České predsedníctvo v Rade EÚ avizuje zmiernenie strategickej závislosti

Práca Českej republiky na programe predsedníctva v Rade EÚ sa začala ešte v roku 2021, ruská invázia na Ukrajinu však zásadným spôsobom zmenila situáciu. O aktuálnych prioritách predsedníctva sa dozviete v našom podcaste.

Práca Českej republiky na programe predsedníctva v Rade EÚ sa začala ešte v roku 2021, ruská invázia na Ukrajinu však zásadným spôsobom zmenila situáciu. V znení aktuálnych priorít predsedníctva preto nájdeme riešenie migračnej krízy, povojnovú obnovu Ukrajiny či energetickú bezpečnosť.

Predsedníctvo sa okrem toho plánuje zameriavať na otázky kybernetickej bezpečnosti či ekonomickej odolnosti a odstraňovania strategickej závislosti EÚ na nespoľahlivých dodávateľoch. V neposlednom rade chce české predsedníctvo upriamiť pozornosť na budovanie odolnosti demokratických inštitúcií.

Prečo je podpora Ukrajiny v boji s ruským agresorom pre EÚ kľúčová? Ako môže vyzerať budovanie strategickej odolnosti v oblasti energií a ako jej môže pomôcť Európska zelená dohoda? Aké výzvy vníma české predsedníctvo v oblasti hybridného pôsobenia? Na akých úrovniach sa predpokladá spolupráca medzi EÚ a NATO? Čo môže EÚ urobiť pre zlepšenie svojej strategickej komunikácie a zamedzenie ruskej alebo čínskej propagande na úrovni členských štátov?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová so senior analytikom European Values Center for Security Policy Dávidom Stulíkom.

Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/