Z informácií uvedených v príspevku vyplýva, že politická strana SMER-SD má záujem organizovať celoštátny protest proti súčasnej vládnej koalícii a prezidentke. Blaha píše, že sú pripravení „kontaminovať“ súčasné občianske protesty.
Pozvánka na protest
Aj keď presne neuvádza o aké protesty ide, možno predpokladať, že hovorí o protivládnych protestoch pred úradom vlády zo 17. júla, prípadne o neohlásených protestoch pred domovmi vedcov a odborníkov, ktoré sa konali o niekoľko dní skôr. Dátum celoštátneho protestu stanovili na 1. septembra, ktorý zvolil zámerne z dôvodu Dňa ústavy SR. To je však veľmi paradoxné, keďže jedným z inhibítorov protestu ja aj protiústavné referendum.
V prípade úspešného konania protestu budeme svedkami ďalšej situácie, kedy šírenie poloprávd, konšpiračných teórií a nenávisti na sociálnych sieťach, spoločne so slabou strategickou komunikáciou vlády, vyústia do fyzického prejavu občianskej nespokojnosti.
Blaha: slovenský ekvivalent Trumpových „ukradnutých volieb“
V statuse sa dozvedáme, že „farizeji ako Zuzana Čaputová…zobrali ľuďom referendum ako najvyšší výdobytok priamej demokracie“. Blaha tak po vzore bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa burcuje ľudí a tlačí naratív, že im bolo niečo neprávom odcudzené. V skutočnosti však navrhované referendum nebolo v súlade s ústavou, o čom informoval predseda Ústavného súdu (ÚS SR) Ivan Fiačan. Medzi hlavné argumenty potvrdzujúce protiústavnosť referenda možno zaradiť:
- Referendum by obchádzalo stanovené pravidlá fungovania parlamentu;
- Porušilo by spôsob deľby moci;
- Prelomilo by článok ústavy, ktorý hovorí, že poslanci sú volení na štyri roky a parlament rozpúšťa prezident;
- Uznaním referenda by sa otvorila cesta zásahom do ústavy, pomocou ktorých by bolo možné odstrániť bariéry chrániace občanov pred zneužitím štátnej moci;
- Výkon štátnej moci prostredníctvom referenda nie je absolútnej povahy;
- Referendum môže ústavu meniť, avšak nemôže ju poprieť.
Preverenie ústavnosti referenda príslušnými štátnymi orgánmi prebehlo zákonným spôsobom, rovnako ako preverenie platnosti posledných amerických prezidentských volieb. Nemožno teda konštatovať, že referendum bolo ukradnuté, vzaté alebo odcudzené.
Blaha ďalej konštatuje, že takýto skutok si nedovolil ani Adolf Hitler. Je pravdou, že Hitler návrh referenda o predčasných voľbách nikdy nepodal na preverenie ÚS SR. Na druhej strane sa však neúspešne pokúsil o násilný štátny prevrat, bol šíriteľom extrémistickej ideológie, bol jednou z hlavných príčin vypuknutia druhej svetovej vojny a bol spoluzodpovedný za smrť miliónov ľudí.
Takéto porovnávanie dvoch politických osobností je preto nelegitímne, absolútne zavádzajúce, pričom použitím tohto mena hneď v prvom bode statusu, bezprostredne za menom prezidentky, sa autor snaží vyvolávať senzáciu a kontroverziu. Možno to vnímať ako pomerne bežnú a jednoduchú techniku, ako zaujať ľudí, posilniť svoju popularitu a získať viac politických bodov.
Kritika protipandemických opatrení a očkovania
Následne sa zo statusu dozvedáme, že vláda „zatvorila hranice pre vyše polovicu populácie, ktorá nie je zaočkovaná“. Opäť sa však jedná len o fabulácie. Vláda hranice pre nezaočkovaných ľudí nezatvorila.
Je pravdou, že niektoré hraničné priechody boli dočasne uzatvorené, neznamená to však, že je zatvorená celá hranica so susedným štátom. Taktiež nie je pravdou, že by boli zatvorené pre nezaočkovanú populáciu. Hranice sú otvorené pre každého, kto splní vládou stanovené podmienky. Tie sú nastavené tak, aby sa obmedzilo šírenie nového variantu koronavírusu.
Ako zavádzanie možno označiť tvrdenie o násilnom pichaní „experimentálnej vakcíny“, z ktorého Blaha obviňuje štát. Očkovanie vakcínami na ochorenie Covid-19 je na Slovensku dobrovoľné. Obyvatelia majú navyše možnosť výberu výrobcu vakcíny, ktorý bol schválený príslušným štátnym orgánom. Tvrdenie, že vakcíny sú experimentálne je navyše nepravdivé.
Smutným faktom aj naďalej zostáva, že Blahovi sa stále úspešne darí polarizovať spoločnosť a agresívnymi facebookovými útokmi na svojich protivníkov rozdúchavať negatívne emócie. Svedčí o tom aj fakt, že spomínaný príspevok mal v čase písania tohto článku už viac ako 10-tisíc reakcií a 1,7-tisíc zdieľaní.