Zraniteľnosť migrantov smerujúcich do USA je zneužívaná pašerákmi na sociálnych sieťach

Jedným z typických aspektov migračnej krízy na hraniciach USA s Mexikom je zneužívanie zraniteľnej situácie, v ktorej sa migranti nachádzajú. Tento problém prehlbujú sociálne siete, na ktorých sa šíria zavádzajúce informácie o situácii na hraniciach, migračných zákonoch či podmienkach na vstup do USA.

Nedávna správa výskumnej iniciatívy Tech Transparency Project (TTP) poukazuje na zvýšenú zraniteľnosť nelegálnych migrantov. Tí na ceste za lepším životom z krajín strednej a Južnej Ameriky do USA čerpajú informácie primárne zo sociálnych sietí Facebook a Whatsapp.

Sociálne siete sú však plné chaotických a zavádzajúcich informácií. V dôsledku toho sa migranti často stávajú ľahkou obeťou pašerákov, násilností či sexuálneho zneužívania.

Facebook a Whatsapp ako (ne)bezpečný kompas za americkým snom?

Výskumníci iniciatívy TTP, ktorá je súčasťou americkej neziskovej organizácie Campaign for Accountability, sa rozprávali s približne dvesto migrantmi smerujúcimi do USA. Usilovali najmä o získanie dát o zdrojoch, z ktorých migranti získavajú informácie.

Najpoužívanejšími sociálnymi sieťami na plánovanie cesty boli medzi opýtanými Facebook a WhatsApp. 70 % opýtaných potvrdilo, že pravidelne získavajú informácie z Facebooku. Podľa nich sociálna sieť obsahuje informácie, ktoré odrážajú skúsenosti ľudí, ktorí sa už do USA dostali.

Po ústnej komunikácii bol Facebook druhou najčastejšou odpoveďou na otázku: „Akému zdroju najviac dôverujete?“ Migranti totiž vzájomne komunikujú a vymieňajú si tipy a odporúčania o online stránkach a účtoch, ktoré im majú pomôcť dostať sa do krajiny neobmedzených možností“.

Pašeráci zneužívajú zúfalstvo

Tím TTP preskúmal konkrétne účty a skupiny na sociálnych sieťach, ktoré sa spomínali v odpovediach migrantov. Následne analyzovali ich obsah. Našli pochybné ponuky pašerákov, v ktorých za poplatok ponúkali zabezpečenie prechodu do USA, nepravdivé tvrdenia o trase, zavádzajúce informácie o zákonoch atď.

Tieto ponuky sú nelegálne a väčšinou ide o podvody s cieľom vylákať peniaze bez toho, aby migrantom pomohli dostať sa na druhú stranu hranice. Na Facebooku je tento typ príspevkov zakázaný. Pracovníci spoločnosti ich však odstraňujú len po nahlásení a následnom overení.

Podľa prieskumu migranti vedia, že sa na platformách vyskytuje veľké množstvo zavádzajúcich informácií. Zúfalosť a nádej na lepší život ich však nútia riskovať a slepo veriť informáciám či človeku na platforme. Jeden z opýtaných povedal: „Verím ľuďom, aj tým, ktorí nás vedú cez hranice. Nemám v čo iné veriť.“

Neziskové organizácie, ktoré sa venujú migračnej kríze, sa svojou aktivitou na sociálnych sieťach snažia na zavádzajúce príspevky upozorňovať.

Úrad colnej a hraničnej ochrany USA v máji tohto roka spustil online reklamnú kampaň na sociálnych sieťach „Povedz nie kojotom“. Tá upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré predstavujú pašeráci pre migrantov.

Dôsledky zavádzajúcich informácií

Nástrahy sociálnych sietí zvyšujú nebezpečenstvo pri prechode cez hranice. Lákavé ponuky pašerákov na sociálnych sieťach môžu pre migrantov skončiť zle.

V lepších prípadoch prídu len“ o peniaze, v tých horších môžu byť pašerákmi zanechaní uprostred púšte na pospas osudu, či dokonca prísť o život. V tomto zmysle je dôležité, aby mali migranti prístup k spoľahlivým informáciám. Na základe nich by tak mohli robiť bezpečné a informované rozhodnutia.

Na sociálnych sieťach dominuje v rôznych príspevkoch predstava jednoduchosti prechodu hraníc. Údajne existujú miesta prechodu, kde úradníci púšťajú migrantov bez dokumentov či existujú výnimky pre tehotné ženy a rodiny s deťmi.

Taktiež prírodné a geografické podmienky sú na sociálnych sieťach opisované menej náročne ako v skutočnosti sú. To sa týka napríklad stavu riek, cez ktoré majú migranti prejsť.

Táto ilúzia má za následok prehĺbenie migračnej krízy. Podľa Úradu colnej a hraničnej ochrany USA sa len za tento jún pokúsilo cez hranicu prejsť viac ako 200-tisíc migrantov.

Masívny príval nelegálnych migrantov, najmä zo strednej Ameriky, tak vytvára na hranicu tlak, ktorý hraničné štáty ťažko zvládajú. Tlak je zvyšovaný aj novou, o niečo zhovievavejšou migračnou politikou.

V spojitosti so zavádzajúcimi informáciami v online komunitách migrantov sa môže migračná kríza ešte viac prehĺbiť. Spolu s ňou sa môžu zhoršiť aj iné problémy USA. Nimi sú napríklad kriminalita, pašovanie drog, obchod s ľuďmi či sexuálne obťažovanie.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/