DISINFO REPORT – 77. týždeň

Vitajte pri čítaní šesťdesiateho tretieho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Falošný dátum na balení vakcíny. Nejde o prvý ani posledný prípad úpravy fotografie za účelom šírenia dezinformácií

Na sociálnej sieti Twitter sa šíri digitálne upravená fotografia balenia vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorá údajne „dokazuje“, že vakcína bola vyrobená už v roku 2018. Účelom šírenia danej fotografie je, ako inak, spochybniť existenciu pandémie. Viac v článku

Aktivisti umiestnili pred sídlo Facebooku vaky na mŕtvoly. Že dezinformácie na sociálnych sieťach zabíjajú, tvrdí aj prezident Biden

V priebehu minulého týždňa sa vo Washingtone konala demonštrácia. Aktivisti žiadali Facebook, aby podnikol ráznejšie opatrenia proti dezinformáciám, ktoré sa na sociálnej sieti šíria. Pred vstup do budovy umiestnili vaky na mŕtvoly s nápisom „disinfo kills“ („dezinformácie zabíjajú“). Viac v článku.

Biden obvinil Rusko z pokusov ovplyvniť voľby do Kongresu v roku 2022. Hovorí o narúšaní suverenity

Americký prezident Joe Biden vo svojom prejave prehovoril o snahe Ruska ovplyvniť budúcoročné voľby do Kongresu prostredníctvom šírenia dezinformácií. Taktiež varoval pred kybernetickými útokmi, ktoré by mohli skončiť „skutočnou vojnou“. Rusko a Čínu zároveň označil za veľkých konkurentov pre USA. Viac v článku.

Konšpirátorka vyšetrovaná z podnecovania k vražde. Lekárov prirovnala k nacistom obeseným v Norimberskom procese

Azda najznámejšia antivaxerka vo Veľkej Británii čelí policajnému vyšetrovaniu. Jej syn vyzýva k jej riadnemu stíhaniu. Obáva sa, že už jej niet inej pomoci. Viac v článku.

Olympijská mapa: Ruské veľvyslanectvo považuje otázku vlastníctva Krymu za definitívne uzavretú. Svet našťastie nie

Ruské veľvyslanectvo v Tokiu vyjadrilo nespokojnosť s Olympijskou mapou, na ktorej Krym patrí Ukrajine. Vyzvalo Medzinárodný olympijský výbor a organizačný výbor olympijských hier, aby mapu upravili tak, aby bola v súlade „s právnou a objektívnou realitou“. Viac v článku.

USA zaznamenali kyberútoky z Ruska a Číny. Ich reakcia je však v oboch prípadoch odlišná

Minuloročné kyberútoky zostrojené ruskou stranou vyvolali silnú reakciu USA v podobe sankcií voči konkrétnym osobám. Minulotýždňová odpoveď americkej administratívy na čínske kyberútoky je však oveľa miernejšia. Prečo Washington reaguje na tieto udalosti odlišne? Dozviete sa v článku.

[mailmunch-form id=“1063580″]

Krátko z domova a zo sveta

  • Európska komisia informuje o pokrokoch v rámci Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií. Úspechy komisia zaznamenala najmä v oblasti boja proti dezinformáciám o koronavíruse. Online platformy podľa najnovšieho monitoringu prijímajú nové opatrenia a vyzývajú ďalších technologických gigantov, aby sa ku Kódexu pridali tiež a zvýšili tak jeho dosah a účinnosť. 
  • Protrumpovskú sociálnu sieť Gettr, ktorá bola spustená ako alternatíva k Twitteru a Facebooku, zaplavila vlna teroristickej propagandy skupín ako ISIS. Nešíri sa iba náborová propaganda, ale aj videá, ktoré priamo ukazujú praktiky teroristických skupín, vrátane nahrávok mučení a stínania hláv. Tieto videá sa naďalej šíria najmä vďaka zneužívaniu politiky „slobody prejavu,“ ktorou sa platforma vymedzuje voči iným sociálnym sieťam.
  • Thajsko zakročilo proti šíreniu fake news, ktoré podkopávajú vládne snahy v boji proti pandémii. Nová vyhláška dovoľuje regulovať a blokovať individuálne IP adresy šíriace dezinformácie. Od médií ale prichádza kritika a upozorňujú na obmedzovanie slobody prejavu. Vláda sa bráni a trvá na tom, že ide čisto o reguláciu nepravdivých informácií a nie slobody prejavu.
  • Politická kríza v Tunisku so sebou prináša aj veľké množstvo propagandistických tweetov, ktoré majú šíriť hlavne účty zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Tieto tweety obhajujú nedemokratické kroky tuniského prezidenta. Jedným z najvplyvnejších je účet Monthera al-Shaykeho, ktorý rozširoval dezinformácie aj po vražde novinára Khashoggiho. 
  • Ministerstvo vnútra stoplo dotácie pre časopis Svedectvo, ktorý dlhodobo obhajoval kotlebovcov a spájal celoplošné testovanie s „diabolskou“ symbolikou troch šestiek. Skresalo aj celkový príspevok na chod združenia, ktorého členmi sú aj expolitici Eva Zelenayová a Rafael Rafaj.
  • V uplynulých dňoch sa začal šíriť hoax, ktorý tvrdí, že vo Veľkej Británii tvoria zaočkovaní až 60 percent ľudí hospitalizovaných na koronavírus. Keďže tento hoax prenikol aj do slovenského informačného priestoru, vyvracia ho tiež slovenská polícia na svojom facebookovom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk