DISINFO REPORT – 76. týždeň

Vitajte pri čítaní šesťdesiateho tretieho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Po diskusii o prokremeľskej propagande nie je pohoršený Chmelár žiadnym prekvapením

Chmelárove snahy o polarizáciu spoločnosti v statusoch na Facebooku pokračujú. Tentokrát sa pustil do diskusnej relácie Silná zostava, ktorá neprebehla podľa jeho predstáv. Rade pre vysielanie a retransmisiu adresoval otvorený list, v ktorom ostro útočil na reláciu. Čo však Chmelárovi prekážalo? Dozviete sa v článku

Naratívy podkopávajúce dôveru v inštitúcie prispievajú k nepokojom v Juhoafrickej republike

Nepokoje v uliciach Juhoafrickej republiky, ktoré vypukli po uväznení bývalého prezidenta Jacoba Zumu, sú eskalované šírením dezinformácií a fake news. Sociálnymi sieťami kolujú klamstvá, ktoré destabilizujú bezpečnostnú situáciu v krajine a oslabujú dôveru verejnosti k štátnym inštitúciám. Viac v článku.

Nová kniha odhaľuje „škaredú pravdu“ o škandáloch Facebooku a ruskom zasahovaní do volieb

Kniha An Ugly Truth, ktorá len nedávno vstúpila do predaja, sleduje škandály spojené s Facebookom za posledných päť rokov. Na pozadí udalostí ruského zasahovania do amerických volieb v roku 2016 opisuje podrobnosti z vyšetrovania. Viac v článku.

„Zobrali ľuďom referendum”, píše Blaha a až nápadne pripomína Trumpa

Poslanec Ľuboš Blaha uverejnil ďalší status, v ktorom pozýva na protivládny protest. Ako dôvod uvádza nerešpektovanie ústavy súčasnou koalíciou a opäť kritizuje činnosť prezidentky Zuzany Čaputovej. Navyše sa znova snaží ohýbať realitu a šíriť nepravdivé a nepodložené informácie ohľadom navrhovaného referenda, protipandemických opatrení či prieskumov politických preferencií. Viac v článku.

Putin ako „správca” ruského internetu: čo by znamenala izolácia ruskej siete pre medzinárodnú bezpečnosť

Ruská federácia vníma internet predovšetkým ako bojisko informačnej vojny v kontexte prebiehajúcej konfrontácie so Západom. Otvorenosť internetu je podľa Putina bezpečnostnou hrozbou, ktorej venuje náležitú pozornosť. Izolácia ruskej siete od globálneho webu je jednou z posledných stratégií Kremľa. Viac v článku.

Výsledky moldavských volieb sa stali témou aj pre Hlavný denník

Víťazstvo proeurópskej strany v moldavských predčasných voľbách otvorilo priestor pre špekulácie a konšpirácie týkajúce sa financovania kampane, ako aj budúcnosti krajiny. Dezinformačný portál Hlavný denník zverejnil komentár, podľa ktorého kampaň strany pochádzala zo Západu a Moldavsko môže byť „absorbované“ Rumunskom. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • YouTube odstránil niekoľko videí z kanálu brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, v ktorých šíril dezinformácie spojené s pandémiou COVID-19. Opakovane pretláčal nepravdivé a zavádzajúce informácie o vládnych opatreniach, očkovaní aj samotnom víruse. Spochybnil tiež účinnosť rúšok a respirátorov a odporúčal ochorenie liečiť pomocou prírodných čajov.
  • Rakúsky najvyšší súd požiadal Súdny dvor Európskej únie o vysvetlenie zákonnosti spôsobu, akým spoločnosť Facebook spracováva osobné údaje svojich používateľov. K tomuto kroku ho viedla žaloba podaná aktivistom Maxom Schremsom. Súdny dvor teraz zaháji šetrenie, ktorého výsledok určí, či Facebook rešpektoval európsky režim ochrany dát platný od roku 2018.
  • Medzi rokmi 2016 a 2021 bolo špionážnym programom Pegasus sledovaných minimálne 180 novinárov v 20 krajinách. V Maďarsku mal byť nasadený na kritikov prezidenta Viktora Orbána. Asociácia európskych novinárov (AEJ) vyzvala v otvorenom liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej na okamžitý zákaz sledovacieho softvéru Pegasus od izraelskej spoločnosti NSO v EÚ. 
  • Európska únia, Veľká Británia a Spojené štáty obvinili Čínu z masívneho kybernetického útoku zameraného na Microsoft Exchange Server, ktorý tento rok postihol viac ako štvrť milióna serverov po celom svete. Za posledné roky sa čínske kyberútoky na USA zintenzívnili a nabrali na sofistikovanosti. Čína sa tak pomaly transformuje v najväčšiu kyberhrozbu pre Spojené štáty.
  • Juhokórejská vláda využíva pri potláčaní dezinformácií a konšpiračných teórií o modernej histórií svojej krajiny stále represívnejšie politické prostriedky. Niektorí odborníci hovoria o postupnom vytváraní juhokórejského ekvivalentu európskych zákonov proti popieraniu holokaustu, iní zase o obmedzovaní slobody slova.
  • Českej lekárke hrozí 8 rokov väzenia za šírenie poplašnej správy. Vakcíny proti koronavírusu označila za „očkovací holokaust” a dlhodobo o nich šírila nepravdivé a zavádzajúce informácie. Lekárka patrí medzi 50 najväčších konšpirátorov na českej scéne a šíri tiež výmysly o sektách, satanistoch a Donaldovi Trumpovi, ktoré nápadne pripomínajú tie, ktoré pretláča známe konšpiračné hnutie QAnon.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk