Vitajte pri čítaní 115. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Od nacistov k satanistom. Ako sa menili kremeľské dezinformácie o Ukrajine?
Ruská propaganda sa dlhodobo snaží predovšetkým u svojich obyvateľov vytvoriť dojem, že bojujú proti zlu v podobe nacizmu na Ukrajine. Výskumníci z Geopolitical Monitor však odpozorovali zmenu kremeľskej rétoriky. Na začiatku RIA Novosti používala základné označenie „nacizmus“, ktoré sa neskôr transformovalo na pomenovanie „neonacizmus“. Médium Vesti zase označilo ukrajinský nacizmus za zmes pohanstva (v zmysle okultizmu) a satanizmu. Viac v článku.
Čo odhaľuje prípad Roe v. Wade o slabinách digitálneho súkromia
Hneď po tom, čo sa na verejnosť dostali správy o plánovanom rozhodnutí Najvyššieho súdu zrušiť rozsudok Roe v. Wade, začal reportér Joseph Cox z mediálnej spoločnosti Vice skúmať bezpečnosť dát neziskovej organizácie Planned Parenthood. Tá poskytuje služby spojené s reprodukčným zdravím, vrátane interrupcie. Reportérovi sa podarilo za približne $160 odkúpiť balík dát, ktorý obsahoval informácie o návštevníkoch viac ako 600 pobočiek Planned Parenthood po celej krajine. Údaje hovorili o tom, odkiaľ ľudia pochádzajú, ako dlho sa na klinikách zdržali a kam išli potom. Viac v článku.
Nový Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií zmeny pravdepodobne neprinesie
Medzi signatárov nového Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií sa zaradili giganti ako napríklad Google, TikTok či Meta (pod ktorú spadá Facebook, Instagram a WhatsApp), no aj viacero menších spoločností ako Clubhouse či Vimeo. Napriek tomu, ako perspektívne kódex pôsobí, viacero spravodajských webov či organizácií spochybnilo jeho účinnosť v praxi. Každá zo signatárskych firiem si totiž mohla vybrať, ktorou časťou pravidiel a opatrení bude viazaná. Výsledkom bolo, že väčšina veľkých hráčov odmietla prijať záväzky v oblasti „user empowerment“, teda pri posilnení práv používateľov. Viac v článku.
Technologické firmy začínajú zaostávať v boji proti ruskej propagande
Po vypuknutí ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu sa na globálnom Západe zdvihla neobyčajná vlna solidarity a ochoty pomôcť národu, ktorý sa bráni agresorovi. Technologickí giganti prisľúbili Kyjevu asistenciu. Svoje sľuby začali napĺňať intenzívnejším monitorovaním obsahu či mazaním príspevkov a účtov glorifikujúcich vojenské ťaženie Vladimira Putina. Takmer po polroku od začiatku ruskej invázie sa však zdá, že niektoré z firiem od svojho počiatočného nadšenia upúšťajú. Viac v článku.
Americká kresťanská krajná pravica je útočiskom pre konšpirácie
Kresťanská krajná pravica v USA je ľahkým terčom pre dezinformátorov. Štatistiky z posledných rokov ukazujú, že veľká časť konzervatívnych veriacich je náchylnejšia k uvereniu konšpiračným teóriám a dezinformáciám. Približne 60 % belošských príslušníkov protestantskej cirkvi v USA verí, že prezidentské voľby 2020 boli sfalšované. Podľa ich slov je skutočným víťazom Donald Trump. Jedným z príkladov nebezpečenstva, ktoré tieto dezinformácie so sebou priniesli, je aj útok na Kapitol – sídlo amerického Kongresu. Viac v článku.
Informácie sú vo vojne kľúčové. Putinov plán však zlyháva
Vojenské informačné operácie zahŕňajú celý rad aktivít viažucich technické spôsobilosti, ale aj psychologické operácie či prácu s verejnou mienkou. Dôležité je tiež spravodajstvo, ktoré umožňuje získavanie informácií o protivníkovi a prostredí. Výnimkou nie je ani dlhodobá príprava informačného prostredia v podaní Ruska.
Čo je informačná vojna a elektronický boj? Aké sú ciele informačných operácií? Ako prebieha informačné pôsobenie voči vlastnému obyvateľstvu či vojakom a prečo je dôležité? Ako vyzerá informačná vojna na Ukrajine? Ako pôsobia účastníci konfliktu na tretie strany?
Na otázky v novej epizóde odpovedá generál vo výslužbe Pavel Macko.
Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.
Krátko z domova a zo sveta
- Súdny dvor EÚ rozhodol o tom, že vysielanie francúzskej verzie RT bude v Európe naďalej zablokované. Rusko sa vyhráža tým, že proti európskym médiám zakročí rovnako.
- Britský bloger bol zaradený na sankčný zoznam Veľkej Británie kvôli pro-kremeľskému obsahu svojich blogov. Britské ministerstvo zahraničia mu zmrazilo majetok.
- V Číne pôsobí tzv. Great Translation Movement – ľudia, ktorí prekladajú komentáre na sociálnych sieťach z čínštiny do svetových jazykov. Snažia sa tak poukázať na propagandu čínskej vlády.
- Meta hlási 36-percentný pokles zisku. Spoločnosť pripísala svoje finančné výsledky nižšiemu dopytu po digitálnej reklame a širšej ekonomickej neistote.
- Po znepokojujúcich odhaleniach o zneužívaní sledovacieho softvéru Pegasus podstúpili analýzy telefónov aj členovia Európskeho parlamentu. Softvér bol identifikovaný v telefóne gréckeho lídra opozície Nikosa Androulakisa.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!