DISINFO REPORT – 119. týždeň

Vitajte pri čítaní 119. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Ruské manuály s pofidérnymi historickými paralelami. Ďalší nástroj propagandy o vojne na Ukrajine

Nezávislý portál Meduza informoval o uniknutí troch kremeľských príručiek na šírenie propagandy prirovnávajúcich historické udalosti s aktuálne prebiehajúcou „špeciálnou operáciou“ na Ukrajine. Tieto pofidérne historické paralely majú totiž prispieť k uveriteľnosti Putinovej rétoriky. Kremeľ sa snaží týmito propagandistickými príručkami pripraviť ruských politikov a médiá na verejné výstupy. Cieľom je zjednotiť prokremeľský naratív o invázii na Ukrajinu, čo má prispieť k efektivite ruských informačných operácií. Viac v článku.

Ruská propaganda sa šíri aj mimo západných krajín. Jej terčom je Latinská Amerika a Blízky východ

Po začatí ruskej invázie sa najväčšie technologické firmy zaviazali pomôcť Ukrajine v boji proti informačnej ofenzíve Kremľa. Mimo anglofónneho prostredia však nové politiky sociálnych sietí narazili na prekážky v podobe geografickej polohy či jazyka. V španielčine v Latinskej Amerike alebo v arabčine v oblasti Blízkeho východu sa neutíchajúci prúd ruskej propagandy a dezinformácií naďalej snaží odôvodniť nevyprovokovaný útok na Ukrajinu, démonizovať jej politických predstaviteľov a ospravedlniť ruské zverstvá, ktoré si vyžiadali tisíce obetí. Viac v článku.

Zraniteľnosť migrantov smerujúcich do USA je zneužívaná pašerákmi na sociálnych sieťach

Nedávna správa výskumnej iniciatívy Tech Transparency Project (TTP) poukazuje na zvýšenú zraniteľnosť nelegálnych migrantov. Tí na ceste za lepším životom z krajín Strednej a Južnej Ameriky do USA čerpajú informácie primárne zo sociálnych sietí Facebook a Whatsapp. Sociálne siete sú však plné chaotických a zavádzajúcich informácií. V dôsledku toho sa migranti často stávajú ľahkou obeťou pašerákov, násilností či sexuálneho zneužívania. Viac v článku.

Meta mazala pred voľbami na Filipínach obsah na svojich platformách. Využila umelú inteligenciu

Filipíny patria k štátom s najväčším množstvom používateľov sociálnych sietí. Vďaka tomu krajina slúži spoločnosti Meta ako testovacie pole pre automatizáciu kontroly obsahu na online platformách. Podľa Melissy Chinovej, manažérky verejnej politiky pre obsah v spoločnosti Meta, odstránili platformy Facebook a Instagram pred májovými voľbami na Filipínach viac ako 6 miliónov príspevkov. Nateraz nie je možné s určitosťou tvrdiť, že zásah spoločnosti Meta zmenil alebo ovplyvnil výsledky májových volieb na Filipínach. Viac v článku.

Pozitívny prístup k „ekologizácii“: naratívy o Zelenej dohode na slovenskom Facebooku

Infosecurity.sk monitorovalo v spolupráci s Beacon Project International Republican Institute (IRI) príspevky týkajúce sa Európskej zelenej dohody publikované na slovenskom Facebooku od 20. apríla do 20. mája 2022 pomocou nástroja CrowdTangle.

Kľúčové zistenia:

  • Všetky analyzované príspevky v sledovanom období vyjadrujú kladný postoj k Zelenej dohode EÚ (European Green Deal).
     
  • Zelená dohoda je vnímaná hlavne v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine a potrebou diverzifikovať energetický sektor.
     
  • Sledované príspevky zverejnili dôveryhodné zdroje, ako napríklad zdroje napojené na Európsku úniu. Viac v reporte, dostupnom aj v anglickom jazyku.

Slovenskí dezinformátori vykresľujú Ukrajincov ako nevďačných, čím chcú zastaviť slovenskú podporu Ukrajiny

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • 9. augusta bolo oznámené zastavenie dodávok ropy na Slovensko. Hoci sa na druhý deň ukázalo, že za tým bola technická chyba a dodávky boli obnovené, dezinformácie sa medzitým stihli rozšíriť.
     
  • Rôzni dezinformační aktéri sa snažia presadiť naratív, že Ukrajinci zastavili dodávky ropy zámerne a že je to prejav ich nevďačnosti za podporu od Slovenska.
     
  • V dezinformačných médiách získali popularitu aj západní umelci ako Roger Waters a Steven Seagal, ktorí podporujú Rusko v konflikte s Ukrajinou. Hoci prokremeľskí aktéri často kritizujú dekadenciu západnej kultúry, tentoraz im nevadilo zdieľať výroky západných umelcov.
     
  • Pozornosť vzbudila aj návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane a zvýšené napätie medzi Kosovom a Srbskom. Podľa dezinformátorov boli obe udalosti spôsobené vojnovým štváčtsvom USA a ich snahou o rozpútanie ďalších konfliktov. Viac v reporte.

České predsedníctvo v Rade EÚ avizuje zmiernenie strategickej závislosti

Práca Českej republiky na programe predsedníctva v Rade EÚ sa začala ešte v roku 2021, ruská invázia na Ukrajinu však zásadným spôsobom zmenila situáciu. V znení aktuálnych priorít predsedníctva preto nájdeme riešenie migračnej krízy, povojnovú obnovu Ukrajiny či energetickú bezpečnosť.

Predsedníctvo sa okrem toho plánuje zameriavať na otázky kybernetickej bezpečnosti či ekonomickej odolnosti a odstraňovania strategickej závislosti EÚ na nespoľahlivých dodávateľoch. V neposlednom rade chce české predsedníctvo upriamiť pozornosť na budovanie odolnosti demokratických inštitúcií.

Prečo je podpora Ukrajiny v boji s ruským agresorom pre EÚ kľúčová? Ako môže vyzerať budovanie strategickej odolnosti v oblasti energií a ako jej môže pomôcť Európska zelená dohoda? Aké výzvy vníma české predsedníctvo v oblasti hybridného pôsobenia? Na akých úrovniach sa predpokladá spolupráca medzi EÚ a NATO? Čo môže EÚ urobiť pre zlepšenie svojej strategickej komunikácie a zamedzenie ruskej alebo čínskej propagande na úrovni členských štátov?

Na otázky v novej epizóde odpovedá analytik European Values Center for Security Policy Dávid Stulík.

Kyber-hoax a infikovaný vzor

Ransomvérová skupina si pomýlila vlastné obete a začala vydierať inú, aj keď podobnú organizáciu, bezpečnostní výskumníci odhalili unikátny vektor na šírenie malvéru a hackerský nadšenec na konferencii popísal ako hackol satelit. Viac tu.

Krátko z domova a zo sveta

  • Donald J. Trump si pri odchode z Bieleho domu v januári 2021 zobral do svojho súkromného sídla viac ako 700 strán tajných dokumentov, vrátane niektorých súvisiacich s najtajnejšími spravodajskými operáciami v krajine. V liste z 10. mája to napísala úradujúca americká archivárka Debra Steidel Wallová jednému z právnikov Trumpa Evanovi Corcoranovi. 
     
  • Bývalý šéf bezpečnosti Twitteru obvinil spoločnosť, že robí nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia o svojich bezpečnostných praktikách a klame Elonovi Muskovi o falošných účtoch na svojej platforme. Uviedol, že firma oklamala verejnosť tým, že skreslila, ako bojuje proti spamu a hackerom.
     
  • Ako sa USA blížia k ďalšiemu volebnému obdobiu, spoločnosti sociálnych sietí sa pripravujú na záplavu politických dezinformácií. Spoločnosti vydávajú sériu volebných nástrojov a stratégií, ktoré vyzerajú podobne ako ich prístupy v predchádzajúcich rokoch.
     
  • Nórsko chce, aby Facebook dostal pokutu za to, že naďalej prenáša osobné údaje Európanov do USA. To je v rozpore s prelomovým súdnym rozhodnutím EÚ. 
     
  • Otec odfotil svoje choré nahé batoľa pre konzultáciu s lekárom. Google to vyhodnotil ako šírenie materiálov s obsahom sexuálneho zneužívania detí.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk