Meta mazala pred voľbami na Filipínach obsah na svojich platformách. Využila umelú inteligenciu

Spoločnosť Meta na svojich platformách Facebook a Instagram odstránila viac ako 6 miliónov príspevkov súvisiacich s májovými voľbami na Filipínach. Mazanie obsahu prebiehalo v časovom rozmedzí od januára až do konania volieb v máji tohto roka.

Filipíny patria k štátom s najväčším množstvom používateľov sociálnych sietí. Vďaka tomu krajina slúži spoločnosti Meta ako testovacie pole pre automatizáciu kontroly obsahu na online platformách. V poslednom predvolebnom období na Filipínach väčšinu zmazaných príspevkov spracovala práve umelá inteligencia. 

Milióny odstránených príspevkov

Podľa Melissy Chinovej, manažérky verejnej politiky pre obsah v spoločnosti Meta, odstránili platformy Facebook a Instagram pred májovými voľbami na Filipínach viac ako 6 miliónov príspevkov.

V období od 9. januára do volieb 16. mája 2022 bolo z Facebooku a Instagramu odstránených viac ako 5 miliónov prvkov obsahu spojeného s voľbami (komentáre, príspevky, videá, fotografie), ktoré porušovali „zásady týkajúce sa násilia a jeho podnecovania“. V tomto prípade išlo najmä o príspevky spadajúce pod hrozbu spáchania „vysoko závažného násilia“.

Chinová tiež uviedla, že okrem toho bolo odstránených viac ako 670-tisíc príspevkov spojených s voľbami za porušenie „zásad nenávistných prejavov“ a ďalších 550-tisíc príspevkov za porušenie „zásad šikanovania a obťažovania“.

V rovnakom období bolo podľa Davida Agronovicha, riaditeľa spoločnosti Meta Global Threat Disruption, zrušených viac ako 10-tisíc účtov, ktoré prejavovali „neautentické správanie“. Išlo teda o botov alebo trolie účty.

Podľa informácií z brífingu Mety používa spoločnosť na odstránenie obsahu, ktorý porušuje jej zásady, umelú inteligenciu. Tá bola podľa spoločnosti vycvičená na filipínsky jazyk.

Filipíny sa tak javia ako testovacie pole pre automatizáciu kontroly obsahu sociálnych sietí. Skúsenosti a vylepšenia systémov sa môžu následne využiť aj v iných častiach sveta a jazykoch podľa aktuálnej potreby.

Filipíny sú v online priestore zraniteľné

Podľa nových štatistík existuje na sociálnej sieti Facebook viac ako 82 miliónov účtov s pôvodom na Filipínach. Krajina sa nachádza na šiestom mieste v celkovom počte používateľov na svete.

Filipínci sú taktiež národ, ktorý trávi najviac času na sociálnych sieťach. V ich prípade sú to viac štyri hodiny denne. Pre porovnanie, Kolumbíjčania, ktorí sú v rebríčku druhí, trávia na sociálnych sieťach o 30 minút menej.

Filipíny taktiež majú 80 miliónov používateľov smartfónov, čo je markantná väčšina z približne 110 miliónovej populácie.

Silnú základňu na sociálnych sieťach využívajú tretie strany na rôzne vplyvové operácie či šírenie dezinformácií. Taktiež je to jeden z hlavných nástrojov politikov pre ich politické kampane.

Okrem platforiem Facebook či Instagram hrá významnú rolu aj aplikácia Viber, ktorej popularita dramaticky vzrástla. Aplikácia čelí rovnakým problémom a výzvam ako zvyšok sociálnych sietí – dezinformácie, nenávistné prejavy, politická manipulácia a propaganda.

Dopad na voľby nie je možné určiť 

Nateraz nie je možné s určitosťou tvrdiť, že zásah spoločnosti Meta zmenil alebo ovplyvnil výsledky májových volieb na Filipínach.

Voľby síce priniesli zmeny na pozícii prezidenta a vo vláde, avšak k moci sa nedostala opozícia. Od volieb v máji ubehlo iba niekoľko mesiacov, preto nie je možné objektívne hodnotiť, či Filipíny čaká zmena, alebo budú pokračovať nastolené trendy.

Hypotetická možnosť, že tento zásah spoločnosti Meta voľby ovplyvnil, samozrejme existuje, no potvrdenie tejto domnienky by si vyžadovalo zložitý výskum. Množstvo odstráneného materiálu síce presiahlo hranicu 6 miliónov, avšak v kontexte množstva užívateľov sociálnych sietí na Filipínach to nie je až tak vysoké číslo.

Netreba tiež zabúdať na to, že spoločnosť Meta síce zakročila na Facebooku a Instagrame, no napríklad v prípade konkurenčnej aplikácie Viber nedošlo k žiadnym obmedzeniam či zásahom. Pritom  na aplikácií Viber dominovala politická propaganda bloku bývalého prezidenta Duterteho, čo mohlo ovplyvniť výsledky volieb. 


Spoločnosť Meta zatiaľ nečelí pre mazanie obsahu verejnej kritike. Eventuálna kritika by mohla naraziť na súhlas každého používateľa s pravidlami tejto súkromnej spoločnosti, podľa ktorých spoločnosť právo akýkoľvek obsah porušujúci pravidlá odstrániť.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk