľov USA tvrdia, že dezinformácie vedú k extrémnejším politickým názorom a správaniu, ako sú prípady násilia na základe rasy, náboženstva alebo pohlavia. Vyplýva to z prieskumu Pearsonovho inštitútu a Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research. 
     
  • Po tom, čo sa v USA šíria dezinformácie o zmanipulovanom elektronickom započítavaní hlasov vo voľbách, niektorí republikáni navrhujú počítať hlasy voličov ručne. Odborníci však tvrdia, že by to spôsobilo chaos a znížilo presnosť výsledkov.
     
  • Mark Zuckerberg v roku 2021 oznámil, že jeho spoločnosť sa premenuje a začne sa plne venovať vývoju metaverza. Interné dokumenty aktuálne ukazujú, že metaverzum je zaťiaľ menej úspešné ako zamestnanci spoločnosti očakávali. 
     
  • Súd v Saudskej Arábii odsúdil 72-ročného Saada Ibrahima Almadiho, ktorý má dvojité občianstvo USA a Saudskej Arábie, na 16 rokov väzenia za tweety, ktoré publikoval počas pobytu v USA. Ide už o druhý takýto prípad. Nedávno za niekoľko tweetov v Saudskej Arábii odsúdili Salmu al-Shehab, študentku v Spojenom kráľovstve, na 34 rokov.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk