Proruskí aktéri hovoria o mieri, pričom ignorujú ruskú agresiu (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 14. október 2022)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Vojna na Ukrajine je stále dominantnou témou dezinformačných trendov na Slovensku. Proruskí aktéri šíria rôzne falošné naratívy.
  • Podľa niektorých USA predlžujú vojnu pre svoje vlastné záujmy. Dezinformátori sa snažia vytvoriť dojem, že Biely dom diktuje politiky Európskej únii a Ukrajine.
  • Výbuchy na plynovodoch Nord Stream a požiar na Kerčskom moste sú údajne terorizmom organizovaným Ukrajinou a USA. Účelom útokov bolo podľa dezinformátorov ďalej provokovať Rusko.
  • Ďalší falošný naratív hovorí o tom, že mier na Ukrajine leží iba v rukách Západu, a ak by boli západní lídri ochotní rokovať, vojna by už dávno skončila.
  • Okrem toho Ukrajina požiadala o urýchlený vstup do NATO. Rôzni aktéri využili túto udalosť na propagovanie proruských postojov.

Spojené štáty americké údajne predlžujú vojnu na Ukrajine pre svoje vlastné záujmy


Falošné naratívy o USA sú medzi proruskými aktérmi naďalej prítomné. Podľa niektorých Washington využíva vojnu na Ukrajine na presadzovanie svojich záujmov, úmyselne ju predlžuje a diktuje politiky Európskej únii alebo ukrajinskej vláde.

Najčastejším dezinformačným naratívom je, že Európska únia koná len na základe pokynov z Washingtonu. Podľa Erika Kaliňáka, podpredsedu strany Smer-SD, je Európska únia závislá na rozhodnutiach USA, ktoré údajne bránia mieru a úmyselne predlžujú vojnu. Rovnako sa objavujú naratívy, že americkému prezidentovi Bidenovi vôbec nezáleží na tom, ako bude Ukrajina vyzerať po konflikte. Podobné naratívy šíri aj Ľuboš Blaha, ďalší podpredseda strany Smer-SD. Blaha tvrdí, že kvôli politikám Európskej únie, ktoré sú údajne diktované z USA, čelíme teraz hrozbe jadrovej vojny s Ruskou federáciou.

Ďalším populárnym naratívom je, že Ukrajina alebo ukrajinský prezident Zelenskyj sú kontrolovaní USA. Ľuboš Blaha nazýva Zelenského klaunom, najväčšou tragédiou Ukrajiny, a tvrdí, že je len americkou bábkou. V inom príspevku Blaha argumentuje, že Zelenského vláda je len „klientskym Zelenského režimom“ USA. Bývalá poslankyňa NR SR Anna Belousovová zdieľala podobné naratívy a tvrdí, že Zelenskyj je kontrolovaný priamo z USA.

Ľuboš Blaha, ktorý dlhodobo šíri proruské postoje, taktiež naznačuje, že USA stoja za európskymi sankciami proti Rusku. Tie však údajne nemajú naň žiadny vplyv. Podľa jeho slov nie sú sankcie ani proti Rusku, ale proti nám – proti Európanom, proti Slovákom. S tým Blaha apeluje na potreby občanov, zatiaľ čo šíri strach falošnými tvrdeniami. Takto sa snaží vyviňovať a ospravedlňovať skutočného agresora zodpovedného za krízu.

Plynovody Nord Stream a Kerčský most

Proruskí aktéri taktiež skúšajú prepojiť výbuchy na ropovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 s požiarom na Kerčskom moste, ktorý spája Krym s Ruskom. Často naznačujú, že za oboma udalosťami sú USA, ktoré chcú Rusko vyprovokovať a eskalovať konflikt.

Vyššie zmienená Anna Belousovová, ktorá neskrýva svoje nacionalistické postoje, vidí za oboma udalosťami jasný zámer. Podľa nej ide o cielené provokácie voči Rusku, pričom Západ skúša, ako ďaleko môže pri tlaku na Kremeľ zájsť. Belousovová tvrdí, že USA a Zelenskyj šíria mediálne lži o tom, že Putin chce použiť jadrové zbrane, aby mohli odôvodniť preventívny útok na Rusko. Svoj príspevok na Facebooku končí vyhlásením: […] zatiaľ len vďaka Putinovi nie je tretia svetová vojna. Zatiaľ…“

Politik, bývalý novinár a dlhodobý prokremeľský aktér Eduard Chmelár je presvedčený, že za výbuchmi plynovodov Nord Stream stoja USA. Prílišne zjednodušuje celú záležitosť tvrdeniami, že obviňovať Rusko z výbuchov je rovnaké, ako keď USA obviňovali Irak z toho, že má zbrane hromadného ničenia. Chmelár sa pýta, načo nám je Európska únia, ak nie je schopná určiť hranice, za ktorými už nie je ochotná tolerovať nepriateľské kroky USA. Je to ďalší príklad toho, že USA a EÚ tvoria spoločný terč, na ktorý sa útočí nielen dezinformáciami, ale aj pokusmi o destabilizáciu ich vzájomných vzťahov.

Podľa proruských aktérov je mier na Ukrajine v rukách Západu

V posledných týždňoch zosilneli dezinformačné naratívy o tom, že západní aktéri – či už Európska únia, USA, NATO alebo samotná slovenská vláda – nemajú záujem o mier na Ukrajine.

Je to pomerne častý bod, ktorý spomína expremiér Robert Fico. Vo virálnom videu na Facebooku hovorí o tom, že Európska únia radšej eskaluje medzinárodné napätie tým, že uvažuje o Ukrajine v NATO, namiesto toho, aby pripravila a presadila mierovú dohodu na ukončenie vojny. „Zdá sa, že všetko je dohodnuté,“ hovorí Fico. Bývalý premiér tiež vyčíta predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, že vo svojom nedávnom prejave nepoužila slovo „mier“.

Podobne aj Erik Kaliňák, o ktorom sme už písali, tvrdí, že namiesto posielania zbraní, zavádzania sankcií a poskytovania stoviek miliónov na predlžovanie vojny, by sa Európska únia mala radšej usilovať o vyjednanie podmienok mieru.

O mieri hovorí aj Milan Uhrík, krajne pravicový europoslanec, ktorý nedávno v Európskom parlamente hlasoval proti ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine. Uhrík hovorí o „vojnových jastraboch v EÚ“ a tvrdí: „Či sa to dnes niekomu páči alebo nepáči, ten konflikt sa dá ukončiť len za rokovacím stolom.“

Rozprávaním o mieri jednotliví aktéri len zakrývajú svoje proruské pozície, snažia sa vyvolať dojem, že otázka ukončenia vojny je výlučne rozhodnutím Západu a ospravedlňujú Rusko z pokračovania jeho agresie na Ukrajine.

Vyvolávanie strachu ako nástroj na šírenie proruských postojov

Hneď ako Ukrajina oficiálne požiadala o urýchlený vstup do NATO, proruskí aktéri začali šíriť spoločný naratív. Operujú šírením strachu a tvrdia, že prijatie Ukrajiny do NATO by automaticky znamenalo totálnu jadrovú vojnu. Jadrové hrozby od začiatku vojny na Ukrajine jedným z najčastejších nástrojov kremeľskej propagandy.

Hoci Ukrajina požiadala o vstup do NATO a niektorí členovia Aliancie tento krok podporili, neznamená to automaticky, že sa Ukrajina stane členom v bezprostrednej budúcnosti. Napriek tomu rôzni aktéri využívajú túto otázku na šírenie strachu, falošných naratívov a proruských postojov.

Napríklad Eduard Chmelár v súvislosti s Ukrajinou v NATO hovorí o jadrovej apokalypse alebo jadrovom holokauste. Zároveň tvrdí, že k vojne na Ukrajine nemuselo vôbec dôjsť, keby bol Západ ochotný rokovať. Pri tejto príležitosti spomína bombardovanie Juhoslávie letectvom NATO. Vopred sa obhajuje: „To nie je nijaký „whataboutizmus“ – toto hlúpe propagandistické slovo, ktoré nemá žiadnu oporu v odbornej literatúre […].“

Bývalá poslankyňa Anna Belousovová, ktorá je v poslednom čase na sociálnych sieťach populárna, zavádza a tvrdí: „Ukrajina o členstvo požiadala, hlasovanie o tom teda určite bude aj v NR SR.“ Napriek tomu, že Ukrajina skutočne podala žiadosť o členstvo, slovenský parlament o nej v najbližšom čase hlasovať nebude. Belousovová zároveň vyzýva všetkých poslancov a voličov, aby si uvedomili, že hlasovanie o Ukrajine v NATO bude zároveň hlasovaním o tretej svetovej vojne. Za všetkým vidí to, že NATO je pripravené ísť do priameho konfliktu s Ruskom.

Predseda extrémistickej strany Kotlebovci-ĽSNS Marian Kotleba tiež kritizoval NATO, keď reagoval na ratifikáciu členstva Fínska a Švédska v NATO v slovenskom parlamente. NATO označuje za zločineckú organizáciu a 126 (zo 150) poslancov, ktorí hlasovali za členstvo, odsudzuje ako zradcov. Rozširovanie NATO považuje za krok k zatiahnutiu Slovenska do vojny s Ruskom. Vývoj situácie má podľa Kotlebu sledovať plán globalistov, ktorí chcú rozpútať vojnu s Ruskou federáciou.

Keďže členstvo Ukrajiny v NATO bolo intenzívne diskutovanou témou medzi viacerými aktérmi, rozhodli sme sa na ňu pozrieť prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle. Nasledujúci graf zobrazuje najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kombináciu kľúčových slov NATO a Ukrajina. Analýza sa uskutočnila medzi aktérmi, ktorí často propagujú dezinformačné naratívy. Príspevky boli hodnotené podľa celkového počtu interakcií (všetky reakcie, komentáre a zdieľania).

Z výsledkov vyplýva, že v diskusii dominuje bývalý premiér Robert Fico. Vo videopríspevku venovanom členstvu Ukrajiny v NATO hovorí o tretej svetovej vojne a kritizuje Európsku úniu, že sa namiesto toho neusiluje o mier. Hovorí tiež o dominancii zahraničnej politiky USA a tvrdí, že prezidentka Zuzana Čaputová je ovládaná Západom.

Druhé miesto patrí poslancovi Milanovi Uhríkovi, predsedovi strany Republika. Ukrajinu v NATO označuje za šialený nápad a krajiny, ktoré to podporujú, chcú podľa neho vstúpiť do vojny. Kriticky sa vyjadruje aj k rozšíreniu NATO o Švédsko a Fínsko.

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko kritizuje prezidenta Zelenského za to, že tvrdí, že aj Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do NATO. Podľa Danka by sa tým Slovensko zapojilo do vojny a takúto podporu Ukrajine môže vyjadriť len „nezodpovedný blázon“.

Anna Belousovová, o ktorej už bolo písané vyššie, sa členstvom Ukrajiny v NATO nezaoberá. Vo svojom príspevku však označuje výbuch Kerčského mosta za teroristický čin, ktorý podľa nej vykonali Ukrajinci spolu s NATO a USA.

Rebríček uzatvára Eduard Chmelár, ktorý hovorí o jadrovom holokauste v súvislosti s Ukrajinou v NATO. Vyzýva štáty, aby prestali napínať svaly a namiesto toho sa snažili o diplomatické riešenie vojny. Tvrdí tiež, že inšpiráciou a precedensom pre Putina bolo bombardovanie Juhoslávie zo strany NATO a vyhlásenie nezávislosti Kosova.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/