DISINFO REPORT – 126. týždeň

Vitajte pri čítaní 126. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Nukleárna hrozba ako nástroj ruskej propagandy

Kremeľ deklaroval využitie všetkých dostupných zbraňových systémov na obranu anektovaného územia. Tieto vyhrážky môžeme považovať za varovný prst pre Západ, ktorý podporuje obranu ukrajinského územia. Eventuálne použitie jadrových zbraní však bolo potrebné zakomponovať do propagandistického príbehu, ktorý by pre široké publikum tieto kroky ospravedlňoval. Ako sa ukázalo, príbeh formujúci jadrovú hrozbu bol viackrát pozmenený. Viac v článku.

Ruské dezinformácie o havárii na plynovodoch Nord Stream: vinníkom majú byť USA

Vladimir Putin niekoľko dní po havárii vyhlásil, že za výbuchy sú zodpovední „Anglosasi“ a označil ich za akt medzinárodného terorizmu. „Pre Anglosasov už sankcie nestačia, prešli na sabotáž. Je to neuveriteľné, ale je to fakt,“ povedal a pokračoval tvrdením, že sabotáž mala byť pokusom zničiť európsku energetickú infraštruktúru. Nepodložené proruské vyjadrenia našli úrodnú pôdu aj medzi mnohými slovenskými dezinformačnými aktérmi. Viac v článku

Infovojna dezinformuje a vytrháva slová z kontextu: Bill Gates nepovedal, že klimatická zmena je podvod

Obrázok: Pixabay

Portál Infovojna publikoval 30. septembra dezinformačný článok s názvom „Bill Gates byl přistižen, jak v kruhu svých známých přiznává, že změna klimatu je podvod WEF“. Podľa článku Bill Gates už v roku 2018 priznal, že „zmena klímy je gigantický podvod“. Klamstvom navyše údajne nie sú iba správy o globálnom otepľovaní, ale aj predkladané riešenia tohto problému. Tieto slová ani slová podobného významu však v zázname neodzneli. Viac v článku.

Operácia Dvojník: v Európe sa už mesiace šíria prokremeľské dezinformácie. Podvodníci používajú falošné spravodajské weby

Analytická organizácia EU DisinfoLab priniesla správu o odhalení rozsiahlej propagandistickej operácie v európskom informačnom priestore. Jej hlavným cieľom je oklamať verejnosť prostredníctvom falošných stránok vydávajúcich sa za overené médiá. Operácia nespočívala len v podobnom názve webovej stránky, ale aj v napodobnení dizajnu mainstreamových médií. V konečnom dôsledku tak čitateľ nemal pochybovať o dôveryhodnosti prezentovaných informácií, keďže ich čerpal zo „spoľahlivého“ zdroja. Viac v článku.

Meta zakročila proti falošným účtom z Číny a Ruska

Ben Nimmo, vedúci spravodajstva pre globálne hrozby spoločnosti Meta, prostredníctvom oficiálneho blogu 27. septembra oznámil odhalenie dvoch organizovaných manipulatívnych organizovaných skupín. Skupiny boli aktívne na viacerých sociálnych sieťach, nielen na tých, ktoré sú vlastnené spoločnosťou Meta. Zistenia predstavitelia Mety posunuli ďalším technologickým spoločnostiam, bezpečnostným výskumníkom, vládam a orgánom činným v trestnom konaní, aby podnikli vhodné kroky. Viac v článku.

Mladí ľudia by si mali názory formovať na základe faktov, nie manipulácií

OZ Krupica je študentskou iniciatívou, ktorá usiluje o vzdelávanie mladých ľudí v kritickom myslení a základnej politickej edukácii. Jedným z cieľov je podnecovať mladých ľudí v hľadaní vlastných názorov na dôležité témy prostredníctvom faktov, nie manipulácie.

Aká je vo všeobecnosti úloha mladých uvedomelých ľudí v slovenskej spoločnosti? S akými skupinami ľudí pracujú členovia iniciatívy na svojich workshopoch? Na akých princípoch stoja základné činnosti projektu a aké sú ich ciele? Ako je možné udržať interaktívny charakter a pozornosť študentov na workshopoch? Ktoré témy na workshopoch najviac rezonujú? Na aké hoaxy, dezinformácie alebo argumentačné chyby sa darí iniciatíve upozorňovať? Ako na workshopy OZ Krupica zvyknú reagovať študenti, a naopak, pedagógovia?

Na otázky v novej epizóde odpovedajú Žofia Juricová a Matej Čačík, členovia občianskeho združenia Krupica.

Krátko z domova a zo sveta

 • Vrah zo Zámockej ulice sa vo svojom viac ako 60-stranovom manifeste vyjadril k tomu, kto údajne ovláda svet a ako sa s tým vraj dá bojovať. Ďalšia tragická udalosť tak ukazuje, aké nebezpečné dôsledky majú konšpiračné teórie v skutočnom offline svete.
   
 • Rusko pridalo spoločnosť Meta na zoznam teroristických a extrémistických skupín. Rusko už v marci zablokovalo Facebook a Instagram po tom, čo ich obvinilo z tolerovania rusofóbie.
   
 • Severná Kórea tvrdí, že jej nedávne odpálenie rakiet bolo simuláciou jadrového útoku na juh. Vyplýva to zo spravodajských informácií, ktoré naznačujú, že Severná Kórea sa pripravuje na prvý test jadrovej zbrane po piatich rokoch.
   
 • Turecký zákon o dezinformáciách je o krok bližšie k prijatiu. Zákon však môže byť neužívaný na umlčanie verejnosti a médií. 
   
 • Počas pandémie Covid-19 sa v Kambodži rozbehol nelegálny biznis zameraný na kybernetické zločiny a internetové podvody. Ľudia sú predávaní gangom, no úrady zatvárajú oči.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk