DISINFO REPORT – 71. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho ôsmeho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Nemecko a Francúzsko pred voľbami posilnia boj proti zahraničným dezinformáciám

Berlín a Paríž oznámili, že podniknú kroky proti očakávanej snahe zahraničných mocností ovplyvniť blížiace sa voľby. Vo Francúzsku vznikne agentúra na boj so zahraničnými dezinformáciami. V Nemecku, ktoré hlási zvýšený počet kyberútokov, chystajú legislatívne zmeny. Viac v článku

Na Facebook sa valí vlna kritiky za cenzúru palestínskych príspevkov

Facebook čelí kritike zo strany používateľov aj vlastných zamestnancov. Dôvodom je cenzúra palestínskych príspevkov, na ktorú upozorňujú aj viaceré organizácie. Viac v článku.

Dezinformačná vojna na Ukrajine mení stratégiu

Dezinformačné stratégie sa stali neoddeliteľnou súčasťou informačného prostredia. Týmto technikám sa nevyhla ani Ukrajina, ktorá zažíva už niekoľko rokov tvrdý útok proruských dezinformačných kampaní. Viac v článku.

Severokórejskí hackeri opäť útočili na výskum jadrovej energie v Južnej Kórey

Kórejský inštitút pre výskum atómovej energie (KAERI) sa v máji tohto roka stal obeťou kybernetického útoku. Za napadnutím internej siete výskumného inštitútu by podľa Južnej Kórei mal stáť jej severný sused. Viac v článku.

Výletné lode Carnival opäť v problémoch, ich zabezpečenie má stále medzery

Svetový gigant v prevádzkovaní výletných lodí Carnival sa opäť stal témou dňa vo svete kyberbezpečnosti. Spoločnosť informovala, že hackeri získali neoprávnený prístup k niekoľkým korporátnym emailovým účtom. Viac v článku.

Svetoví lídri Kremľu: Kyberkriminálnikov nemožno akceptovať, zodpovedať sa musia štáty

Medzinárodná politická scéna pracuje na plné obrátky. S cestou novej americkej administratívy do Európy lídri diskutovali o budúcich výzvach a apelovali na poučenie sa z minulých chýb. Nezabudli pri tom ani na otázku kybernetickej bezpečnosti. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook vyvíja novú technológiu na spätnú analýzu deepfake videí. V budúcnosti by mohla pomôcť pri vystopovaní pôvodu takýchto videí, čo by následne zabránilo ich ďalšiemu šíreniu a uľahčilo vypátranie a potrestanie ich tvorcov a šíriteľov.
  • Ministerstvo obrany Slovenskej republiky predstavilo návrh Akčného plánu koordinácie boja proti hybridným hrozbám. Medzi jeho kľúčové body patria napríklad investície do ľudských zdrojov a do softvérových nástrojov boja proti dezinformáciám.
  • Brazílsky prezident Jair Bolsonaro pri presadzovaní svojich politík ohľadom Amazonského pralesa stále využíva 20 rokov staré konšpirácie. Tie tvrdia, že prales nevlastní Brazília, ale zahraničné mocnosti. Niekedy sú za týchto zahraničných vlastníkov označované Spojené štáty, inokedy OSN a iné medzinárodné organizácie.
  • Čína sa po viacerých zákonoch mierených na kontrolu nad zahraničnými technologickými gigantmi plánuje zamerať na tých domácich. Nový zákon o bezpečnosti dát zasiahne hlavne čínske spoločnosti ako Alibaba, ByteDance, Tencent a zvýši kontrolu tamojšej vlády nad dátami, ktoré smerujú von z krajiny.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk