Zoznamovacia aplikácia Tinder: nebezpečné správanie by mali obmedziť nové opatrenia

V zoznamovacej aplikácii Tinder môže používateľ naraziť, okrem ľudí hľadajúcich lásku, na rôzne formy nebezpečenstva. Preto pod vedením prvej ženskej výkonnej riaditeľky Tinder zavádza funkcie a opatrenia, ktoré by mali zvýšiť bezpečnosť používania platformy.

Obrázok: Pixabay

Aplikácia Tinder už desať rokov dominuje svetu online zoznamovania. Aktuálne deklaruje vyše 500 miliónov stiahnutí, dostupnosť v 190 krajinách a vo viac ako 40 svetových jazykoch. Mesačne aplikácia 75 miliónov aktívnych používateľov.

Temná stránka Tinderu

Atraktivitu Tinderu zvyšuje najmä jeho užívateľská jednoduchosť. Existujú však obavy, že sa aplikácia môže stať platformou, na ktorej človek so zlým úmyslom nájde svoju obeť.

Urobiť zoznamovanie v online priestore bezpečnejším je preto cieľom, na ktorom podľa novej výkonnej riaditeľky Renate Nyborgovej musí Tinder neustále pracovať. 

Populárna aplikácia má aj svoju temnú stránku. Tinder totiž priťahuje sexuálnych predátorov, finančných podvodníkov či iné osoby, ktoré predstavujú hrozbu pre spoločnosť. Za dekádu svojej existencie je Tinder spájaný s veľkým množstvom prípadov obťažovania, prenasledovania, sexuálnych útokov či vrážd.

Tieto prípady slúžia nielen ako varovania pre používateľov aplikácie, že opatrnosti vo svete online zoznamovania nie je nikdy dosť, ale aj ako dôvody na zlepšenie bezpečnosti aplikácie.

Platforma na tieto hrozby zareagovala zavedením niekoľkých bezpečnostných funkcií v priebehu posledných dvoch rokov.

Zoznamovanie musí byť bezpečné

Jednou z nových funkcií je napríklad rozpoznávanie škodlivých správ. Odosielateľa sa pred odoslaním správy aplikácia opýta: „Ste si istý?“. Táto funkcia podľa dát firmy Match Group, ktorá Tinder vlastní, donútila odosielateľov zamyslieť sa nad obsahom a zredukovala tak nevhodné správy o 10 %.

Ak používateľ dostane správu so škodlivým obsahom, aplikácia sa opýta: „Obťažuje Vás to?“. Táto otázka podľa Tinderu spôsobila takmer 50 % nárast v počte ľudí, ktorí problémové komunikácie nahlásili. V slovenskej verzii Tinderu tieto funkcie momentálne nie sú dostupné.

V marci tohto roku v americkej verzii Tinderu v spolupráci s neziskovou organizáciou Garbo pribudla možnosť využiť online platformu na vyhľadávanie a získavanie verejne dostupných informácií o predchádzajúcom násilnom správaní človeka, s ktorým používateľ vytvoril zhodu na Tinderi.

Môže ísť o informácie „o zatknutiach, odsúdeniach a záznamoch v registroch sexuálnych delikventov“, ktoré pochádzajú zo systému trestného súdnictva. Zoznamovacia aplikácia ponúka prvé dve vyhľadávania zadarmo a následne každé ďalšie za 2,5 dolára.

Na slovenskom Tinderi funguje bezpečnostné opatrenie na overenie totožnosti prostredníctvom fotografie. Slovenský používateľ môže tiež zrušiť zhodu, nahlásiť profil a prečítať si tipy na bezpečné zoznamovanie sa.

Aká je budúcnosť Tinderu pod vedením prvej ženskej výkonnej riaditeľky?

V septembri minulého roka sa Renate Nyborgová stala prvou ženskou výkonnou riaditeľkou Tinderu. Avizovala, že plánuje získať vyšší počet platiacich užívateľov, prispôsobiť Tinder každej krajine, v ktorej je aplikácia dostupná, no najmä má v úmysle zlepšiť používateľskú skúsenosť pre ženy.

Zasadila sa preto za zvýšenie počtu žien pracujúcich vo firme. Napríklad v produktovom tíme sa počet žien od jej nástupu do funkcie zvýšil o 30 %.

Nyborgová tiež tvrdí, že chce lepšie porozumieť ženám, prečo opúšťajú Tinder, analyzovať ich negatívne skúsenosti s aplikáciou, vypočuť ich obavy a vytvoriť tak nové prémiové funkcie, ktoré zvýšia počet používateliek a zároveň im pomôžu „nájsť zmysluplné spojenia podľa ich predstáv“.

Dôveryhodnosť a bezpečnosť aplikácie „musí byť v samotnom srdci poslania spoločnosti,“ povedala Nyborgová nedávno pre BBC News. Jej víziou na nasledujúcu dekádu je urobiť z Tinderu „globálne zmýšľajúce miesto, kde sa budú tvoriť významné ľudské spojenia“.  Zároveň chce dať Tinderu „ľudskejšiu tvár“.

V júli tohto roku Tinder preto oznámil partnerstvo s britskou mimovládnou organizáciou No More, ktorá vedie kampaň na zastavenie domáceho násilia a sexuálneho obťažovania. 

Výkonná riaditeľka organizácie No More Pamela Zaballaová pre BBC News zdôraznila, že „je dôležité, aby Tinder vzdelával svojich používateľov, a nielen aby ich varoval pred zlým správaním” na platforme. Podľa nej by „bezpečnosť vo všeobecnosti mala byť top prioritou pre Tinder“.

Táto spolupráca má priniesť zvýšenie bezpečnosti aplikácie, a to v podobe školenia zamestnancov Tinderu a tvorby programov na vzdelávanie používateľov o bezpečnom zoznamovaní sa prostredníctvom platformy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/