Konšpirátorka vyšetrovaná z podnecovania k vražde. Lekárov prirovnala k nacistom obeseným v Norimberskom procese

Azda najznámejšia antivaxerka vo Veľkej Británii čelí policajnému vyšetrovaniu. Jej syn vyzýva k jej riadnemu stíhaniu. Obáva sa, že už jej niet inej pomoci.

Metropolitná polícia spustila vyšetrovanie bývalej zdravotnej sestry Kate Shemirani kvôli jej prejavu. Na londýnskom proteste antivaxerov prirovnala lekárov britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) k nacistom.

„V Norimberskom procese boli lekári a zdravotné sestry postavení pred súd a obesení,“ suverénne vyhlásila pred niekoľkotisícovým davom protestujúcich, ktorí ju odmenili hlučným potleskom.

Shemirani, jedna z popredných tvárí antivaxerského hnutia Veľkej Británie, opakovane prirovnáva protipandemické opatrenia k holokaustu a vakcíny vykresľuje ako jedovatú látku, ktorá navždy zmení DNA.

Video z protestu, v hlavnej úlohe s bývalou zdravotnou sestrou, si vyslúžilo hromadné zdieľanie na sociálnych sieťach. Odpoveďou na jej posolstvo bola aj vlna podpory britskej NHS pod #gotyourbackNHS, v preklade „kryjem ti chrbát, NHS“.

Podnet na políciu podal starosta Londýna

Trisha Greenhalgh, medzinárodne uznávaná britská profesorka zdravotnej starostlivosti, sa na Twitteri obrátila priamo na starostu Londýna Sadiqa Khana: „Niektorí z nás chcú nahlásiť túto osobu programu Prevencia radikálneho extrémizmu. Mohli by ste nám poskytnúť kontakt na oddelenie Trafalgarského námestia?“

Starosta Londýna reagoval slovami: „Toto je absolútne otrasné a predložil som to priamo Metropolitnej polícii.“

Znepokojujúci prejav komentoval aj britský premiér Boris Johnson prostredníctvom svojho hovorcu: „Pán premiér takéto komentáre absolútne odsudzuje. Lekári a zdravotné sestry skutočne odviedli počas tejto pandémie hrdinskú prácu, v ktorej naďalej pokračujú. Akékoľvek zastrašovanie nie je akceptovateľné a je úlohou polície prijímať v tejto veci rozhodnutia.“

Vakcíny, 5G sieť, QAnon aj Soros

Kate Shemirani bola v júni vyradená z registra zdravotných sestier po tom, ako opakovane šírila dezinformácie o ochorení Covid-19, vakcínach a 5G sieti. Bývalá zdravotná sestra je taktiež známa svojimi verejnými prejavmi o konšpiráciách ako sú Výbor 300 a QAnon.

Výbor 300 je viac ako storočie stará teória o tristočlennej skupine ľudí riadiacich všetky vlády sveta. Prívrženci amerického hnutia QAnon veria, že niektorí členovia Demokratickej strany sú pedofili uctievajúci satana, ktorí riadia celosvetový obchod s deťmi.

Pred tým, ako bola Kate Shemirani vylúčená z registra zdravotných sestier čelila rozhodnutiu Rady pre ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu, na základe ktorého jej bol pozastavený výkon zdravotnej sestry na 18 mesiacov. Trest využila na podporu svojich konšpirácií o skupine globalistov, ktorí využívajú pandémiu na kontrolu más ako súčasť tzv. nového svetového poriadku.

Nie je prekvapením, že v jej konšpiráciách mal stále miesto aj George Soros. A to najmä v období, keď prebiehali protesty Black Lives Matter, v rámci ktorých dominovala požiadavka na zrušenie financovania polície. Shemirani bola presvedčená o tom, že protesty boli financované Sorosom, ktorý sa chce zbaviť polície, rovnako ako to spravil Hitler, ktorý ju nahradil hnedými košeľami.

Syn vyzýva k jej stíhaniu

Zástupcovia zdravotníkov aj členovia rodiny Kate Shemirani na ňu opakovane apelovali, aby prestala šíriť nebezpečné teórie, kým si niekto neublíži.

Sebastian Shemirani, syn vyšetrovanej konšpirátorky, po zhromaždení verejne vyzval, aby bola stíhaná podľa platnej legislatívy. „Je len otázkou času, kedy sa niekto začne riadiť jej radami, objasnil v rozhovore pre BBC Radio 4 Today. „Už jej niet pomoci, nedá sa s ňou rozprávať. Myslí si, že je pomazaná Bohom alebo inou vyššou mocou,“ dodal Shemirani.

Popularita Kate Shemirani výrazne stúpla príchodom pandémie Covid-19 a svojimi konšpiráciami dokázala spojiť extrémistov z pravého aj ľavého kraja politického spektra. „Môj otec je z Iránu. Všetky jej deti sú zmiešanej rasy a ona je tam vonku s podporou ľudí, ktorí si myslia, že by som nemal existovať,“ vysvetľuje svoje znepokojenie Sebastian.

Príbeh rodiny Shemirani je príkladom toho, ako polarizácia dnešnej spoločnosti, posilnená vplyvom dezinformácií, rozkladá vzájomné vzťahy. Podľa slov Anne Applebaumovej, „ľudia už nemajú rozdielne názory. Majú rozdielne fakty.“

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk