DISINFO REPORT – 72. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho deviateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Nový Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií

Európska komisia (EK) v máji 2021 predstavila usmernenie k posilneniu Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií. Rada pre vysielanie a retransmisiu usporiadala v utorok 29. júna diskusiu s názvom „Nový kódex postupov proti šíreniu dezinformácií – očakávania, vízie a plány“. V rámci nej vystúpili zaujímaví hostia, ktorí sa venovali mnohým kľúčovým témam. Rozprávali sa najmä o tom, aké očakávania majú od nového kódexu, nakoľko je kompatibilný s ďalšími iniciatívami a akú úlohu zohráva vo vzťahu k právam občanov Únie. Viac v článku

Nová štúdia poukazuje na zlyhávanie sociálnych sietí v boji s dezinformáciami počas pandémie

Nová štúdia organizácie Avaaz konštatuje, že štyri najväčšie sociálne siete nebojujú dostatočne s dezinformáciami týkajúcimi sa Covid-19. Výskum tiež poukazuje na fakt, že nebojujú rovnako s obsahom v rôznych jazykoch. Sociálne siete sa bránia tvrdením, že výskum neberie do úvahy všetky faktory, ako je napríklad množstvo nahláseného obsahu. Viac v článku.

Prírodnú katastrofu z Českej republiky si konšpiračná scéna vysvetľuje po svojom

Pred niekoľkými dňami sa južnou Moravou prehnalo ničivé tornádo, ktoré za sebou zanechalo spúšť. Výsledkom bolo niekoľkých zničených obcí, obete na životoch a množstvo zranených. Konšpiračná scéna však prichádza s alternatívnymi vysvetleniami tejto prírodnej katastrofy. Aké najrozšírenejšie dezinformácie sa s udalosťou spájajú, a ako na ne reagujú úrady a odborníci? Viac v článku.

Brazílsky prezident obhajuje odlesňovanie Amazonského pralesa dezinformáciami

V otázke ťažby dreva v Amazonskom pralese je významným faktorom strach časti obyvateľstva z cudzích mocností, ktoré by Brazílii chceli prales vziať. Tento strach do istej miery vyplýva z rôznych konšpirácií. Prezident Brazílie si je tohto faktu vedomý a náležite ho využíva pre obhajobu svojej politiky. Viac v článku.

Vzťahy medzi americkou a iránskou stranou eskalujú: Washington zakročil proti propagande Teheránu v čase viedenských rokovaní

Medzi Washingtonom a Teheránom by sme v niektorých oblastiach horko-ťažko hľadali prieniky. Irán sa po nedávnych voľbách, ktoré sa účasťou vyšplhali na historické minimum, dočká v auguste nového prezidenta. Budúci líder Ebrahim Raisi vyvolal obavy u medzinárodnej komunity. Ultra-konzervatívny politik čelí obvineniam z porušovania ľudských práv a zločinov proti ľudskosti. Viac v článku.

Bukovského dezinformačný boj proti očkovaniu a ochoreniu Covid-19

Časť odborníkov si počas pandémie COVID-19 všimla potenciál dezinformačnej scény a začala spochybňovať aj vedecky podložené poznatky. Príkladom je známy dietológ a  odborník na výživu Igor Bukovský, ktorý sa minulý rok stal hviezdou dezinformačných médií. Bukovský dlhodobo spochybňuje závažnosť COVID-19, protipandemické opatrenia a očkovanie. Za vzniknutú situáciu viní tajuplné „COVID-byro“, na ktorého čele má byť Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR). Viac v článku.

Z LinkedInu opäť unikli údaje. Prečítajte si naše odporúčania

K obrovskému úniku údajov z apríla tohto roku sa pridáva ďalší masívny únik zo sociálnej siete LinkedIn. Dáta viac ako 700 miliónov používateľov tejto sociálnej siete unikli a momentálne sú na predaj na čiernom trhu. LinkedIn má približne 756 miliónov používateľov, čo znamená, že unikli dáta 92% všetkých používateľov. Hacker, ktorý získal tieto dáta, zverejnil súbor jedného milióna používateľov a je overené, že dáta sú pravdivé a aktuálne. Viac v článku.

Slovensko napreduje. V ITU Global Cyber Security Index sme si opäť polepšili

Bola zverejnená nová, už štvrtá verzia Global Cyber Security Index (GCI), ktorý vydáva Medzinárodná telekomunikačná únia. Slovenská republika sa opäť výrazne posunula. V roku 2018 sme sa umiestnili na 45. mieste, pričom v novej verzii indexu, datovaného za rok 2020 sme sa dostali na 34. miesto s celkovým bodovým ohodnotením 92.36 bodu. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Európska komisia prišla s návrhom spoločnej jednotky zameranej na kybernetické hrozby. Jej úlohou by mala byť pomoc firmám, ale aj jednotlivým občanom Európskej únie pri boji so stále pribúdajúcimi kybernetickými útokmi.
  • Krátko po tom, čo prezidentka Zuzana Čaputová vo svjom prejave zdôraznila potrebu čo najvyššej zaočkovanosti obyvateľstva, ovládlo Facebook video s opačným posolstvom. Videozáznam rozhovoru známeho analytika Juraja Mesíka pre televíziu TA3, v ktorom vystupuje proti očkovaniu, dosiahol viac ako 30-tisíc zdieľaní. Mesík v ňom spochybňoval bezpečnosť vakcín, ako aj vyjadrenia slovenských lekárov, ktorí očkovanie podporujú.
  • Bývalý právnik Donalda Trumpa, Rudy Giuliani, čelí následkom za šírenie klamlivých a zavádzajúcich vyhlásení o minuloročných amerických prezidentských voľbách. Guiliani tvrdil, že voľby boli zmanipulované a tým pádom nemôžu byť považované za platné. Súd v New Yorku mu kvôli týmto tvrdeniam pozastavil právnickú licenciu. Pri svojom rozhodnutí sa súd odvolával najmä na následky, ktoré malo šírenie tohto naratívu v americkej spoločnosti (napr. útok na Kapitol). Giuliani je podľa súdu hrozbou pre americkú verejnosť a svojimi činmi tiež znevažuje právnické povolanie.
  • Ruskom vedená dezinformačná kampaň namierená proti západným vakcínam sa obrátila proti svojim tvorcom. Nízky záujem Rusov o očkovanie donútil tamojšiu vládu k zavedeniu povinného očkovania pre ľudí, ktorí pracujú v oblasti služieb. Správy o týchto opatreniach vyvolali spory na facebookových stránkach konšpirátorov, kde komentujúci odmietajú správe uveriť a obviňujú adminov zo sprisahania.
  • Skupina iránskych poslancov má pracovať na návrhu zákona, ktorý by v krajine ešte viac obmedzil prístup na internet. V nedeľu o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na správu iránskeho denníka Etemad. Zákon má vraj za cieľ „organizovať sociálne siete,” čo by so sebou nieslo zákaz súkromných sietí, ktoré Iráncom umožňujú prístup aj na stránky, ktoré sú vládou zablokované. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk