DISINFO REPORT – 100. týždeň

Vitajte pri čítaní 100. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Vojna na Ukrajine a boj v online priestore

Na sociálnych sieťach sa objavuje množstvo virálnych príspevkov z rôznych miest Ukrajiny. Pre niektorých sa poskytovanie správ stalo doplnkovým bojom spolu s ukrajinskou armádou na frontových líniách. Obrázky a informácie sa rýchlo šíria na Instagrame, Facebooku, Telegrame aj TikToku. Zdieľanie správ z vojnových oblastí na sociálnych sieťach pomáha Ukrajine vytvoriť reálny obraz krajiny vo vojne, zatiaľ čo Rusko zaujalo postoj nemilosrdného agresora. Tento dojem posilňuje aj globálne odsúdenie a sankcie. Viac v článku.

Facebook svojim užívateľom odporúča dezinformácie o klimatickej kríze

Pre potreby štúdie vytvorili výskumníci profily dvoch používateľov – klimaskeptickej „Jane“ a „Johna“ sledujúceho len overené vedecké zdroje. Pomocou účtu Jane „lajkli“ facebookovú stránku, ktorá pravidelne zverejňuje konšpiračné teórie a dezinformácie o klimatickej kríze. Onedlho sa začali Jane zobrazovať príspevky, ktoré popierali ľudský vplyv na zmenu klímy a globálne otepľovanie označovali za „hoax“. V priebehu ďalších dvoch mesiacov platforma odporučila Jane ešte viac škodlivého obsahu. Viac v článku.

Influenceri ako nástroj čínskej propagandy

Čína potichu vybudovala sieť influencerov, ktorí pomáhajú šíriť pozitívne naratívy o Číne na Západe, spochybňujú kritiku čínskych politík a nekriticky preberajú stanoviská Pekingu k medzinárodným záležitostiam ako je napríklad aj ruská vojna na Ukrajine. Spoločnosť Miburo, ktorá analyzuje zahraničné dezinformačné operácie, identifikovala minimálne 200 influencerov, ktorí majú prepojenie na čínsku vládu alebo jej štátne médiá. Títo influenceri pôsobia v približne 40 jazykoch a ako platformu využvajú Facebook, Instagram, Twitter, YouTube a TikTok. Viac v článku.

Bádateľ naďalej dezinformuje o vakcínach proti Covid-19

Portál Bádateľ zverejnil 30. marca 2022 dezinformujúci článok s názvom „Masaker covidových vakcín: 68 000 % nárast mŕtvic, 44 000 % nárast infarktov“. Údajne „šokujúce zistenia“ Bádateľa sú však založené na nesprávnej interpretácií dát. Hlavným cieľom článku je vzbudiť u čitateľov strach a odradiť ich od prípadného očkovania proti Covid-19.Viac v článku.

Európska únia plánuje dopomôcť zdravej konkurencii na digitálnom trhu

Zákon o digitálnych trhoch by mal zabezpečiť, aby veľké digitálne spoločnosti nemohli zneužívať svoje postavenie na trhu. Ide teda o to, aby sa vyrovnali sily konkurenčných platforiem, čo legislatíva ošetruje rôznymi zmenami v praxi. Spolu so zákonom o digitálnych službách (Digital Services Act, DSA) pravdepodobne poupravia spôsob regulácie digitálneho priestoru v EÚ. O ich zavedení do praxe sa rokuje už od roku 2020. Viac v článku.

Najväčší zmysel má vyvracať virálne dezinformácie

Dôležitou úlohou v boji s dezinformáciami je fact-checking. Čo je to fact-checking a ako prebieha? Akú úlohu vo fact-checkingu na Facebooku zohráva agentúra AFP? Podľa čoho sa fact-checker rozhoduje, ktorej informácii sa bude venovať? A ako môžu v dnešnej dobe ľudia zistiť, ktorá informácia je pravdivá? Na otázky v novej epizóde odpovedá fact-checker AFP Robert Barca.

Krátko z domova a zo sveta

  • Experti Inštitútu pre strategický dialóg (ISD) identifikovali 10 proputinovských verejných skupín, ktoré sa pýšia menami ako Vladimir Putin – vodca slobodného sveta. Milióny ľudí si pozreli príspevky, ktoré vykresľovali prezidenta Vladimira Putina ako usmievavého, benevolentného a mierumilovného človeka.
  • Ruskí hackeri sa pokúsili zaútočiť na ukrajinskú energetickú spoločnosť. Útok na nemenovanú energetickú spoločnosť podľa ukrajinskej vlády zlyhal.
  • AirTags od spoločnosti Apple sú niektorými používané na prenasledovanie a obťažovanie žien. Zariadenie si ženy nachádzajú ukryté v autách alebo taškách. 
  • Elon Musk sa stal najväčším akcionárom Twitteru. Očakáva sa, že pravdepodobne bude lobovať za laxnejšiu reguláciu obsahu, čo môže zvýšíť množstvo šíriacich sa dezinformácií na platforme. 
  • Platforma TikTok vytvorila alternatívny vesmír len pre Rusko. Ruských používateľov odrezal od vonkajšieho sveta a umožnil šírenie ruskej štátnej propagandy.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk