Juhoafrická republika čelí nepokojom. Prispievajú k nim naratívy podkopávajúce dôveru v inštitúcie

Juhoafrická republika aktuálne čelí prebiehajúcim nepokojom. Uväznený bol bývalý prezident Jacob Zuma. Nepokojne sú eskalované šírením dezinformácií a fake news. Sociálnymi sieťami kolujú klamstvá, ktoré destabilizujú bezpečnostnú situáciu v krajine a oslabujú dôveru verejnosti k štátnym inštitúciám.

Obrázok: Pixabay.

Juhoafrická republika bola riadená vládou Jacoba Zumu v rokoch 2009-2018. Obdobie jeho úradovania bolo poznačené mnohými závažnými korupčnými kauzami. Kvôli nim musel po nátlaku verejnosti a svojej strany, Afrického Národného Kongresu (ANC), odstúpiť z funkcie. Za jeho nasledovníka bol v roku 2018 zvolený ďalší člen strany ANC, súčasný prezident Cyril Ramaphosa.

V rámci ANC sa počas Zumovej administratívy vytvorila frakcia podporujúca Zumov plán Radikálnej ekonomickej transformácie (RET). RET a jej priaznivci by sa na prvý pohľad mohli zdať ako legitímne sociálne hnutie. Údajne za ním však stoja rôzne záujmové skupiny s prepojením na štruktúry organizovaného zločinu, ktoré počas Zumovej vlády beztrestne parazitovali na štátnej ekonomike.

15 mesiacov za pohŕdanie súdom

Zvolením nového prezidenta a uväznením Zumu sa tieto skupiny začínajú obávať toho, že ponesú za svoje zločiny trestnú zodpovednosť. A to ich vyprovokovalo k akcii. Zuma bol 29. júna odsúdený na 15 mesiacov väzenia za pohŕdanie súdom, kvôli tomu, že vo februári odmietol vypovedať pri vyšetrovaní korupcie z obdobia jeho úradovania. Po vynesení rozsudku sa okolo jeho domu v Nkandla zhromaždilo niekoľko stoviek jeho podporovateľov. Po niekoľkých dňoch skrývania sa 7. júla Zuma rozhodol vydať do rúk polície.

O dva dni neskôr, na znak protestu, maskovaní ozbrojenci uniesli niekoľko nákladných áut, ktorými zatarasili mýtnu bránu v meste Mooi River. Tá je najdôležitejšou dopravnou tepnou krajiny. Tento čin odštartoval násilné pouličné nepokoje a rabovanie, ktoré si už vyžiadali takmer 300 obetí a enormné škody na majetku a ekonomike.  

Najrozšírenejšie Zumove dezinformácie

Zuma už počas svojho skrývania v Nkandla začal šíriť v médiách príbeh o politických hrách, ktorých súčasťou má byť aj tzv. Zondova komisia, vytvorená za účelom vyšetrovania korupčných káuz bývalého prezidenta. Podľa Zumu sa jej predseda Raymond Zondo spriahol so súčasným prezidentom Ramaphosom, a Zumu chcú uväzniť kvôli jeho názorom.

Tento naratív samozrejme prebrali aj jeho podporovatelia, ktorí ho začali šíriť sociálnymi sieťami. Cieľom týchto tvrdení je podkopanie autority úradujúceho prezidenta a spochybnenie nezávislosti ústavného súdu, ktorý v Zumových kauzách rozhoduje.

Ďalšou silne rezonujúcou zámienkou pre vyvolávanie nepokojov bola fotografia, ktorá začala internetom kolovať deň po Zumovom zadržaní. Na fotografii je Zuma v oranžovej väzenskej rovnošate spolu s ostatnými väzňami. 

Zuma spolu so svojím právnikom už pred zadržaním zdôrazňoval to, že vo vysokom veku (79 rokov) pre neho môže byť pobyt vo väzení počas pandémie trestom smrti. Napriek tomu, že fotografia je zjavný podvrh a Zuma bol pred jeho uväznením štandardne prevezený do dvojtýždňovej karantény, rozpútala na sociálnych sieťach silné ohlasy.

Zuma často prirovnáva vyšetrovanie korupčných káuz k politickým a rasovým represiám z obdobia apartheidu. Bývalý prezident dokonca prehlásil, že je s ním zaobchádzané horšie ako v čase, keď bol za predošlého režimu uväznený na ostrove Rubben. 

Je to však práve Zuma a jeho podporovatelia na sociálnych sieťach, ktorí v krajine vyvolávajú konflikty na etno-nacionalistickej a rasovej línii. Príkladom môže byť narastajúce rasové napätie v regióne KwaZulu-Natal, kde žije značná komunita etnických Indov.

Je študent bakalárskeho stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií a Sociológie na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaujíma sa o islamský radikalizmus, výskum organizovaného zločinu a autoritárskych režimov. Kontakt: adam.mazuch@infosecurity.sk