DISINFO REPORT – 73. týždeň

Vitajte pri čítaní šesťdesiateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Východnú a juhovýchodnú Áziu sužuje vlna dezinformácií o očkovaní. Spomína sa aj „znak šelmy”

V poslednej dobe sa objavilo hneď niekoľko článkov, prognóz alebo analýz, ktoré popisujú a reagujú na rastúci trend klamlivých informácií vo východnej a juhovýchodnej Ázii – prevažne v kontexte očkovania na ochorenie Covid-19. Rozmach týchto nepravdivých informácií ohrozuje milióny životov a narúša už tak pomalý postup očkovania v regióne. Viac v článku

Ako dezinformácie podnietili v Bielorusku nenávisť

Dlhodobá dezinformačná kampaň v Bielorusku pripravila úrodnú pôdu pre nenávistné prejavy a dehumanizáciu oponentov Lukašenkovho režimu. Viac v článku.

Andrej Danko zavádza neúplnými informáciami o očkovaní

Bývalý kapitán Andrej Danko zverejnil na svojom facebookovom profile príspevok, v ktorom vyhlásil, že „očkovanie nie je riešením“. Svoje tvrdenie podložil faktom, že v Izraeli je zaočkovaných približne 60 % obyvateľov, a aj napriek tomu v krajine stúpa počet nakazených. V závere svojho statusu sa pýta: „Načo sa teda máme experimentálne očkovať, ak vírus dokáže mutovať tak rýchlo a efektívne?“ Viac v článku.

Výber dezinformačných trendov (2. júla 2021)

Keďže prvá polovica roku 2021 je za nami, tento týždeň vám Infosecurity.sk prináša nielen prehľad dezinformačných trendov zachytených za posledné dva týždne, ale aj polročné zhodnotenie aktivít dezinformátorov na sociálnych sieťach. Viac v reporte.

Varovanie pred phishingovou kampaňou, ktorá zneužíva identitu Slovenskej pošty

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT varuje pred pokračujúcou kampaňou, ktorá zneužíva identitu Slovenskej pošty. Kampaň momentálne prebieha prostredníctvom SMS správ (tzv. smishing). Útočník však môže zneužívať aj iné formy komunikácie (napr. e-mail). Viac v správe.

Krátko z domova a zo sveta

  • Twitter oznámil zavádzanie nových upozornení na dezinformácie, ktoré by mali byť viditeľnejšie a prehľadnejšie. Napríklad príspevky, ktoré budú spadať do kategórie „zavádzajúce,” budú mať červené pozadie. Súčasťou príspevku bude tiež vysvetlenie a upozornenie, že používatelia nemôžu na daný príspevok odpovedať alebo ho ďalej zdieľať. 
  • Facebook tiež prichádza s novinkou. V rámci iniciatívy zameranej na boj proti násilnému extrémizmu bude zavádzať novú funkciu. Tá je momentálne v testovacej fáze. Ako súčasť testovania dostali niekoľkí používatelia v Amerike otázku, či sa obávajú, že by sa z niekoho z ich blízkosti mohol stať extrémista, iní boli zase upozornení na to, že mohli byť vystavení extrémistickému obsahu.
  • Ukrajina postupne spúšťa systém boja proti dezinformáciám na štátnej úrovni. Prezident Zelensky oznámil zriadenie Centra pre strategickú komunikáciu a informačnú bezpečnosť, ktorého cieľom je boj proti dezinformáciám a ruskej propagande. Ďalším krokom má byť vytvorenie systému strategickej komunikácie a koordinácie a spolupráce s ukrajinskými spojencami na medzinárodnej úrovni.
  • Stovky spoločností v najmenej 17 krajinách sveta sa stali obeťami masívneho globálneho útoku hekerov. Za sofistikovaným útokom bola pravdepodobne skupina REvil, ktorá má mať základňu v Rusku.
  • Bývalý americký prezident Donald Trump sa rozhodol podať žalobu na Facebook, Twitter a YouTube za údajnú cenzúru konzervatívcov. Trump trvá na tom, že by Facebook mal byť prehlásený za štátneho aktéra a zodpovedať sa prvému dodatku ústavy, ktorý by limitoval jeho moc. Podľa odborníkov z oblasti práva má Trumpova žaloba len mizivú šancu na úspech.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk