Rusko vo vojne s Ukrajinou utrpelo niekoľko porážok. Putin Ukrajinu obviňuje z terorizmu

Rusko už vo vojne na Ukrajine utrpelo veľa porážok. Mobilizácia aj anektovanie nemalej časti ukrajinského územia, ktoré Rusko nemá pod kontrolou, ukazujú nedostatky a zlyhania ruských silových zložiek. Vladimir Putin čelí čoraz častejšie kritike aj na domácej scéne.

V posledných týždňoch sa situácia na Ukrajine začala meniť. Jej ozbrojeným silám sa podarilo oslobodiť veľkú časť územia na severe aj na juhu, ktoré bolo od začiatku vojny okupované ruskými vojakmi.

„Naši vojaci sa nezastavia. A je len otázkou času, kedy okupanta vyhostíme z celej našej krajiny,“ okomentoval pokračujúcu ofenzívu Ukrajiny prezident Volodymyr Zelenskyj.

Už predtým ako Rusko anektovalo štyri regióny na východe Ukrajiny, Zelenskyj upozornil, že takýto krok by znamenal koniec možnosti rokovať.  Následne po anexii vydal dekrét, v ktorom sa uvádza, že Ukrajina so súčasným ruským prezidentom nebude viesť žiadne rokovania.

Neúpechy ruskej armády sú čoraz zreteľnejšie 

Ukrajinská ofenzíva dokázala veľmi rýchlo pokročiť v oslobodzovaní ďalších území, na čo ruské sily nedokážu včasne a efektívne reagovať. To donútilo Putina koncom septembra vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu. Po prvýkrát tak nepriamo priznal, že situácia nejde podľa plánu tak, ako to tvrdil od začiatku invázie.

Jeho vyhlásenie sa však s veľkým pochopením nestretlo. Následkom čoho už z Ruska odišli státisíce ľudí, čo však Kremeľ popiera a označuje za prehnané. Niektorí utekajú do Kazachstanu alebo Gruzínska, lebo na vstup nepotrebujú pas ani víza. Iní odišli do Spojených arabských emirátov, Turecka alebo Izraela. Časť Rusov mieri aj do Európy.

Napriek tvrdeniam, že na vojnu bude povolaná iba záloha, ktorú tvorí približne 300-tisíc mužov, sú skutočné plány Moskvy pravdepodobne iné. Povolaných mužov je oveľa viac ako Kremeľ ohlásil, mnoho z nich je bez akéhokoľvek výcviku poslaných priamo na Ukrajinu.

Kremeľ sa snaží neúspechy na Ukrajine zakryť pod rúško dezinformácií  

Keď 30. septembra Putin nezákonne anektoval ukrajinský Doneck, Luhansko, Záporožie a Cherson, spustilo to vlnu prokremeľských dezinformácií.  Stalo sa tak v snahe zakryť ponižujúcu porážku a pokračujúci ústup demoralizovaných ruských vojakov z oblastí, ktoré boli len pár dní predtým anektované. Krajina totiž úplne neovláda žiadny z nových regiónov, na ktoré si nárokuje.

Margerita Simonjanová, šéfka ruskej propagandistickej siete RT, uviedla, že vojenské velenie by malo byť vymenené. Ako zlyhania ruskej armády vníma „zbabelosť, úmyselné opustenie strategických pozícií bez koordinácie s vyšším velením, kolaps velenia a kontroly jednotiek, nečinnosť moci“.

Moskva sa však stále snaží svet presvedčiť, že cieľom „vojenskej operácie“ a anektovania časti územia je oslobodenie Ukrajiny. Prokremeľskí dezinformátori štýlom „zmiasť, rozptýliť a odvrátiť pozornosť“ radšej poukazujú na sabotáž plynovodu Nord Stream alebo zaplavujú sociálne média teóriami, že za poškodením plynovodu je Západ.

Aký zúfalý Putin naozaj je? 

Po viacerých porážkach ruskej armády bol výbuch na Kerčskom moste už pre pýchu ruského prezidenta príliš veľa. Most je totiž pre Rusov symbolom okupácie a zo strategického hľadiska predstavuje veľmi dôležitú zásobovaciu trasu nielen pre Krym, ale aj ruských vojakov bojujúcich v južnej časti Ukrajiny.

Putin Ukrajinu obvinil z terorizmu s cieľom zastrašiť ruských civilistov a útok oplatil značnou bombardovaním civilných aj strategických cieľov na celom území Ukrajiny, vrátane Kyjeva.

Medzi zasiahnutými cieľmi ale boli aj parky, škôlky či školy. Niektoré bomby dopadli len niekoľko metrov od dôležitých kultúrnych pamiatok. Zasiahnutá bola aj energetická infraštruktúra a tisícky ľudí preto skončili bez elektriny.

Putinov naratív o teroristickom útoku na Kerčskom moste sa začal šíriť aj na slovenských dezinformačných weboch a kanáloch ruskej propagandy, napríklad na portáli NewsFront či na stránke Hlavné správy. Podobné tvrdenia na svojej facebookovej stránke zdieľal aj predseda strany Republika Milan Uhrík.

Na verejnosť sa však čoraz častejšie dostávajú informácie o nezhodách vo vnútri Kremľa a kritike Putina. Vojna sa obracia proti nemu a ukazuje, že nie je neporaziteľný. Nielen oponenti, ale aj proputinovskí ruskí blogeri teraz otvorene vyjadrujú rozhorčenie z neúspechu v Donecku, ako aj z úspešného útoku na symbolicky a strategicky dôležitý Kerčský most.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.